W mojej pracy spotkałam się z pytaniami pracowników, czy mogą z dnia na dzień zrezygnować z pracy (tzw. porzucenie pracy), a jeśli tak, to jakie konsekwencje im grożą.
Odradzam taki sposób zakończenia stosunku pracy i zaraz wyjaśnię dlaczego.
Umowa o pracę, jak każda umowa, wiąże obie strony, kreuje prawa i obowiązki każdej strony.
Obecnie kodeks pracy nie reguluje sytuacji porzucenia pracy. Nie oznacza to, że pracownik może swobodnie porzucić pracę nie narażając się na żadne dolegliwości.
Przede wszystkim porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracownika, a to uzasadnia rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Taka też podstawa rozwiązania umowy o pracę zostanie wskazana w świadectwie pracy.
Jednakże najpoważniejszą konsekwencją porzucenia pracy jest możliwość dochodzenia przez pracodawcę odszkodowania.
Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.
Przy czym umyślne naruszenie przez pracownika jego obowiązków nie jest równoznaczne z umyślnym wyrządzeniem szkody.
Sąd Najwyższy poszedł jeszcze dalej, dając pracodawcy – na podstawie art. 415 k.c. – prawo do dochodzenia od pracownika odszkodowania również za dalsze następstwa jego zachowania, będącego podstawą rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia.
Co to oznacza?
Pracownik może zostać zobowiązany do naprawienia szkody jaką pracodawca poniósł w związku z nieświadczeniem przez niego pracy np. konieczność zamknięcia sklepu do czasu zatrudnienia nowego pracownika, odmowa przyjęcia zlecenia, wykonania usługi, nieterminowe wykonanie dzieła czy zlecenia itp.
Tak więc polecam rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (o ile to możliwe :)).
Oczywiście pracodawca nie musi zwolnić pracownika dyscyplinarnie, to jest jego prawo, nie obowiązek. Ponadto rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Polecam również wpis z 27.08.2018 r. dotyczący wysokości szkody należnej pracodawcy.
Pracowałam w firmie transportowej jako kierowca, 5 grudnia pojechałam na bazę wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym, ponieważ pracodawca nie wypłacał wynagrodzeń na czas. Mój błąd bo umówiłam się z pracodawcą na wręczenie mu wypowiedzenia w poniedziałek 11 grudnia oraz wypłatę wynagrodzenia, a on 7 grudnia wysłał mi zwolnienie z powodu nie wstawienia się do pracy. Co w takiej sytuacji? Wspomnę też, że żadnego zlecenia załadunku nie dostałam, więc nie miałam nawet jak wstawić się do pracy.
Proszę udać się na poradę do prawnika, bo sprawa jest skomplikowana. Na blogu nie udzielam porad prawnych. Pozdrawiam
Dzień dobry, ostatnio zatrudniłem się w firmie podpisując umowę, jednak zagłębiając się we wszystkie dokumenty które dostałem od firmy oraz czytając opinie następnego dnia chciałem zrezygnować, firma stawiała opór jednak dostałem od nich informacje że umowa nie weszła w życie i oni nie zwrócą mi poniesionych wcześniej kosztów. Czy po takiej informacji nie muszę się już martwić o to że porzuciłem pracę ? I czy taka informacja wystarczy jeśli np pracodawca zmieniłby zdanie i chciał odemnie odszkodowania?
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
skoro umowa została podpisana, to powinna zostać rozwiązana, w tym przypadku na mocy porozumienia stron. Trudno powiedzieć, dlaczego umowa miała nie wejść w życie. Pozdrawiam
Dzień dobry, porzuciłem pracę, mam nową. Nic nie powiedziałem w nowej firmie o tej sytuacji, nie dostałem jeszcze świadectwa pracy. Wszystko jest jeszcze świeże. Jest możliwość ze nowa firma się dowie o tej sprawie ?
Witam, dowie się, jeżeli nowy pracodawca będzie potrzebował świadectwo pracy np. do stażu, do wymiaru urlopu wypoczynkowego
Pani mecenas, a jeżeli w ogóle ja tego świadectwa pracy sam nie dam, bo pracowałem tam tylko miesiąc i pare dni, miałem umowę o prace, i dałem świadectwo z poprzedniej firmy ?
Witam.
