Z dniem dzisiejszym wchodzą w życie bardzo ważne zmiany w prawie spadkowym.
Od 15 listopada 2023 r. łatwiejsze będzie odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci (generalnie chodzi o sytuacje, gdy w skład spadku wchodzą wysokie długi). Dotychczas rodzice, po odrzuceniu spadku przez jednego z rodziców, musieli uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, a następnie przed notariuszem złożyć stosowne oświadczenie.
Zdarzały się sytuacje, że rodzice po uzyskaniu zgody sądu uważali, że małoletnie dzieci już skutecznie odrzuciły spadek. W efekcie dzieci dziedziczyły majątek obciążony długami.
Po zmianie przepisów rodzice mogą odrzucić spadek przed notariuszem bez zgody sądu opiekuńczego. Będzie to możliwe pod warunkiem, że spadek odrzucił rodzic, drugi rodzic wyraża zgodę, a jednocześnie odrzuci spadek rodzeństwo małoletniego.
Nowe przepisy dodają dwie przesłanki pozwalające na uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Od 15 listopada 2023 roku za niegodnego dziedziczenia będzie mógł zostać uznany spadkobierca, jeżeli:
-uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową; – uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka