Wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę jest jednostronną czynnością i dla swej ważności nie wymaga zgody drugiej strony. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracodawca lub pracownik chce cofnąć swoje oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę bądź o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia.
Oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy będzie skuteczne jeśli pracownik/pracodawca wyrazi zgodę na cofnięcie lub gdy oświadczenie o cofnięciu doszło do pracownika/pracodawcy jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu lub wcześniej (np. wypowiedzenie zostało wysłane pocztą, a cofnięcie wręczono osobiście pracownikowi przed odbiorem korespondencji).
Cofnięcie przez pracodawcę jego oświadczenia wymaga zgody pracownika, nawet w przypadku wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia lub rozwiązania do sądu. Wniesienie odwołania nie zawiera w sobie domniemania zgody na cofnięcie wypowiedzenia.
Cofnięcie może nastąpić w sposób dorozumiany, na przykład wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron w sytuacji, gdy wcześniej złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, oznacza, że cofnął on w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie o zwolnieniu dyscyplinarnym.
Cofnięcie oświadczenia woli powoduje, że oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu uważa się za nieistniejące prawnie. Oczywiście cofnięcie oświadczenia ma wpływa na postępowanie sądowe, gdy pracownik złożył odwołanie do sądu. W takim przypadku wydanie wyroku staje się zbędne. Sąd umorzy postępowanie.
Cofnięcie oświadczenia nie stoi na przeszkodzie ponownemu wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy przez pracodawcę czy pracownika.
Dzień dobry,
sprawa jest wielowątkowa, polecam skorzystanie z pomocy prawnika. Niestety na blogu nie udzielam porad prawnych. Pozdrawiam
Witam Panią!
Piszę z nietypowa sprawa.
Bowiem wczoraj mój pracodawcą zagroził mi że moje wypowiedzenie na mocy porozumienia stron ( od września zaczynam nowa prace) może zostać cofnięte z dnia na dzień po tym jak poraz kolejny jeden z pracowników, który wspina się po szczeblach kariery poprzez skarżenie się na wszystkich wokół ( a zwłaszcza na mnie co wprawia mnie w mniejsze chęci do wykonywania obowiązków oraz powoduje, że w pracy czułam się przez 6 lat niekomfortowo). Na ile zgodne z prawem jest jednostronne wycofanie takiej umowy? Nie pierwszy raz słyszałam różne pogróżki że strony pracodawcy a zwłaszcza w sytuacjach, gdy mi ogromnie zależało aby coś osiągnąć.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
na cofniecie oświadczenia o rozwiązaniu umowy konieczna jest Pani zgoda. W przypadku otrzymania oświadczenia polecam skorzystanie z pomocy adwokata. Pozdrawiam
Witam
W piątek został do mnie wysłany list ze zwolnieniem dyscyplinarnym, podobno ma dotrzeć w poniedziałek. Jednak pracodawca się ulitował i powiedział że jak list dojdzie bym przyjechał z nim do zakładu i zmienimy formę zwolnienia na za porozumieniem stron. Czy jest faktycznie taka możliwość? Czy gdy odbiorę ten list będzie już po wszystkim i zostanę z dyscyplinarką?
Witam,
nawet jak Pan nie odbierze korespondencji, to i tak dojdzie do zwolnienia Pana. Pracodawca może cofnąć oświadczenie o rozwiązaniu za Pana zgodą, co umożliwia rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Pozdrawiam!
Dzień dobry po jednym dniu pracy złożyłam wczoraj wypowiedzenie 2 tygodniowe,zgodnie z umową niestety okazało sie wczoraj ,że wedlug grafiku powinnam przez te dwa tygidnie pracować do godziny 22, na popołudniową zmiane,ale ja nie mam jak się dostać z powrotem z pracy do domu o takiej porze,czy mogę wnioskować o urlop bezplatny fo końca wypowiedzenia a jezeli pracodawca sie nie zgodzi to co mi grozi z jego strony,dodam że zrezygnowałam z pracy właśnie porzez niemożność dojazdu
Witam.Zostałem zwolniony dyscyplinarnie za 1 dzień noeobecosci czy można cofnąć decyzje jak już wypełniłem papiery o dostałem obiegowke jest jakaś szansa na zmianę za porozumieniem strom
Witam, oczywiście, ze jest szansa. Proszę rozmawiać z pracodawcą. Każde oświadczenie można wycofać, za zgodą drugiej strony. Pozdrawiam.
Moja żona tak miała, że pracodawca najpierw wręczył jej wypowiedzenie Okazało się, że coś było z nim nie tak , ona zgodziła się na wycofanie wypowiedzenia. Ucieszyła się, że pracę zachowa. A pracodawca za parę dni wręczył jej wypowiedzenie, które nie zawierało żadnych błędów.
Pozdrawiam
Dziękuje za szybką odpowiedź.
Witam
Pani mecenas, otrzymałam w tamtym tygodniu od pracodawcy pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenie. Dziś pracodawca dzwonił żebym przyszła do pracy, bo on chce wycofać to wypowiedzenie, bo coś jest z nim nie tak. Czy jeżeli wycofa to wypowiedzenie może złożyć mi nowe wypowiedzenie.
Pozdrawiam
Dzień Dobry, po cofnięciu oświadczenia o rozwiązaniu pracodawca może wręczyć Pani oświadczenie o wypowiedzeniu umowy czy rozwiązaniu bez wypowiedzenia. Została Pani zwolniona dyscyplinarnie, nie znam przyczyny zwolnienia oraz nie wiem czy złożyła Pani odwołanie do sądu. Może rozmowa z pracodawcą wyjaśni Pani dlaczego ma zostać wycofane zwolnienie dyscyplinarne, pozdrawiam