Mój problem. W firmie jestem zatrudniona od 10 lat. Z końcem poprzedniego miesiąca złożyłam wypowiedzenie umowy z zachowaniem 3miesiecznego okresu wypowiedzenia. Szef poprosił mnie, żebym została o 2 miesiące dłużej niż okres wypowiedzenia. Bez namysłu zgodziłam się. Dołączył mi wtedy aneks do mojego wypowiedzenia, podpisałam go . Lecz teraz się wyprowadzam i jednak wolałabym pracować te obowiązkowe 3miesiqce. Co mam zrobić w obecnej sytuacji? Czy mogę się jakoś wycofać z tej mojej zgody żeby pracować dłużej niż 3miesiace? Pozdrawiam.
Witam,
Strony umowy mogą w każdej chwili wprowadzić dłuższe okresy wypowiedzenia umowy o pracę niż wynikające z kodeksu pracy, nawet w trakcie biegnącego już wypowiedzenia. Proszę z aneksem udać się do prawnika na poradę. Pozdrawiam!
Witam.Przepracowalem godzine poczym poinformowalem przelozonego ze wychodze u dalem.sie.do lekarza by wzias l4 na ten dzien. Czy jeżeli zloze w przyszlym tygodniu wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym beda z tego jakies.konsekfencje?
Umowę o pracę trzeba wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a o porzuceniu pracy i konsekwencjach już pisałam.
Witam,
rozwiązałem umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia 30 kwietnia 2018r z powodu niedużych lecz notorycznych spóźnień z wypłatą wynagrodzenia oraz zmuszaniem do robienia nadgodzin (pracodawca wysyłał więcej pieniędzy – rzekome błędy księgowej i kazał je odpracować). Pracodawca nie zgodził sie z tym i sam złożył mi wypowiedzenie z miesięcznym okresem. Oczywiście nie pojawiłem się w pracy. 10 maja dostałem porozumienie, w którym pracodawca zaproponował pobranie 3/4 mojego wynagrodzenia i zakonczenie umowy za porozumieniem stron, na które się nie zgodziłem. Od tamtej pory zero kontaktu z pracodawcą i zero wypłaty. Świadectwo pracy dostałem we wrzesniu na zasadzie zaproponowanego porozumienia, którego nie podpisałem. Wysłem sprostowanie świadectwa lecz odpowiedzi nie dostałem. Do tej pory nie dostałem PITu 11 od pracodawcy. Co powinienem zrobić? Jak odzyskać pieniądze?
Witam, z uwagi na zawiłość sprawy polecam skorzystanie z porady u prawnika.
Dzień dobry Pani Mecenas,
Złożyłem wypowiedzenie z pracy z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednocześnie złożyłem drugie pismo – prośbę o zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia do 2 miesięcy. Moim bezpośrednim przełożonym jest dyrektor HR, która podpisała moją prośbę z adnotacją „Zgadzam się na skrócenie okresu wypowiedzenia, jej podpis i data”. Dowiedziałem się już po otrzymaniu podpisanego dokumentu, że w firmie obowiązuje dwuosobowa reprezentacja, z czego dyrektor HR jest jedną z tych osób.
Pytanie brzmi. Czy tym samym w świetle tych informacji jest to dokument wiążący, czy w świetle prawa pozwala mi jako pracownikowi zakończyć współpracę miesiąc wcześniej?
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Tomasz
Dzień dobry,
niestety bez szczegółowego zapoznania się ze sprawę nie mogę Panu pomóc. Proszę zwrócić uwagę, kto podpisał umowę i inne pisma. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika. Pozdrawiam.
Dzien dobry
Podpisalam um zlecenie na pomoc w zlobku, a tego samego dnia po podpisaniu zostalam poinformowana ze musze wyrobic ksiazdczke sanepid i zasw o niekaralnosci Nie mam tych dok i od razu zadzwonilam ze chce zatem zrezygnowac z umowy. Zleceniodawdca kaze mi pracowac poki kogos nie znajdzie a okres wypow to 1 mc czy moge wypow te um w trybie pilnym z powodu braku iprawnien do pracy? Czy moge odmowic pracy przez ten miesiac na wypow?
Witam,
nie może Pani wypowiedzieć w „trybie pilnym”.
Witam.
Co oznacza: Ponadto rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Mój pracodawca nie chce porozumienia stron 5 marca powiedziałam że się zwalniam dała mi słowo że jak sobie znajdzie kogoś na moje miejsce to rozwiąże ze mną umowę. Niestety zdanie zminiła okres wypowiedzenia to miesiąć czyli do końca kwietnia. Mało tego zaczęła mnie :”dojeżdżać” w pracy. Czy to znaczy że po miesiącu jak nie przyjdę do pracy to nie będzie mogła mi dać dyscyplinarki?
