Zdarza się, że dzieci odrzucają spadek po ojcu np. z powodu długów ojca. Następnie umierają rodzice ojca. Czy wnuki mogą dziedziczyć po dziadkach?
Tak, złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku po ojcu nie ma wpływu na dziedziczenie po dziadkach.
Zgodnie z art. 931 § 2 kodeksu cywilnego jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Wnuki spadkodawcy dziedziczą udział, jaki przypadałby ich rodzicowi, gdyby dożył otwarcia spadku. Wnuki dochodzą do spadku prawem własnym, bezpośrednio po dziadkach, a nie po swoim rodzicu.
Spadkobierca odrzucający spadek jest traktowany tak, jakby w chwili otwarcia spadku nie miał zdolności dziedziczenia. Nie oznacza więc, że spadkobiercy, którzy odrzucili spadek, są traktowani tak jakby nie dożyli daty otwarcia spadku odrzuconego w przypadku powołania ich do dziedziczenia po innych osobach, nawet w tej samej linii.
Kwestia dziedziczenia wnuków po dziadkach budziła wątpliwości w orzecznictwie sądowym i Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 czerwca 2016 r.,(sygn. akt II CSK 529/15) potwierdził, że odrzucenie spadku po rodzicu nie ma wpływu na dziedziczenie po dziadkach.