www.katarzyna-porzycka.pl

Prawo odstąpienia od umowy

Prawo odstąpienia od umowy

Facebook
Napisz emaila

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, ma prawo odstąpić od niej bez podawania przyczyny. Prawo konsumenta uregulowane jest w art. 27-38 ustawy z 30 maja 2014 r. o Prawach Konsumenta.

Konsument może skorzystać ze swojego prawa w terminie 14 dni, a w przypadku umowy zawartej podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo podczas wycieczki w terminie 30 dni.

Termin należy liczyć od dnia zawarcia umowy, ale jeśli przedsiębiorca w ramach umowy wydaje towar- to od dnia otrzymania towaru.

Przedsiębiorca jest zobowiązany pouczyć konsumenta o przysługującym mu prawie do odstąpienia umowy. Jeżeli tego nie uczyni, to konsument może odstąpić od umowy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jeżeli jednak w tym okresie przedsiębiorca przekaże mu taką informację, to termin upływa po 30 dniach od momentu jej otrzymania.

Do zachowania terminu na odstąpienie od umowy wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem, choćby przedsiębiorca otrzyma je po upływie 14 dni.


Konsument może odstąpić od umowy poprzez złożenie przedsiębiorcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do ustawy o Prawach Konsumentach. Często sprzedawcy dołączają wzór oświadczenia.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy?

Zgodnie z art. 31 ustawy o Prawach Konsumenta w przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa umowę uważa się za niezawartą.

Oznacza to, że  przedsiębiorca musi niezwłocznie – nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia – zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia towaru. Środki powinny zostać zwrócone w ten sam sposób, jakiego wcześniej użył konsument, chyba że wyraził on zgodę na inną formę zwrotu wpłaconych środków.

Konsument jest zobowiązany odesłać towar niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Przedsiębiorca może wstrzymać się ze zwrotem pieniędzy do chwili otrzymania zwracanej rzeczy lub potwierdzenia jej odesłania.

Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje w sklepach tradycyjnych, ale często sprzedawcy przyznają konsumentowi takie prawo.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content