www.katarzyna-porzycka.pl

Porzucenie pracy – i co dalej?

Porzucenie pracy – i co dalej?

Facebook
Napisz emaila

W mojej pracy spotkałam się z pytaniami pracowników, czy mogą z dnia na dzień zrezygnować z pracy (tzw. porzucenie pracy), a jeśli tak, to jakie konsekwencje im grożą.
Odradzam taki sposób zakończenia stosunku pracy i zaraz wyjaśnię dlaczego.

Umowa o pracę, jak każda umowa, wiąże obie strony, kreuje prawa i obowiązki każdej strony.
Obecnie kodeks pracy nie reguluje sytuacji porzucenia pracy. Nie oznacza to, że pracownik może swobodnie porzucić pracę nie narażając się na żadne dolegliwości.

Przede wszystkim porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracownika, a to uzasadnia rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Taka też podstawa rozwiązania umowy o pracę zostanie wskazana w świadectwie pracy.

Jednakże najpoważniejszą konsekwencją porzucenia pracy jest możliwość dochodzenia przez pracodawcę odszkodowania.
Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Przy czym umyślne naruszenie przez pracownika jego obowiązków nie jest równoznaczne z umyślnym wyrządzeniem szkody.

 

Sąd Najwyższy poszedł jeszcze dalej, dając pracodawcy – na podstawie art. 415 k.c. – prawo do dochodzenia od pracownika odszkodowania również za dalsze następstwa jego zachowania, będącego podstawą rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia.
Co to oznacza?
Pracownik może zostać zobowiązany do naprawienia szkody jaką pracodawca poniósł w związku z nieświadczeniem przez niego pracy np. konieczność zamknięcia sklepu do czasu zatrudnienia nowego pracownika, odmowa przyjęcia zlecenia, wykonania usługi, nieterminowe wykonanie dzieła czy zlecenia itp.

Tak więc polecam rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (o ile to możliwe :)).

Oczywiście pracodawca nie musi zwolnić pracownika dyscyplinarnie, to jest jego prawo, nie obowiązek. Ponadto rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Polecam również wpis z 27.08.2018 r. dotyczący wysokości szkody należnej pracodawcy.

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

270 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Sp.j.
Sp.j.
11 września 2018 18:30

Dzień Dobry,

Mój pracownik poprosił o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Nie zgodziłem. Z tego powodu pracownik nie przyszedł do pracy, która de facto porzucił. Rozwiązałem z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Czy w tym wypadku dyscyplinarka dla pracownika jest przeszkodą w uzyskaniu odszkodowania na zasadzie art. 61(1) k..p. ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Sp.j.
18 września 2018 20:05

Witam,
art. 61 § 1 k.p. nie dotyczy zwolnienia dyscyplinarnego. Co do odszkodowania należnego pracodawcy polecam mój ostatni wpis z 27.08.2018 r.

Magda
Magda
21 sierpnia 2018 00:14

Dzień dobry,

Mam taki problem. Z powodów osobistych byłam zmuszona do zmiany adresu zamieszkania. Mój aktualny dojazd do pracy wydłużyć się do jakiś 60-70 kilometrów. Nie posiadam auta, a podróż pociągiem w dwie strony zajął by ok. 6 godzin. Próbowałam rozwiązać to z wypowiedzeniem za porozumieniem stron lub skróceniem, jednakże firma nie wyraziła na to zgody choć zna sytuację. Rozumiem ich, ale przyznam szczerze, że nie jest mi to na rękę, takie dojazdy są męczące i pochłaniają dużo czasu na nic innego mi go nie starczy. Czy jest jakiś inny sposób zwolnienia się bez późniejszych konsekwencji?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Magda
21 sierpnia 2018 18:49

Witam,
umowa o pracę, jak każda umowa, wiąże obie strony. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron, nie ma innej możliwości jak rozwiązanie za wypowiedzeniem. Pozdrawiam.

T
T
13 sierpnia 2018 17:18

Witam, przepracowałem w firmie miesiąc czasu (bez podpisanej umowy)
po zrezygnowaniu z pracy szef chcę abym podpisał umowę. Ma to coś konkretnego na celu czy czai się za tym jakiś podstęp? Pozdrawiam.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  T
13 sierpnia 2018 18:07

Witam, a jaka to była umowa: o pracę czy zlecenia.

T
T
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
14 sierpnia 2018 12:19

Umowa o pracę.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  T
14 sierpnia 2018 20:56

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Mateusz
Mateusz
9 sierpnia 2018 16:36

Witam mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy o prace. pracowałem w firmie 1 rok chce zmienić prace zlozylem wypowiedzenie za porozumieniem stron ale chce prace zakonczyc bez okresu wypowiedzenia wiec mój pracodawca zaproponowal mi jeżeli chce zakonczyc prace już teraz bez miesięcznego wypowiedzenia musze zaplacic mu 5 tys i moje pytanie czy cos takiego jest w kodeksie pracy czy to jest zgodne z prawem? jeżeli tak w jakim artykule

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Mateusz
13 sierpnia 2018 18:03

Witam,
oczywiście, że nie ma takiego przepisu. Ciekawa jestem, czy pracodawca potwierdziłby otrzymanie pieniędzy. Pozdrawiam.

Mateus
Mateus
9 sierpnia 2018 16:25

Witam mam pytanie odnośnie wypowiedzenia. Pracowałem w firmie rok. W tej chwili chce się zwolnić z pracy ze względu na inna. Złożyłem do firmy wypowiedzenie za porozumieniem stron i chciał bym zwolnić się bez okresu wypowiedzenia więc mój pracodawca zaproponował mi że jeżeli chce odejść z pracy teraz bez okresu miesięcznego wypowiedzenia mam mu zapłacić 5tysięcy czy jest to gdzieś w kodeksie pracy czy jest to zgodne z prawe?

jk
jk
7 sierpnia 2018 20:09

Szanowna Pani! Mam następujące pytanie – pracownik byl zatrudniony na 1/2 etatu, najpierw poprzez smsa poinformowal mnie o chorobie pierwszy raz, nie doniósł zwolnienia, potem kolejny raz nie przybył do pracy aż ostatecznie na 2 h przed umowionym czasem na rozpoczecie pracy odwołal swoje przyjscie i napisał, że w trybie natychmiastowym musi zrezygnować z pracy, w związku z tym firma poniosła straty, nie moglismy wypełnić swoich ustalonych zobowiązań ponieważ straciliśmy pracownika, na prośbę o przesłanie wypowiedzenia nie zostało ono wysłane, po wielu prośbach o dostarczenie zwolnien lekarskich jak również przesłanie wypowiedzenia pracownik wyslal wypowiedzenie pocztą po okolo dwoch miesiącach, pracował kilkanaście godzin (okolo 40) łącznie. Na informację, że pracodawca miał przez to powazne utrudnienia i poniosl szkode nie odpowiadał, nie odebrał pitu wysłanego przez ksiegowa (zeznania rocznego) na co mamy dowody ze zwrotem koperty. Natomiast domaga się pełnej kwoty wynagrodzenia nie czując jakie utrudnienie poczynil odchodząc z pracy poprzez sms z chwili na chwilę, Wszystko jest udokumentowane, co w tym momencie powinniśmy jako poszkodowana firma zrobić? czy możemy wpisać w świadectwo pracy ze została praca porzucona zgodnie z prawdą i to ograniczy później możliwości ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych badz inne świadczenia, chcielibyśmy prawnie pokazac bylemu pracownikowi ze zarówno pracownik jak i pracodawca ma obowiazki i uprawnienia, a nie tylko pracownik ma prawo do wynagrodzenia a odejsc może z pracy w każdej chwili bez żadnej odpowiedzialności, jeśli sprawa wymaga profesjonalnej pomocy Pani i jest możliwe uzyskanie takiej drobnej pomocy prawnej uprzejmie prosimy o udzielenie jej. Wiemy, że pracownik próbuje zgłosić nas do inspekcji pracy i szuka drog aby zaszkodzić. Sam zachowując się jak dziecko

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  jk
8 sierpnia 2018 22:24

Witam,
polecam skorzystanie z pomocy prawnika, który przedstawi Państwu możliwe rozwiązania tej sytuacji i Państwa prawa. Na blogu nie udzielam porad prawnych. Pozdrawiam.