Witam,
oznacza to, że pracodawca, jeśli dowie się o przyczynie do zwolnienia dyscyplinarnego, to ma miesiąc. Po upływie miesiąca nie może zwolnić z tej przyczyny. Nie sądzę, aby pracodawca czekał miesiąc i nic nie robił, jeśli Pani nie zgłosi się do pracy.
Witam serdeczne.
Szanowna Pani Mecenas proszę o poradę. Pracownik od 18 marca nie stawia się do pracy. Utrudniony mam z nim kontakt, nie odpisuje na smsy nie odbiera telefonu. Z racji iż ma nadgodziny w wymiarze 12 dni udzielono mu tego urlopu. Ponadto ma zaległy i bieżący urlop w wymiarze 14 dni. Mam dylemat co zrobić , czy mogę wyczekać i udzielić zaległego urlopu a po tym czasie wysłać oświadczenie o dyscyplinarnym zwolnieniu? Czy nie przekroczę wówczas 30 dni na podjęcie decyzji o rozwiązanie umowy w tym trybie?
Witam,
proszę przeczytać mój wpis -jak prawidłowo zwolnić dyscyplinarnie pracownika i tam znajdzie Pani odpowiedź. Za urlop trzeba wypłacić ekwiwalent.
Witam.
Mam duży problem z pracownikiem, a mianowicie mój pracownik który przepracował jedynie niecałe 2 miesiące postanowił wyjechać za granicę oczywiście bez poinformowania o tym kogokolwiek. Nie ma z nim kontaktu. Próbowałam się do niego dodzwonic lecz bez skutku. W dodatku pracownik wziął zaliczkę. Nie wiem co w takiej sytuacji zrobić. Proszę o pomoc.
Witam,
proszę przeczytać mój wpis -jak prawidłowo zwolnić dyscyplinarnie pracownika i tam znajdzie Pani odpowiedź.
Witam.pewiwn pan zlozyl wypowiedzenie za poruzumieniem steon zostalo one atargane przez kierownika powiedzial mu ze i tak sie zwolni dostal lepsza prace i zas go poinformowal ze odchodzi kazal mu wszystko pozdawac porozliczac sie i ze moze odejsc.zwolnil sie po 2 tygodniach dostal pismo ze umowa zostala rozwiazama z powodu mieobecnosci w pracy pomimo tego ze ten pan byl w tym dniu w pracy.co ma ten pan tetaz zrobic i czy musza dac mu swiadectqo pracy
Witam,
świadectwo pracy pracodawca musi wydać po rozwiązaniu umowy o pracę, a co do trybu rozwiązania polecam skorzystać z porady prawnej. Pozdrawiam
Pracuje w firmie ponad 3 lata mam lepszą ofertę finansową.jak rozwiązać ten problem skoro zależy mi na czasie
Odpowiedź znajdzie Pan w artykule. Proszę rozmawiać z pracodawcą. Pozdrawiam
Dziendobry pani adwokat, mam sytuację patowa gdyż poinformowałem pracodawcę iz podrzucam pracę w dniu gdy zostalo odzrzucone moje wypowiedzenie o prace nawet gdy probowalem aby było one za porozumieniem stron, niestety pracodawca odmówił jakiej kolwiek chęci porozumienia. Obecnie mam zapewnioną prace u innego pracodawcy i wkrótce za trzy dni podejmuje u niego prace, lecz nie wiem jak postapi mój juz były pracodawca, były groźby iz pojdzie do Sądu i z tego co wyczytałem ma do tego prawo…, rozpytywalem tez juz w Inspekcji pracy o mozliwe skutki takiego mojego porzucenia pracy…, były pracodawca natomiast poinformował mnie iż mam odpocząć w domu pare dni gdyz jestem kierowca zawodowym w transporcie międzynarodowym i przyjechac porozmawiac lecz to ja juz nie widze takiej innej możliwości rozwiązania tej sytuacji gdyż obawiam się o moje życie i zdrowie związanych z pewną zaistniałą sytuacją. Prosze o jakiekolwiek możliwe informacje rozwiązania tego mojego problemu, dodam iz Niejestem człowiekiem konfliktowym i nigdy tez niespotkalem się z tak trudną dla mnie sytuacją jeśli chodzi o nic porozumienia co do wypowiedzenia umowy o prace, dodam iz przepracowalem u tego pracodawcy troszkę ponad 5 lat i należał by się nie trzymiesieczny okres wypowiedzenia lecz dla pracodawcy niema innego możliwego rozwiązania jak ten Trzymiesieczny okres wypowiedzenia lub porzucenie pracy…
Witam,
niestety na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron musi być zgoda pracodawcy, w przeciwnym wypadku pozostaje wypowiedzenie umowy. Pozdrawiam.
Pracuje rok w firmie. Podczas tego roku zabierali mi trochę premii. Później w styczniu kolejnego roku oddają tą premię. Ale w styczniu ja już nie pracuje. Czy należy mi się oddanie premii ?
a z czego wynikało prawo do premii- była ujęta w umowie o pracę, czy uznaniowa i np. obowiązywał regulamin premiowania?
Witam, mam następujące pytanie: czy pracować może zsumowac mi miesiące pracy u niego, jeśli za pierwszym razem pracowałem 12 miesięcy po czym się zwolniłem, dostałem świadectwo pracy czyli zakończyliśmy współpracę. Po kolejnych siedmiu miesiącach pracy w innej firmie (pracodawca zlikwidował zakład pracy) wróciłem do poprzedniego pracodawcy u którego przepracowałem już te 12 miesięcy. Teraz pracuje tam dwa miesiące i chcąc się zwolnić zostałem poinformowany że obejmuje mnie wypowiedzenie miesięczne a nie dwutygodniowe bo 2 miesiące plus wcześniejsze 12 to daje 14. A dwutygodniowe wypowiedzenie jest tylko do pół roku pracy. Czy miał prawo tak postąpić skoro zostałem przyjęty jako nowy pracownik. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Witam, Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Pozdrawiam.
Pani mecenas.Mam do Pani kilka pytań,ponieważ nasz pracownik porzucił z dnia na dzień pracę,byla to umowa o pracę.Nie odbiera telefonu,nie odpisuje na smsy,obraził się o to że nie odebrałam od niego telefonu jak zjechał z trasy, napisalam smsa ze plelew wysłałam ,i zadzwonilam po czasie i przepraszałam ze nie moglam odebrac,co nie jestem szefem tylko zona szefa,poszliśmy mu na rękę dostawał wynagrodzenie co tydzień.Byliśmy dla niego tacy dobrzy ze mąż kupil mu opony zimowe,auto osobowe,zapłacił za badania bo kończyło mu sie prawo jazdy, jak brał ślub porzyczylismy samochod ciezarowy aby mogl jechać do ślubu.Po prostu wydaje mi sie ze bylibyśmy za dobrzy,jego żona nekala nas telefonami ,zeby przelac jej kase bo juz nie mają na drugi dzień .Mieli do nas pretensje że przez to ze nie damy zaliczki nie ma za co zaplacic prądu,który jest odciety od dawna bo nie placa a musiała wydac pieniądze w pierwszej kolejności na pieski bo jest zakochana w nich i ma ich az ponad 10.Mam kilka pytań jest teraz na urlopie bo ma do wykorzystania 20 dni a potem rozwiązanie umowy o pracę ,mam na to miesiac.On czeka az go zwolnie dyscyplinarnie ,bo on wtedy sciagnie mi pip.Napisal tylko smsa ze ludzie mądrzejsi od nas to niedługo rozstrzygna.Jakie on ponosi z trgo zachowania konsekwencje,narazil mnie na straty ponieważ auto zostalo zatankowane w trasę za 3000zl.gotowe do jazdy a tu się dowiadujemy od osob trzecich ze on nie przychodzi już do pracy.Jak Pani widzi ta sprawę ze swojej strony,biorąc tez to pod uwagę ze byłam wiele razy nekana o pieniądze przez jego żonę co ona u nas nie pracuje ,a jak nie przelałam toi awanturę i dzwonila jak wsciekla.proszę bardzo o pomoc ,i jak wygląda ta sytuacja pozdrawiam Monika.
Witam, polecam skorzystanie Państwu z pomocy prawnika. Powodzenia.
Dzień dobry, uprzejmie proszę o wyjaśnienie następującej wątpliwości:
W związku z pewnymi okolicznościami musiałem rozwiązać umowę o pracę, umawiając się zarazem z pracodawcą że przyjmie mnie ponownie po miesiącu, na nowych warunkach zatrudnienia. Dotychczasowa umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, świadectwo pracy wydane, a nowa umowa została podpisana w dniu ponownego przyjęcia do pracy. Kadry wymagają ode mnie wypełnienia karty obiegowej zarówno na odejście z pracy, jak i na ponowne podjęcie pracy, które było umówione. Ja wiem że z niczym nie zalegam. Dodatkowo w regulaminie pracy w moim zakładzie nie ma mowy o funkcjonowaniu żadnej karty obiegowej. Czy kadry mają w takiej sytuacji prawo wymagać ode mnie obiegówki? Co może mi grozić za odmowę jej doniesienia? Dziękuję.
Witam,
nie rozumiem w czym problem, skoro u pracodawcy obowiązują takie zasady, a Pan z niczym nie zalega.
Witam mam taki problem pracodawca 2 miesiące nie wypłacił wynagrodzenia,ale wszystko zostało wyrównane ,ale w tej sytuacji postanowiłam poszukać nowej pracy jest od zaraz, ale pracodawca nie chce iść mi na rękę. Czy mam prawo porzucić pracę w takiej sytuacji nawet gdy pracodawca grozi mi sądem myślę że mam podstawy do tego prawda?
Witam, nie jest to oczywiste. Proszę skorzystać z pomocy prawnika. Nie zawsze opóźnienie w wypłacie pensji, choć stanowi wprawdzie naruszenie obowiązków pracodawcy, musi przybierać postaci ciężkiej.
Mam pytanie, co w sytuacji kiedy pracuje na 1/4 etatu ponieważ mam dwie prace i mimo moich próśb o nie dodawanie mi nadgodzin, dostalam je mimo to. Jest mi ciezko fizycznie i tak robie te 46 h ponad etat a tu dostalam jeszcze 13 gratis. Czy mogę sie na to nie zgodzić? Proszę o porade. Nadgodziny sa płacone.
Witam,
zgodnie z k.p. praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna jeżeli uzasadniają to szczególne potrzeby pracodawcy, a liczba nadgodzin nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym.
Witam proszę o szybką pomoc. Pracuje na umowę zlecenie przez mc. Z kierowniczka działu umówiłam się że jestem dyspozycyjna ale poinformowalam ja ze mam dziecko. Pani kierownik co chwilę zmienia mi grafik chodź jest ustalony na miesiąc nie pyta czy mogę przyjść tylko mam być i koniec. Ostatnio prawie aż się popłakałam bo miałam pracować do 16tej a okazało się że mam być w pracy do 18tej a nie miałam możliwości być do 18tej bo nie miałam z kim zostawić syna i dwie godziny dłużej. Rozmawiałam z kierowniczka o tej sytuacji że nie mogę zostać postawiona pod ścianą bo mam swoje życie prywatne ale do niej nic nie dociera. Twierdzi że to mój obowiązek przychodzić wtedy kiedy mam w grafiku zmianę i że codziennie mam sprawdzać grafik czy nie ma w nim zmian. Chce odejść z tej pracy nawet jutro tylko czy mogę?
Jeżeli nie ma w umowie innych zapisów, to zgodnie z art. 746 kodeksu cywilnego przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Pozdrawiam
Witam
jeżeli mam umowę na czas nie określony zawartą 30.12.2017 a pracuje 3 lata bo Dodam jeszcze że w czasie pracy u tego samego pracodawcy umowy miałem na czas określony od 11.05.2015 do 31.12.2015 kolejna 01.02.2016-31.12.2016 i tu był miesiąc na zasiłku z urzędu pracy i kolejna umowa z tym samy pracodawcą 01.01.2017- 31.12.2017 a wcześniej a na umowę mam okres wypowiedzenia 2 tygodnie a pracodawca mówię że obowiązuje mnie 3 miesiące czy ma racje?
Dodam że na wszystkich umowach na czas określony miałem okres wypowiedzenia 2 tygodnie i na tej umowie zawartej 30 .12.2017 na czas nieokreślony też posiadam okres wypowiedzenia 2 tygodnie to co mam zrobić bo pracodawca straszy mnie że na świadectwie pracy wpisze mi porzucenie stanowiska pracy co mam zrobić proszę o pomoc jakąś poradę z poważaniem Michał
Witam,
na blogu nie udzielam porad prawnych. Proszę skorzystać z pomocy prawnika. Do stażu pracy u danego pracodawcy liczy się wszystkie umowy i proszę pamiętać o zmianie okresów wypowiedzenia umów na czas określony. Pozdrawiam
Ok rozumiem ale czy ta przerwa międZy umowami gzie przebywałem na zasiłku zalicza się do ciągłości całego cyklu umów ?