www.katarzyna-porzycka.pl

Cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia

Cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia

Facebook
Napisz emaila

Wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę jest jednostronną czynnością i dla swej ważności nie wymaga zgody drugiej strony. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracodawca lub pracownik chce cofnąć swoje oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę bądź o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia.

 

Oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy będzie skuteczne jeśli pracownik/pracodawca wyrazi zgodę na cofnięcie lub gdy oświadczenie o cofnięciu doszło do pracownika/pracodawcy jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu lub wcześniej (np. wypowiedzenie zostało wysłane pocztą, a cofnięcie wręczono osobiście pracownikowi przed odbiorem korespondencji).

 

Cofnięcie przez pracodawcę jego oświadczenia wymaga zgody pracownika, nawet w przypadku wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia lub rozwiązania do sądu. Wniesienie odwołania nie zawiera w sobie domniemania zgody na cofnięcie wypowiedzenia.

 

 

Cofnięcie może nastąpić w sposób dorozumiany, na przykład wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron w sytuacji, gdy wcześniej złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, oznacza, że cofnął on w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie o zwolnieniu dyscyplinarnym.
Cofnięcie oświadczenia woli powoduje, że oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu uważa się za nieistniejące prawnie. Oczywiście cofnięcie oświadczenia ma wpływa na postępowanie sądowe, gdy pracownik złożył odwołanie do sądu. W takim przypadku wydanie wyroku staje się zbędne. Sąd umorzy postępowanie.

 
Cofnięcie oświadczenia nie stoi na przeszkodzie ponownemu wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy przez pracodawcę czy pracownika.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Natalia
Natalia
12 sierpnia 2023 09:42

Witam Panią!
Piszę z nietypowa sprawa.
Bowiem wczoraj mój pracodawcą zagroził mi że moje wypowiedzenie na mocy porozumienia stron ( od września zaczynam nowa prace) może zostać cofnięte z dnia na dzień po tym jak poraz kolejny jeden z pracowników, który wspina się po szczeblach kariery poprzez skarżenie się na wszystkich wokół ( a zwłaszcza na mnie co wprawia mnie w mniejsze chęci do wykonywania obowiązków oraz powoduje, że w pracy czułam się przez 6 lat niekomfortowo). Na ile zgodne z prawem jest jednostronne wycofanie takiej umowy? Nie pierwszy raz słyszałam różne pogróżki że strony pracodawcy a zwłaszcza w sytuacjach, gdy mi ogromnie zależało aby coś osiągnąć.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odin
Odin
14 lipca 2018 07:09

Witam
W piątek został do mnie wysłany list ze zwolnieniem dyscyplinarnym, podobno ma dotrzeć w poniedziałek. Jednak pracodawca się ulitował i powiedział że jak list dojdzie bym przyjechał z nim do zakładu i zmienimy formę zwolnienia na za porozumieniem stron. Czy jest faktycznie taka możliwość? Czy gdy odbiorę ten list będzie już po wszystkim i zostanę z dyscyplinarką?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Odin
14 lipca 2018 17:38

Witam,
nawet jak Pan nie odbierze korespondencji, to i tak dojdzie do zwolnienia Pana. Pracodawca może cofnąć oświadczenie o rozwiązaniu za Pana zgodą, co umożliwia rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Pozdrawiam!

Caro32
Caro32
18 marca 2018 13:34

Dzień dobry po jednym dniu pracy złożyłam wczoraj wypowiedzenie 2 tygodniowe,zgodnie z umową niestety okazało sie wczoraj ,że wedlug grafiku powinnam przez te dwa tygidnie pracować do godziny 22, na popołudniową zmiane,ale ja nie mam jak się dostać z powrotem z pracy do domu o takiej porze,czy mogę wnioskować o urlop bezplatny fo końca wypowiedzenia a jezeli pracodawca sie nie zgodzi to co mi grozi z jego strony,dodam że zrezygnowałam z pracy właśnie porzez niemożność dojazdu

Marcin
Marcin
26 lutego 2018 18:26

Witam.Zostałem zwolniony dyscyplinarnie za 1 dzień noeobecosci czy można cofnąć decyzje jak już wypełniłem papiery o dostałem obiegowke jest jakaś szansa na zmianę za porozumieniem strom

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marcin
26 lutego 2018 19:23

Witam, oczywiście, ze jest szansa. Proszę rozmawiać z pracodawcą. Każde oświadczenie można wycofać, za zgodą drugiej strony. Pozdrawiam.

Mariusz
Mariusz
29 października 2015 14:23

Moja żona tak miała, że pracodawca najpierw wręczył jej wypowiedzenie Okazało się, że coś było z nim nie tak , ona zgodziła się na wycofanie wypowiedzenia. Ucieszyła się, że pracę zachowa. A pracodawca za parę dni wręczył jej wypowiedzenie, które nie zawierało żadnych błędów.
Pozdrawiam

Ludmiła K.
Ludmiła K.
28 października 2015 13:46

Dziękuje za szybką odpowiedź.

Ludmiła K.
Ludmiła K.
27 października 2015 15:32

Witam

Pani mecenas, otrzymałam w tamtym tygodniu od pracodawcy pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenie. Dziś pracodawca dzwonił żebym przyszła do pracy, bo on chce wycofać to wypowiedzenie, bo coś jest z nim nie tak. Czy jeżeli wycofa to wypowiedzenie może złożyć mi nowe wypowiedzenie.
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ludmiła K.
28 października 2015 09:16

Dzień Dobry, po cofnięciu oświadczenia o rozwiązaniu pracodawca może wręczyć Pani oświadczenie o wypowiedzeniu umowy czy rozwiązaniu bez wypowiedzenia. Została Pani zwolniona dyscyplinarnie, nie znam przyczyny zwolnienia oraz nie wiem czy złożyła Pani odwołanie do sądu. Może rozmowa z pracodawcą wyjaśni Pani dlaczego ma zostać wycofane zwolnienie dyscyplinarne, pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

12
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content