Beata K
Beata K
4 sierpnia 2018 11:13

Mam umowe Porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych pracodawca nie odprowadza skladek do PZU ani do Urzedu Skarbowego zgodzilam sie na to i mam pytanie czy moge nie przyjsc zrezygnowac z pracy z dnia na dzien czy nie bede miala jakiś problemów

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Beata K
6 sierpnia 2018 09:30

Niestety bez zapoznania się z dokumentem nie mogę Pani pomóc.Pozdrawiam.

BR
BR
2 sierpnia 2018 19:55

Dzień dobry,
Spółka zgłosiła do urzędu pracy zwolnienia grupowe. Ja podpisałem zwolnienie za porozumieniem stron. Mimo to zakładam, że jestem również objety zwolnieniami grupowymi. Pracowałem przez 7 lat, jestem na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia, mam 20 dni zaległego urlopu. Należy mi się 3 miesięczna odprawa. Porozumienie stron zawarte zostało by pracodawca zapewnił sobie, że przekażę należycie obowiązki nowej osobie i dodatkowo będę tłumaczył się przed badającymi, z okazji zbliżającego się audytu (księgość). Mam z tej okazji bonus za dyspozycyjność. W międzyczasie znalazłem lepszą pracę, a pracodawca nie chce mnie do niej puścić.
Czy jeżeli porzucę pracę, to przepadnie mi 3 miesięczna odprawa? Nie jestem za nic materialnie odpowiedzialny, za księgi odpowadają moi przełożeni, a ja od 3 lat nie mam nawet zastępcy (dublera). Równie dobrze mógłbym się rozchorować i wynikłaby identyczna w skutkach sytuacja. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  BR
6 sierpnia 2018 09:32

Witam,
jeśli zostanie Pan zwolniony dyscyplinarnie, to już nie jest rozwiązanie umowy z przyczyn nie dotyczących pracownika.

Ania
Ania
25 lipca 2018 07:46

Witam serdecznie . Złożyłam wypowiedzenie pracodawczyni umowy na czas nieokreślony z 3 miesięcznym wypowiedzeniem dnia 22 czerwca . Znalazłam prace która mogłabym zacząć od 1 sierpnia ale moj obecny pracodawca nie chce skrócić mi okresu wypowiedzenia gdzie jesteśmy pokłóceni co mam robic zależy mi na nowej pracy .

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ania
27 lipca 2018 13:02

Witam, odpowiedź znajdzie Pani w moim wpisie. Nie może Pani zmusić pracodawcę do skrócenia okresu wypowiedzenia. Pozdrawiam!

Sandra
Sandra
24 lipca 2018 19:44

Dzień dobry.
Mój obecny pracodawca (P1) ma jutro zamiar rozwiązać ze mną umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron z dniem 31.07.2018r.. Inny pracodawca (P3)-rodzina obecnego- jutro ma zamiar podpisać ze mną umowę o pracę na czas określony od 01.08.2018 do 31.12.2018 (5 miesięcy). Do piątku mam dostać odpowiedź od innego pracodawcy (P3) czy podpisze ze mną umowę o pracę. Jeśli podpiszę umowę o pracę z P2 i wypowiem ją dwa dni później czy okres wypowiedzenia skończy mi się 11.08.2018r? Jeśli nie stawię się do pracy 1 sierpnia to będzie porzucenie pracy, czy grozi mi odszkodowanie na rzecz P2, skoro P2 wiedział wcześniej o mojej nieobecności i mógł znaleźć zastępstwo?
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Sandra
24 lipca 2018 22:31

Dzień dobry,
jeżeli nie stawi się Pani do pracy i będzie to nieobecność nieusprawiedliwiona to pracodawca może Panią zwolnić dyscyplinarnie. A co do odszkodowania- to zależy od konkretnego przypadku i sama wiedza pracodawcy o zamiarze porzucenia pracy nie wyłącza prawa do żądania odszkodowania. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika. Powodzenia!

Barbara
Barbara
12 lipca 2018 22:24

Proszę o poradę. 29.06. 2018 złożyłam wypowiedzenie podpisane własnoręcznie i zeskanowane wysłałam mailem na mail służbowy na który w pracy- sklepie kontaktujemy się z właścicielką spółki którą prowadzi wspólnie z mężem. Po 10 dniach!- choć rozmawiała o nim z kierowniczka już 2.07 otrzymałam maila że wypowiedzenie jest nieskuteczne bo wysłałam go do niej a nie do niego i ona jest na wychowawczym. Że powinnam pisać na imienny mail męża ( choć spółka jest jedna a to ona cały czas zamawia towar, ustala ceny i kontaktujemy się z nią, maila męża nawet nie mam w skrzynce nadawczej) Od 16.07 powinien już się liczyć mój urlop na wypowiedzeniu bo wszystkie godziny już w tym miesiącu wypracowałam oprócz urlopowych. Dziś szefowa tel powiedziała że zadzwoni do mnie jej mąż. Ja wysłałam mailem pismo że prawnik mówi że wypowiedzenie jest skuteczne, pytanie tylko co z urlopem czy płacą ekwiwalent czy mi go udzielają. A onidzis odpisali ze wypowiedzenie jest nieskuteczne i on urlopu mi nie udziela. Teraz pytanie : czy rzeczywiście wypowiedzenie jest nieskuteczne i czy mój urlop traktują jako moje widzimisię czy gdy przyjdę do pracy dostanę ekwiwalent za urlop. Od 1.08 mam nową pracę i nie chcę jej stracić. A ten sklep co teraz jestem będą zamykać i trzymają to w tajemnicy, zakazali kierowniczce mówić i jej już biegnie wypowiedzenie bo ma 3 mieś okres wypowiedzenia. Nieuczciwy pracodawca sprawi, ze porzucę pracę bo mi utrudnia odejście choć i tak za jakiś czas mnie zwolni bo likwiduje sklep.Jakie jest najlepsze wyjście z tej patowej sytuacji?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Barbara
13 lipca 2018 08:39

Dzień dobry,
polecam Pani skorzystanie z pomocy prawnika. Wypowiedzenie jest skuteczne, jeśli dotarło do pracodawcy i mógł się z nim zapoznać. Pozdrawiam.

Przemyslaw
Przemyslaw
6 lipca 2018 19:36

Witam Jak to jest z kwartalnym wypowiedzeniem kiedy je trzeba zlozyc do pracodawcy i do kiedy trzeba pracowac?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Przemyslaw
9 lipca 2018 13:38

Dzień dobry,
3-miesięczny okres wypowiedzenia zaczyna biec od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia kończy się z upływem ostatniego dnia trzeciego pełnego miesiąca.

