www.katarzyna-porzycka.pl

Testament własnoręczny- holograficzny

Testament własnoręczny- holograficzny

Facebook
Napisz emaila

Testament własnoręczny to dokument, w którym osoba (spadkodawca) wyraża swoje życzenia dotyczące podziału majątku po śmierci.

Testament własnoręczny ma ogromną wartość, ponieważ pozwala spadkodawcy decydować co stanie się z jego majątkiem. Bez posiadania testamentu, dziedziczenie majątku podlega dziedziczenia ustawowego zgodnie z przepisami Kodeks Cywilnego.  Testament daje pewność, że ostatnia wola zmarłego zostanie uwzględniona.

Sporządzenie testamentu własnoręcznego jest stosunkowo proste, ale ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby dokument był ważny i skuteczny.

1. Forma pisemna: Testament musi być w całości napisany odręcznie przez osobę, która go sporządza. Nie jest dozwolone korzystanie z drukarek, komputera ani maszyn do pisania.

2. Data i podpis: Dokument musi zawierać dokładną datę sporządzenia oraz czytelny, własnoręczny podpis spadkodawcy. Podpis powinien znajdować się na końcu tekstu testamentu.

W razie braku choć jednego z wyżej wymienionych elementów, będzie zachodziła nieważność testamentu. Oznacza to, że nie wywoła on żadnych skutków prawnych, tak jakby nigdy nie został sporządzony.

Jednakże istnieje od powyższej zasady wyjątek. Mianowicie, można pominąć w testamencie wskazanie daty jeżeli nie wywołuje to wątpliwości:

  • co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu,
  • co do treści testamentu,
  • co do wzajemnego stosunku kilku testamentów, a więc w sytuacji, gdy sporządzono kilka testamentów, a brak daty uniemożliwia ustalenie dokładnej kolejności ich sporządzenia.

Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób

Jeśli spadkodawca chce, aby dana osoba otrzymała konkretny składnik majątku, może zobowiązać poprzez zapis spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Co istotne, zapis windykacyjny musi posiadać formę aktu notarialnego, dlatego w testamencie własnoręcznym można umieścić jedynie zapis zwykły.

Testament powinien być sporządzony dobrowolnie i bez przymusu ze strony innych osób.

Testament własnoręczny można w każdej chwili zmienić lub odwołać i sporządzić np. testament notarialny.  

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content