Dariusz
Dariusz
4 lipca 2018 11:19

Dzień dobry,
Złożyłem na biurko swojego szefa wypowiedzenie umowy z prosząc o skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 miesięcy na 1,5 miesiąca. Zaliczając na poczet wypowiedzenia cały lipiec i połowę sierpnia. Szef odmówił wyrażenia zgody do czasu przekazania obowiązków innej osobie o czym napisał na moim wypowiedzeniu. Myślę o porzuceniu pracy po tym okresie czyli pozostałoby półtora miesiąca. Czy mogę dostać dyscyplinarkę lub inne konsekwencję ?.
Dodam że sytuacja jest spowodowana otrzymaniem bardzo korzystnych warunków nowej pracy.
Z szacunkiem Dariusz

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Dariusz
4 lipca 2018 20:03

Dzień dobry,
niestety na skrócenie okresu wypowiedzenia konieczna jest zgoda pracodawcy. W przeciwnym wypadku, jeśli nie zachowa Pan okresu wypowiedzenia i nie zgłosi się do pracy pracodawca może potraktować Pana nieobecność za nieusprawiedliwioną. Pozdrawiam.

Kamil
Kamil
3 czerwca 2018 20:01

Witam. Mam problem. Chciałbym porzucić pracę z dnia na dzień. Pracodawca po wręczeniu ode mnie wypowiedzenia zniszczył je i powiedział żebym się nie wysilal z kolejnym wypowiedzeniem bo go nie przyjmie. Dodał że jeżeli sam opuszczę pracę to żebym się liczył z konsekwencjami. Praca jest na czas określony i trwa do 4 września tego roku. Mam propozycję pracy w lepiej płatnej firmie i mi zależy ponieważ mam chore dziecko na serce które ma pół roku a jego leczenie jest kosztowne. Co mogę zrobić ? Czy mogę porzucić pracę bez zgody pracodawcy?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Kamil
3 czerwca 2018 21:14

Witam,
gdy jest zgoda pracodawcy, to nie mówimy o porzuceniu pracy, ale o rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron. Odmowa przyjęcia Pana oświadczenia przez pracodawcę nie ma znaczenia, Pan złożył skuteczne oświadczenie, które wiąże pracodawcę, choćby się z nim nie zgadzał.

Łukasz
Łukasz
30 maja 2018 12:55

Dzień dobry
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Chciałbym się zwolnić za porozumieniem stron i pójść na staż.
Mój bezpośredni przełożony się na to zgadza ale nie zgadza się na to dyrektor HR. Jakie mam szanse zwolnienia za porozumieniem stron ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Łukasz
30 maja 2018 13:25

Dzień dobry,
do porozumienia stron konieczna jest zgoda i pracodawcy i pracownika. Proszę spróbować osobiście porozmawiać z dyrektorem, skoro bezpośredni przełożony się zgadza. Przynajmniej pozna Pan przyczynę braku zgody dyrektora i może uda się znaleźć jakiś kompromis. Powodzenia!

magdusik
magdusik
30 maja 2018 10:18

Dzień dobry. Mój pracodawca dopuścił się po raz kolejny wobec mnie bardzo przykrego zachowania: wzywał, krzyczał i obrażał mnie w wulgarny sposób. Złożyłam wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia ponieważ nie jestem w stanie już tam pracować. Nie pozwolę żeby ktoś mnie tak obrażał i traktował. Nie chcę pracować w takich warunkach. Pracodawca nie zgodził się na zwolnienie mnie ze świadczenia stosunku pracy za porozumieniem stron, bo nie ma nikogo na moje miejsce. Co mogę zdobić w tej sytuacji? Mój okres wypowiedzenia to 3 miesiące, a ja już nie chcę tam pracować, nie w takiej atmosferze gdy wciąż ktoś na mnie krzyczy i mnie obraza. Z gory dziękuję za pomoc.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  magdusik
30 maja 2018 13:35

Dzień dobry, polecam Pani skorzystanie z pomocy prawnika. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika określa art. 55 kodeksu pracy. Oświadczenie pracownika musi być złożone na piśmie i zawierać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie. Pozdrawiam.

Aleksandra
Aleksandra
22 maja 2018 23:08

Dzień dobry, jestem, zatrudniona w fidmie, która przeniosła swoją siedzibę do odległej miejscowości. W tym czasie przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Otrzymałam pismo, w którym zostałam poinformowana, że po zakończeniu zwolnienia lekarskiego mam zadzwonić pod wskazany nr tel w celu wskazania miejsca pracy. Po 4 dnia h od zakończenia zwolnienia lekarskiego zadzwoniłam z pytaniem o sposób rozwiązania umowy o pracę, gdyż podjęłam już inne zatrudnienie. Miałam otrzymać wypowiedzenie, porozumieniem stron. Minęły 3 miesiące a takiego wypowiedzenia nie otrzymałam. W dniu dzisiejszym zadzwonił do mnie pełnomocnik firmy z pytaniem z jaką datą ma mi napisać wypowiedzenie, tj zaraz po ustaniu zwolnienie lekarskiego czy po zwolnieniu lekarskim maja zostać uwzględnione dni przysługującego mi urlopu – w ka, dym wypadku miałoby to być rozwiązanie umowy z datą wsteczną, tj. z marca 2018 r. Co powinnam, robić w takiej sytuacji?

Aleksandra
Aleksandra
Odpowiedź do  Aleksandra
22 maja 2018 23:09

Pragnę również nadmienić, że jeśli nie podpiszę porozumienia stron to otrzymam porzucenie pracy.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Aleksandra
23 maja 2018 21:03

Witam,
wypowiedzenie umowy a rozwiązanie na mocy porozumienia stron to różne sposoby zakończenia umowy o pracę. Jeżeli Pani ma nową pracę, to również Pani powinno zależeć na rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron. Nie rozumiem czemu pracodawca chce wręczyć Pani wypowiedzenie. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika. Pozdrawiam.

Klaudia
Klaudia
18 maja 2018 16:02

Witam,
Mam pytanie odnośnie rozwiązania umowy zlecenie. Umowa została podpisana w lutym i ma trwać do końca czerwca. Jednak chciałabym rozwiązać ją dziś, a jutro powinnam stawić się na 12,5 godz w pracy. Czy jeśli zaniosę dziś wypowiedzenie do pracodawcy i jutro już nie przyjdę do pracy to grożą mi jakieś konsekwencje z tego powodu? Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Klaudia
19 maja 2018 19:00

Witam,
ma Pani umowę zlecenia, a nie umowę o pracę. Tak więc ponosi Pani odpowiedzialność odszkodowawczą na gruncie kodeksu cywilnego za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Zgodnie z art. 746 k.c. przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Pozdrawiam!

Darek
Darek
7 maja 2018 23:28

Witam mam pytanko jeżeli nie chcą mi się zgodzić na zwolnienie za porozumieniem a chcą 1miesiac bym odrobił z tym że nie dam rady z powodu z tego co tam przeszedlem co robić czy porzucić pracę

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Darek
8 maja 2018 20:01

Dzień dobry,
nie pisze Pan co się stało, że nie może Pan pracować, co Pan „przeszedł”. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika, który zapozna się z Pana sytuacją. Pozdrawiam.

Iwona K.
Iwona K.
25 kwietnia 2018 17:32

Szanowna Pani Mecenas.
Pracowałam przez rok na stanowisku, który rujnował mnie psychicznie. Zgłaszałam kierownictwu swoje problemy, jednak nie zostałam nigdzie przeniesiona. Przesłałam ostatnio szefowi mailowo wypowiedzenie. Obowiązuje mnie 1 miesiąc wypowiedzenia, jednak nie jestem w stanie przyjechać do pracy i od kilku dni mam już nieobecność. Chciałabym złożyć ponownie wypowiedzenie, uzupełniając je orzeczeniem lekarza o niemożności wykonywania pracy oraz zachowania okresu wypowiedzenia. Uczęszczałam na terapię – czy psycholog może wystawić takie orzeczenie czy tylko lekarz pracy, związany z pracodawcą, na podstawie skierowania od psychologa lub lekarza rodzinnego? Czy przedstawienie takiego wypowiedzenia może mieć jeszcze jakieś konsekwencje dla mnie, poza wpisem do świadectwa pracy? Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Iwona K.
25 kwietnia 2018 18:37

Witam,
jeśli Pani tak źle się czuje psychicznie i nie może Pani pójść do pracy, to proszę porozmawiać z lekarzem i skorzystać ze zwolnienia od pracy. Może również Pani porozumieć się z pracodawcą. Nie pisze Pani, czy rozmawiała Pani z nim na temat rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może być podstawą do zwolnienia Pani dyscyplinarnie. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Iwona K.
Iwona K.
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
25 kwietnia 2018 19:23

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Barbara
Barbara
18 kwietnia 2018 16:15

Szanowna pani mecenas.
Jestem pracodawcą, moja pracownica właśnie dziś weszła do pracy i oznajmiła, że ma już dość tej roboty, i wypowiada ją w trybie natychmiastowym (ustnie) i wyszła z pracy. Co ja jako pracodawca w takiej sytuacji mam zrobić? Pracownica pracowała u mnie 3 lata na umowę na czas nieokreślony na pełen etat.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Barbara
19 kwietnia 2018 20:18

Witam,
umowa uległa rozwiązaniu. Pracownica złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Co do konsekwencji zachowania pracownicy polecam skorzystanie z pomocy prawnika, który zapozna się ze sprawą. Pozdrawiam.

adam
adam
14 kwietnia 2018 09:13

dodam iż umowę podpisałem na pół roku

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  adam
14 kwietnia 2018 10:42

Witam,
wszystko zależy od konkretnej umowy, nie wiem czy podpisał Pan umowę z polskim czy niemieckim pracodawcą.

adam
adam
14 kwietnia 2018 09:06

witam mam pytanie przyjąłem się do pracy za granicą przepracowałem tydzień i chcę porzucić prace ze względu na trudne warunki zatrudnienia jakie groż mi konsekwencje

Dymek
Dymek
13 kwietnia 2018 14:45

Witam mam pytanie chce porzucić pracę bo zależy mi na szybkim załatwieniu sprawy tzn. Przeskoczyć z pracy do pracy złożyłem wypowiedzenie 09.04.18 ale zaczyna ono obowiązywać od następnego miesiąca okres wypowiedzenia to 3 miesiące jeżeli nie dogadam się z pracodawcą o zmianę wypowiedzenia z 3 miesięcy na natychmiastowe to po jakim czasie od porzucenia mogę podjąć nowa prace np. Jutro rzucam za 4 dni podpisuje i czekam na papiery od starego pracodawcy bo zakładam że nie będzie dochodził odszkodowania bo na stanowiskach na których pracuje jest kilka osób które mogą mnie zastąpić pracujemy tam rotacyjne raz tu raz tu z góry dziękuję za odpowiedź

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Dymek
14 kwietnia 2018 10:41

Witam,
po porzuceniu pracy może Pan zacząć nową pracę już następnego dnia.

Ewa
Ewa
13 kwietnia 2018 01:27

Witam. Pani Mecenas proszę o pomoc. Mój narzeczony chce zmienić pracę na której bardzo mu zależy. Oczywiście praca lepiej płatna na lepszych warunkach. Obecny Pracodawca nie zgodził się na wypowiedzenie za porozumieniem stron. Narzeczony pracuje tam juz 7 lat więc musi mieć 3 miesięczne wypowiedzenie. Pytanie moje jest takie czy idzie jakość skrócić ten okres wypowiedzenia? Nowy pracodawca nie będzie przecież czekał aż 3 miesięcy. A porzucenie dotychczasowej pracy wiąże się z konsekwencjami prawda? Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ewa
13 kwietnia 2018 11:32

Dzień dobry,
każdy przypadek jest inny. Polecam skorzystanie Państwu z pomocy prawnej. Dużo zależy od charakteru pracy Pani narzeczonego i o ile chce skrócić okres wypowiedzenia. Nie polecam porzucenia pracy bez wcześniej złożonych pism do pracodawcy. Pozdrawiam!

magafon
magafon
3 kwietnia 2018 17:06

Dzień dobry,
Pracuję na umowę zlecenie w której zawarty jest miesięczny okres wypowiedzenia. W świetle prawa powinna być to umowa o pracę, gdyż znajdują się w niej takie zapisy jak:
– Pracownik nie może zlecić wykonania zlecenia osobie trzeciej.
– Pracownik zatrudniony jest w pełnym wymiarze godzin.
Jest to praca biurowa w miejscu i czasie wskazanym przez zleceniodawcę.
Dodatkowo zleceniodawca wymaga ode mnie wnioskowania o dni wolne (takiego zapisu nie ma w umowie, ale w praktyce wygląda to jak wyżej – mam też na to potwierdzenie w postaci maili)
Chciałabym zakończyć pracę w trybie natychmiastowym. Czy jeśli porzucę pracę bez składania wypowiedzenia, to zleceniodawca może wyciągnąć wobec mnie konsekwencje? Czy jest jakakolwiek możliwość zaprzestania pracy od razu, bez ponoszenia konsekwencji prawnych/finansowych?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  magafon
4 kwietnia 2018 09:08

Dzień dobry,
w zakresie ustalenia, czy łączy Panią umowa zlecenia czy umowa o pracę polecam skorzystanie z pomocy prawnika. A co do umowy zlecenia- w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zleceniodawca może dochodzić naprawienia szkody na podstawie kodeksu cywilnego. Pozdrawiam.

Gosia
Gosia
20 marca 2018 11:15

A czy jest inna możliwość, abym nie musiała wracać do pracy? Pracodawca nie idzie na żadne porozumienia

Gosia
Gosia
20 marca 2018 10:36

Witam.
Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim. Po tym urlopie mam do wykorzystanie zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy.
Mam go tyle, ze starczy na pokrycie całego okresu wypowiedzenia.
Czy mogę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy(na który muszę otrzymać zgodę przecież) a po tygodniu dać wypowiedzenie?
Czy wówczas mogą odwołać mnie z urlopu? Czy jeśli jest to urlop po macierzyńskim i już jestem na tym wypoczynkowym to nie musze pracować?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Gosia
20 marca 2018 10:49

Witam,
może Pani wypowiedzieć umowę w trakcie urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może Panią odwołać z urlopu. Pozdrawiam.

ania
ania
16 marca 2018 14:36

Witam i bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie.
Miałam umowę o pracę od września 2017 roku za listopad i grudzień nie dostałam wynagrodzenia za pracę, od stycznia nie chodziłam do pracy ponieważ znalazłam inną bo musiałam z czegoś żyć. Nie wiedziałam czy rozwiązać umowę ze starym pracodawcą czy nie, bałam się że mi wtedy w ogóle nie zapłaci. Pani z inspekcji pracy zasugerowała, że nic pewnie od niego teraz nie wyciągnę ponieważ porzuciłam pracę i pracodawca nie musi mi płacić i jak złoże wniosek do sądu to pewnie przegram sprawę bo porzuciłam pracę.
Przecież to nie może tak być ze pracodawca nie zapłaci za pracę i wywynie się i jeszcze winny będzie pracownik. Gdzie tu sprawiedliwość. Bardzo proszę o pomoc co mam zrobić czy składać wniosek do sądu ? Czy z góry przegrana spawa ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  ania
19 marca 2018 08:28

Witam,
wynagrodzenie powinna Pani mieć zapłacone, ale bez znajomości szczegółów sprawy trudno odnieść mi się do stanowiska Pani inspektor. Polecam skorzystanie z porady prawnej. Pozdrawiam.

Cela
Cela
15 marca 2018 16:17

Witam Pani Mecenas.
Mam spory problem i zastanawiam się , czy mogę udać się z tym do sądu pracy czy też nie. Dnia 20.02br mój pracodawca wyrzucił z pracy 2 osoby, po czym pytał mnie czy będę w dalszym ciągu z nim współpracować. Nie podałam konkretnej odpowiedzi, tylko poszłam normalnie do pracy-jak zawsze. Po dwóch dniach zadzwoniłam do niego i poinformowałam o tym, że najprawdopodobniej będę szukała innej pracy, na co on krzykiem do mnie że mam mogę sobie szukać, i już nie wracać. zostawiłam w miejscu pracy klucze, i opuściłam stanowisko pracy wedle życzenia pracodawcy. Próbowałam się z nim skontaktować przez ponad 2 tygodnie czasu, nie odbierał, dostawałam tylko czasami sms że nie ma czasu itp. W dniu dzisiejszym dostałam wypowiedzenie z pracy bez zachowania czasu wypowiedzenia z przyczyny nie stawiania się w pracy. Do 7 dni mam czekać na świadectwo pracy , jestem przekonana że z dyscyplinarnym zwolnieniem.. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Jest jakaś szansa żeby się od tego odwołać. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Cela
15 marca 2018 18:24

Dzień dobry,
przepraszam, ale bez poznania szczegółów rozwiązania umowy o pracę, jak również charakteru Pani pracy, treści smsów nie jestem Pani w stanie pomóc. Polecam skorzystanie z porady prawnej po otrzymaniu świadectwa pracy. Proszę pamiętać o terminie odwołania do sądu, aby go nie uchybić. Życzę powodzenia!

Ali
Ali
9 marca 2018 22:28

Dzień dobry,pracodawca nie zgodził się po 12 latach pracy na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ani na skrócenie okresu wypowiedzenia.Nowy pracodawca nie będzie czekał w nieskończoność i wie ,że chcę porzucić pracę-zależy mu na mojej kandydaturze.3 miesieczny okres wypowiedzenia konczy się 31 maja 2018.Jeśli porzucę pracę w dniu 30 marca,tzn po prostu do niej nie przyjdę oraz nie poinformuję pracodawcy ,że porzucam pracę i w firmie więcej się nie stawię-kiedy mogę podpisać umowę u nowego pracodawcy?Dziękuję za odpowiedź

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ali
12 marca 2018 09:17

Dzień dobry,
proponuję złożyć pismo, że rozwiązuje Pani umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nową umowę o pracę może Pani podpisać zaraz po porzuceniu pracy. Pozdrawiam.

Magdalena
Magdalena
7 marca 2018 09:14

Od 1 lutego 2018 mam umowę na czas określony na rok. Od września 2018 miałam umowę na okres próbny. Dostałam lepszą propozycję pracy i chciałabym zrezygnować z mojej obecnej. Jakie kroki powinnam podjąć i czy w okresie wypowiedzenia mogę wykorzystać swój urlop?

Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Magdalena
15 marca 2018 18:30

Witam, proszę wypowiedzieć obecną umowę. W okresie wypowiedzenia może Pani wykorzystać urlop wypoczynkowy, oczywiście po uzgodnieniu z pracodawcą. Jeśli Pani nie wykorzysta urlopu otrzyma Pani ekwiwalent. Pozdrawiam!

Magdalena
Magdalena
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
21 marca 2018 19:23

Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

Pozdrawiam

Marcin
Marcin
1 marca 2018 21:38

Dzień dobry. Pani mecenas moja sprawa wygląda tak iż byłem zatrudniony w dwóch firmach, tzn miałem umowę o pracę w Polsce i drugą w Republice Czeskiej ale praca była wykonywana na jednym stanowisku, chodziło głównie o ubezpieczenie w Polsce. Z dniem 12 lutego złożyłem pismo o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, Pani ode mnie przyjęła pismo, podbiła drugą sztukę że je otrzymała a dzisiaj zostałem poinformowany iż nie rozwiąże ze mną umowy dopóki nie zwolnię się z Czeskiej firmy. Czy mają takie prawo by mi tego odmówić? Dodam że napisałem na wypowiedzeniu że praca do 25 lutego. Od tego dnia mam nieobecności nieusprawiedliwione i nie wiem co dalej. Mogę dostać porzucenie pracy? Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marcin
2 marca 2018 08:15

Dzień dobry,
Pan złożył tylko propozycję rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, która nie została przyjęta przez pracodawcę. Tak więc od 25.02 ma Pan nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy i mogą Pana zwolnić dyscyplinarnie. Pozdrawiam.

MONIKA KUNA
MONIKA KUNA
3 lutego 2018 16:17

Dzień dobry
Chcę wypowiedzieć umowę o pracę w dniu 6 luty . Jednak szef wraca 9 lub 12 z urlopu jaką datę powinnam wpisać?.
Jeśli się zgodzi za porozumieniem stron to fajnie, ale jeśli nie?! a w moim przypadku jest to okres 3 miesięcznego wypowiedzenia to kiedy kończy się ten okres ?.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  MONIKA KUNA
5 lutego 2018 11:32

Dzień dobry,
data na piśmie nie ma znaczenia, ważne kiedy je Pani złoży pracodawcy. Okres 3-miesięczny upłynie z dniem 31 maja. Pozdrawiam

Iza
Iza
25 stycznia 2018 13:58

Dzien dobry,
jestem zatrudniona w korporacji od 5 lat na czas nieokreślony, obowiązuje mnie 3-miesieczny okres wypowiedzenia. W dniu 22 stycznia złozyłam wypowiedzenie o prace za porozumieniem ze wskazaniem skrócenia okresu wypowiedzenia do jednego miesiaca i zakonczenia pracy w dniu 25 lutego.
Pracodawca nie wyraza zgody na skrócenie okresu wypowiedzenia.
Nową pracę zaczynam 26 lutego.
Nie mam innego wyjscia jak porzucenie pracy, ale chciałabym to załtwic zgodnie z prawem i poinformować pracodawce iz z dniem 26 nie bedzie mnie w pracy. Czy w obenej sytuacji mogłbym napisać oświadczenie, iz dniem 26-02 rozwiazuje umowe o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pomimo tego iz wczesniej złozyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron? I w jakim terminie powinnam złozyć takie oswiadczenie, aby rozwiaznie umowy nastapiło z dniem 26-lutego?
Dziekuje i pozdrawiam,Iza

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Iza
26 stycznia 2018 08:31

Dzień dobry,
musi Pani złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, gdyż pracodawca nie przyjął Pani propozycji rozwiązania na mocy porozumienia stron. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Pozdrawiam.

criss64
criss64
22 stycznia 2018 12:37

Dzień dobry

9 stycznia złożyłem wypowiedzenie o pracę, ponieważ dostałem inną z lepszym wynagrodzeniem i lepszymi warunkami, jestem na okresie próbnym 3 ms więc okres wypowiedzenia wynosi 2 tyg, dodatkowo w tym dniu złożyłem pracodawcy zwolnienie lekarskie które kończy Mi się 23 stycznia, czy coś by się stało jeżeli od 24-26 stycznia nie poszedłbym do pracy, okres wypowiedzenia trwa własnie do 26.
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  criss64
22 stycznia 2018 14:53

Dzień dobry,
nawet jednodniowa nieusprawiedliwiona nieobecność może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.

Ryszard
Ryszard
18 stycznia 2018 14:33

Dzień dobry
Obecnie jestem na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia. Mój stan zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu. Czy jeżeli przyniose orzeczenie od lekarza ze nie mogę dłużej pracować w tym zakładzie to pracodawca musi skrócić okres wypowiedzenia.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ryszard
18 stycznia 2018 20:38

Dzień dobry,
zgodnie z art. 55 k.p. pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Tak więc wszystko zależy od orzeczenia lekarskiego. Pozdrawiam.

Lena
Lena
17 stycznia 2018 23:20

Dzień dobry
Pracuje na umowie o pracę na czas określony. Dostalam dużo lepsza ofertę pracy pod warunkiem, że zacznę od zaraz. Złożyłam u pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę ze skróconym okresem wypowiedzenia do 14 dni. Pracodawca nie wyraził zgody i obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie. Mam zamiar porzucić pracę. Chciałabym wiedzieć kiedy powinnam załatwić ,, obiegowke”, kiedy zostanę poinformowana ze umowa została rozwiązana i kiedy dostanę świadectwo pracy?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Lena
18 stycznia 2018 11:49

Dzień dobry,
pracodawca może, ale nie musi zwolnić dyscyplinarnie. Jeżeli nie dojdziecie do porozumienia przed dniem odejścia Pani z pracy, to prawdopodobnie pracodawca zastosuje ten tryb. Musi Pani złożyć takie oświadczenie, pouczyć o prawie odwołania i niezwłocznie wydać świadectwo pracy. Obiegówkę musi Pani załatwić do ostatniego dnia pracy. Pozdrawiam.

Tomasz
Tomasz
17 stycznia 2018 22:44

Witam
Pani Mecenas. Moje pytanie takie dostałem nową pracę, mój pracodawca nie chce dać podwyżki.Nowa praca od 1utego, miałem 2 rozmowy, chciałem rozstać się za porozumieniem stron z dniem 31 stycznia pismo podpisane odpowiedz termin nierealny.Druga rozmowa i musiałem złożyć wypowiedzenie 3 miesięczne. Niestety nie chce czekać czy 1 lutego jak nie przyjdę do pracy to zaraz dostanę artykuł 52? i czy może mi grozić jakaś kara finansowa? do końca chciałem rozstać się grzecznie,ale jedyne wyjście to porzucenie. Z góry dziękuje za odpowiedz

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Tomasz
18 stycznia 2018 11:55

Witam,
co do odpowiedzialności za porzucenie pracy to odpowiedź Pan znajdzie w moim wpisie. Jeżeli Pan złoży pismo, że rozwiązuje Pan umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia to pracodawca rozwiąże z Panem umowę w tym trybie, bo nie ma innego wyjścia. Chyba, że dojdziecie do porozumienia. Pozdrawiam.

Krzysztof
Krzysztof
6 stycznia 2018 19:26

Dzień dobry,
pracując na umowie na czas nieokreślony dostarczyłem szefowi pisemne wypowiedzenie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Dodatkowo ustnie poinformowałem go że nie zgadzam się na żadne okresy wypowiedzenia ze względu na stan zdrowia (żadnego zwolnienia ani zaświadczenia lekarskiego nie miałem). Szef tego dnia na spotkaniu pisemnie oświadczył że nie zgadza się na brak okresu wypowiedzenia proponując skrócony okres wypowiedzenia czego nie zaakceptowałem.
Po jakim czasie szef może mnie dyscyplinarnie zwolnić w tym wypadku? Czy wystarczy moje ustne oświadczenie że nie zgadzam się na jakikolwiek okres wypowiedzenia czy raczej musi zaistnieć nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy?
Co grozi szefowi jeśli zwolni mnie dyscyplinarnie i przekaże świadectwo pracy ale nie dostarczy oświadczenia o rozwiązaniu umowy? Ewentualnie czy mogę je otrzymać po świadectwie pracy?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Krzysztof
8 stycznia 2018 08:59

Dzień dobry,
czy składając oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia wskazał Pan termin zakończenia umowy, czy też umowa rozwiąże się z momentem otrzymania oświadczenia przez pracodawcę. Jeśli wskazał Pan termin, to do tego okresu pracodawca może Pana zwolnić dyscyplinarnie, jeśli zajdzie okoliczność uzasadniająca taki tryb. Jeśli nie- umowa rozwiąże się w terminie wskazanym przez Pana. Pozdrawiam!

Magda
Magda
30 grudnia 2017 20:54

Witam
Posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony i obecnie jestem na wychowawczym. Przesłałam pracodawcy wniosek o rezygnacje z wychowawczego z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca nie zgodził się. Zaproponował rozwiązanie umowy z okresem wypowiedzenia. Żaden okres wypowiedzenia nie wchodzi w grę gdyż nie mieszkam już w mieście w którym pracodawca ma siedzibę.
Nie wypłacił mi wynagrodzenia za kilka dni urlopu wypoczynkowego. Czy mogę wysłać kolejne rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony ale tym razem bez wypowiedzenia i to winy pracodawcy, bo pracodawca uchyla się od obowiązku wypłaty wynagrodzenia pracownikowi ? co powinno zawierać takie rozwiązanie umowy?
Jaka data rozwiązania umowy będzie na świadectwie pracy? Zależy mi aby to była data wskazana w pierwszym wniosku, tym gdzie prosiłam o rozwiązanie umowy o porozumieniem stron. PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDZ

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Magda
2 stycznia 2018 09:42

Witam, polecam skorzystam z pomocy prawnika. Bez szczegółowego zapoznania się z Pani sprawą nie mogę pomóc. Z tego co Pani pisze budzi wątpliwość możliwość rozwiązania umowy w tym trybie. Pozdrawiam.

Jacek
Jacek
28 grudnia 2017 11:21

Witam Serdecznie.
Kierowca międzynarodowy zatrudniony na podstawie umowy o prace wyjechał w trasę z Polski do Holandii. Po kilku godzinnej przebytej trasie zaparkował samochód na parkingu przy autostradzie na terenie państwa niemieckiego po czym opuścił auto i pieszo udał się w kierunku powrotnym pieszo autostradą i przeszedł 750 metrów. W tym momencie doszło do wypadku śmiertelnego, kierowca został potrącony przez inne pojazdy. My jako firma ponieśliśmy straty: nie dowieźliśmy towaru w umówionym terminie, auto zostało z holowane na parking strzeżony, ponieśliśmy koszty podróży w celu wykupu auta z parkingu strzeżonego. Podczas przesłuchania na komisariacie policji oznajmiono nam, że u kierowcy w kabinie samochodu znaleziono środki odurzające oraz środki psychotropowe. Rodzina domaga się zwrotu kosztów sprowadzenia zwłok do kraju na podstawie Art. 77 KP i § 19.4 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Czy jest to uzasadnione w chwili kiedy pracownik opuścił miejsce pracy i z przyczyn niezależnych od nas na własne życzenie doprowadził do nieszczęśliwego wypadku? Z powyższych przepisów wynika, iż każdy kierowca jest podróży służbowej i na podstawie owego prawa jesteśmy zobowiązani zwrócić koszty sprowadzenia zwłok. Tylko kiedy ustaje stosunek pracy? W chwili kiedy opuścił samochód? Chciałbym zaznaczyć, że w celu wyjaśnienie przyczyn wypadku powołaliśmy niemieckiego pełnomocnika, który zwrócił się di niemieckiej prokuratury. Jaką linię obrony możemy przyjąć, poniewąż uważamy, że w chwili opuszczenia samochodu nie był on już w podrózy służbowej i
nie wykonywał poleceń pracodawcy.Prosimy o przedstawienie opini.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Jacek
29 grudnia 2017 08:18

Witam,
jeżeli jest Pan zainteresowany uzyskaniem opinii prawnej proszę o kontakt z moją Kancelarią. Na blogu nie udzielam porad prawnych. Pozdrawiam.

Marek
Marek
9 grudnia 2017 18:18

Witam.
Mam pytanie , poniewaz u nas w firmie pracujemy od poniedzialku do piatku , do czwartku niestety mialem l4 a w piatek wykorzystalem urlop na zadanie i mam pytanie co wtedy gdy nie wiedzialbym ze w sobote odrabiamy jakis tam dzien a mnie nie bylo w pracy ( lub wiedzialem ale nie przyszedlem do pracy ) jakie beda konsekwence. ( Tak na marginesie dalem wypowiedzenie 2 tygodnie temu ) PROSZE O OPINIE. 🙁

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marek
11 grudnia 2017 08:44

Witam,
nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego, wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Czy Pan wiedział czy nie o odrabianiu- to kwestia dowodowa. Pozdrawiam.

Marta
Marta
29 listopada 2017 21:54

Witam, mam pytanie. Pracuje od 7 lat .. nabyłam prawo do 26 dni urlopu. Jestem na okresie wypowiedzenia… pracodawca nie chce mi go skrócić. Czy jak zrobie porzucenie pracy ( mój nowy pracodawca mnie do tego namawia gdyż potrzebuje pracownika jak najszybciej ) czy stracę prawo do 26 dni urlopu i wrócę do 21 dni?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marta
30 listopada 2017 11:13

Witam,
nie straci Pani prawa do urlopu w wymiarze 26 dni, ale za 2017 r. dotychczasowy pracodawca rozliczy się z Panią proporcjonalnie tj. za 11 miesięcy, zakładając, że umowa ulegnie rozwiązaniu w listopadzie. Pozdrawiam!

Marta
Marta
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
30 listopada 2017 11:57

Dziękuje 🙂 miłego dnia

kamila
kamila
7 listopada 2017 16:55

Witam, mam pytanie odnośnie porzucenia pracy. Pracuje na umowę na czas nieokreślony w jednostce samorządowej. Dostałam ofertę pracy w innym urzędzie. Najpierw próbowałam się przenieść do innego urzędu za przeniesieniem. Jednakże mój obecny pracodawca najpierw nie wyraził zgody na przeniesienie a potem wyraził zgodę na przeniesienie dopiero od lutego. To bardzo odległy termin dlatego mój przyszły pracodawca nie chce tak długo czekać. Zrobi on konkurs i chce jak najszybciej mnie zatrudnić. Pozostaje mi chyba porzucenie pracy ale mam z tym pytania co z 13 pensją i urlopem – mam jeszcze 26 dni urlopu. Z tego co przeczytałam to rozumiem że za urlop wypłcony zostanie mi ekwiwalent a jeśli chodzi o 13 pensję to rozumiem że porzucając pracę stracę do niej prawo. Jakie będą jeszcze inne konsekwencje porzucenia pracy?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  kamila
8 listopada 2017 14:02

Witam, odpowiedź na pytanie znajdzie Pani w artykule. Oczywiście może Pani się narazić na odpowiedzialność odszkodowawczą. Wszystko zależy na jakim stanowisku Pani pracuje, czy ktoś Panią zastępuje, czy też musi ktoś być dopiero przyuczony do pracy np. jest Pani jedyną osobą zajmującą się zamówieniami publicznymi. Pozdrawiam!

Andzia
Andzia
30 października 2017 17:57

Jeśli na świadectwie pracy mam wpisane porzucenie pracy to mogę się starać o zasiłek dla bezrobotnych

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Andzia
30 października 2017 18:54

Dzień dobry,
sposób rozwiązania umowy o pracę nie wpływa na prawo zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, ale wpływa na czas nabycia prawa do zasiłku. W Pani przypadku istotne jest, czy rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia jest z winy pracownika, czy z winy pracodawcy, ale także czy spełnia Pani inne warunki do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Pracownik, z którym w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy rozwiązano z jego winy stosunek pracy bez wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne), nabywa prawo do zasiłku po upływie 180 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy. Pozdrawiam.

Michnik
Michnik
25 października 2017 13:23

Dzień dobry,

Podpisałem umowę o pracę w której zawarte są sprzeczne punkty: Teraz po dwóch latach i 3 miesiącach pracy żłożyłem wypowiedzenie i pracodawca nie chce się zgodzić na miesięczny okres wypowiedzenia, ze względu właśnie na te punkty.

W paragrafie umowy, mówiącym o zakończeniu umowy są trzy osobne punkty:
1. W przypadku wypowiedzenia umowy ze strony pracownika obowiązują przepisy polskiego prawa
2. W przypadku złożenia wypowiedzenia przez pracownika, okres wypowiedzenia to 3 miesiące
3. W przypadku wypowiedzenia umowy przez pracodawcę obowiązują przepisy kodeksu pracy

Czy pracodawca może zmusić mnie do 3 miesięcznego okresu? Czy zgodnie z zasadą, że nie może to być dla mnie mniej korzystne niż przewiduje prawo pracy mam prawo do jednomiesięcznego, jeśli dłuższy okres oznacza dla mnie utratę możliwości nowej pracy?

pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Michnik
25 października 2017 17:43

Dzień dobry,
Sąd Najwyższy przyjął, że okres wypowiedzenia może być wydłużony umową stron, jeśli będzie to korzystne dla pracownika (uchwała Sądu Najwyższego z 9 listopada 1994 r., I PZP 46/94). Tak więc należy w każdym konkretnym przypadku dokonać analizy, czy przedłużenie okresu wypowiedzenia jest korzystne dla pracownika. Co do zasady przyjmuje się, że dłuższy okres wypowiedzenia umowy o pracę jest korzystny dla pracownika. W Pana przypadku nie musi tak być, tym bardziej, że tylko dłuższy okres wypowiedzenia przewidziany jest dla oświadczenia pracownika. Niestety bez szczegółowego zapoznania się z Pana sprawą, nie jestem w stanie Panu pomóc. Pozdrawiam.

Caro32
Caro32
Odpowiedź do  Michnik
18 marca 2018 13:10

Dzien dobry mam pytanie,25.03.2018 podpisalam umowę o prace na okres próbny,niestety tego samego dnia dowiedzislam się,ze będę pracowała do poznych godzin wieczornych,mo i okazalo sier ze nie mam po pracy jak dostać się do domu.Na dtugi dzien poinformowałam o tym kierownika,że chcę zrezygnować z pracy z powodu braku mozliwosci dojazdu z pracy,niestety kadry nie zgodziły się na inne rozwiazanie umowy jak na 2 tygodniowy okres wypowiedzenia,kazano mi takie podpisać o podpisalam,ale praca na tym okresie nie jest mozliwa bo nie mogę i tak pracować w tych godzinach,czy mogę wystapic o urlop bezplatny i juz nie chodzić do pracy.Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Caro32
19 marca 2018 08:30

Witam,
nie może Pani sama sobie udzielić urlopu bezpłatnego. Musi mieć Pani zgodę pracodawcy.Pozdrawiam.

mala
mala
11 września 2017 22:17

WITAM.
Postaram się napisac najkrócej jak umiem. Od kilku miesięcy pracowałam w sklepie bez umowy. Pracodawczyni zaczela zatrudniać obcokrajowcow którym oferowala taka sama stawke.Nie mam nic przeciwko narodowości ale wiadomo ze bez znajomości czytanej naszego jezyka praca nie była wykonywana przez nich prawidłowo. Poza mna z polakow był tylko czasem przychodzący do pracy syn oraz dorywczo w lato uczniowie. Sytuacja stawala się coraz trudniejsza np. układanie mojego grafiku z dnia na dzień pod katem potrzeb obcokrajowcow bez pytania czy mi to pasuje. Final mojej pracy tam był taki ze poznym wieczorem otrzymałam smsem wiadomość ze następnego dnia mam przyjść na rano bo jeden z nich ma wolne a zmiany zaczynają się od następnego dnia, co nie było zgodne z prawda bo od dwóch tygodni wlasnie na zyczenie tej osoby przejścia na inna zmiane tj. np. z rana na popołudnie zaczynaly się od niedzieli na co wcześniej pracodawczyni uwagi nie zwracala. nie odpisałam na smsa – wieczorem nie bylam przy telefonie, a następnego dnia po przeczytaniu go stwierdziłam ze nie ma sensu teraz się odzywac bo i tak za pare godzin ide do pracy. No i jak weszłam do sklepu to się zaczelo ze samowolka, ze pracownica ma prawo do wolnego- a ja nic przeciw wolnym nie miałam-, ze wlascicielka z synem na drugim sklepie być powinna a nie tu i ze przeze mnie wlasciwie sklep mogl być zamknięty. Przy tym wywodzie nie dano mi wytlumaczyc ze prawidłowo do pracy przyszłam, ze nie musze być pod telefonem w czasie wolnym. No słowem Pani ma swój punkt widzenia i tyle. Wspomne jeszcze ze od przeszlo miesiąca odnosiłam wrazenie jakbym teraz przeszkadzala- cokolwiek bym zrobila, szefowa szla za mna poprawiala po swojemu, choć zrobione było prawidłowo i zawsze tak było, narzucala mi coraz większe tempo bo dochodzila praca w postaci poprawek po obcokrajowcach, im nie zwracala na nic uwagi a jeśli tak to delikatnie. Zaczynalam tez nieterminowo otrzymywać zaplaty. Wiec w sumie to powiedziałam ze chyba nie dojdziemy do porozumienia i ze widać ze tu przszkadzam to wobec tego odchodzę. No i wyszłam a teraz 10tego jak dzwoniłam w sprawie zaplaty szefowa powiedziała ze dziwi się ze cokolwiek chce bo ona przeze mnie się rozchorowala bo porzuciłam prace i ona musiala pracować. Dodam tylko ze prawidłowo na jednej zmianie powinny być minimum dwie osoby a w sumie pracowników było trzech. Co mogę zrobić? czy szefowa słusznie nie chce mi zaplacic? czy mogę wjakis sposób ja przymusić?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  mala
18 września 2017 10:09

Witam,
za wykonaną pracę należy się Pani wynagrodzenie. Rozumiem, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu i otrzymała Pani świadectwo pracy. Proszę pisemnie wezwać pracodawcę do zapłaty należnych Pani kwot. Pozdrawiam

ela
ela
7 września 2017 14:15

Witam, w dniu 1.07.2017 zaniosłam pracodawcy wypowiedzenie z okresem 1 miesiąca. Niestety pracodawca nie przyjął go, stwierdził że nie przyjmuje wypowiedzenia i koniec. Niestety nie mam tego na piśmie że go nie przyja. po prostu oddał mi wypowiedzenie do ręki . W dniu 31.07.2017 powinnam byłaś być ostatni dzień w pracy według wypowiedzenia, ale skoro on stwierdził że go nie przyjmuje to chodziłam dalej, lecz 21.08.2017 nie poszłam już do pracy. I dostałam świadectwo pracy na następny dzień poczta , a na nim że zostałam zwolnionadyscyplinarnie. W inspekcji pracy powiedzieli że nie musiałam już iść do pracy od 1.08 , oraz ze jest to nie prawne że dostałam świadectwo pracy bez żadnej informacji dlaczego jest to dyscyplinarna. Proszę o pomoc co mam w tej sytuacji zrobić.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  ela
7 września 2017 14:22

Witam, pracodawca nie może w ten sposób zakończyć stosunku pracy, bez względu czy miała Pani umowę na czas określony czy nieokreślony. Proszę skorzystać z pomocy prawnika i skierować sprawę na drogę sądową. Pozdrawiam!

Marta 2710
Marta 2710
5 września 2017 22:05

Witam.
Chciałabym odejść z pracy ze względu na to że do nowej pracy mam krótszy dojazd i będę mogła wykonywać pracę lzejsza gdyż przewlekle choruje. Teraz pracując w firmie moje zdrowie nie jest dobre. Ciągle coś jest nie tak. Chciałam skończyć pracę na mocy porozumienia stron ale niestety pracodawca nie chce się na to zgodzić i mogę dopiero odejść po okresie wypowiedzenia miesięcznego. Czytałam w kodeksie pracy że jeśli lekarz uzna że praca jest dla mnie szkodliwa może lekarz mi wystawić oświadczenie żebym miała możliwość odejścia z pracy nawet bez wypowiedzenia. Czy mam taką możliwość? Pracodawca może mnie wcześniej puści jeśli znajdzie się za mnie pracownik…a lekarze mówią mi ciągle że do swojego zdrowia wykonuje za ciężką pracę. Proszę o szybką odpowiedź.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marta 2710
6 września 2017 08:29

Witam, jeśli będzie miała Pani orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na Pani zdrowie, a pracodawca nie przeniesie Pani na inne stanowisko (w terminie wskazanym w orzeczeniu) to dopiero wówczas może Pani rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli lekarze mówią, że praca jest dla Pani szkodliwa, to niech wydadzą orzeczenie o konieczności zmiany pracy w krótkim terminie. Pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

270
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content