www.katarzyna-porzycka.pl

Długoterminowe umowy o pracę na czas określony

Długoterminowe umowy o pracę na czas określony

Facebook
Napisz emaila

Pracodawcy i pracownicy często sięgają do umowy o pracę na czas określony. Różnice między umową o pracę na czas określony a na czas nieokreślony są istotne. Nie chodzi tylko o krótszy termin wypowiedzenia umowy na czas określony, ale przede wszystkim o wymóg uzasadnienia przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Stąd pojawiły się umowy o pracę na czas określony wynoszący nawet kilka lat.
Jednakże należy pamiętać, że umowę o pracę na czas określony można wypowiedzieć tylko jeśli umowa jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i strony w umowie przewidziały możliwość jej rozwiązania (o czym już pisałam – wpis z 24.10.2014r. ).

Kodeks pracy nie określa, na jaki maksymalny okres można zawrzeć umowę o pracę (co np. określa przy umowie na okres próbny).

Tym samym pozostawiono stronom możliwość zawarcia umowy na dowolny okres. To od stron będzie zależało jaki rodzaj umowy wybiorą, a w przypadku wybory umowy na czas określony, do kiedy umowa będzie trwała.
Nieprawdą jest, że długoterminowe umowy zawierane są tylko w interesie pracodawcy. Często pracownicy nie wiedzą, czy dany charakter pracy będzie im odpowiadał, czy dojazdy nie będą uciążliwe, czy też będą chcieli szybko rozwiązać umowę o pracę np. w związku ze zmianą pracy, czy też planowaną zmianą miejsca zamieszkania. To nieraz pracodawca jest zainteresowany zatrzymaniem pracownika, zwłaszcza jeśli poniósł koszty jego przygotowania do zawodu np. opłacił kursy, szkolenia.

Co do okresu na jaki można zawrzeć umowę wypowiedział się wielokrotnie Sąd Najwyższy. Przede wszystkim przyjął, że pracodawca, który wykorzystuje swą przewagę na rynku pracy i narzuca pracownikowi zawarcie wieloletniej umowy na czas określony wraz z klauzulą dopuszczalności jej wypowiedzenia, z której czyni użytek w stosunkowo krótkim okresie, po zawarciu takiej umowy narusza zasady współżycia społecznego.
Jaki jest więc dopuszczalny okres, na jaki można zawrzeć umowę na czas określony?
Skoro Kodeks Pracy nic w tym zakresie nie mówi, musimy sięgnąć do orzeczeń Sądu Najwyższego, i tak:

Zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony (9 lat) z dopuszczalnością jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia lub zasad współżycia społecznego (II PK 294/04),
ale
Okres pięciu lat nie jest okresem tak długim dla umowy na czas określony, by można było mówić o zawarciu umowy z obejściem prawa. Stanowi on standardowy czas trwania umów o pracę zawieranych z kadrą menedżerską (I PK 79/12).
Tak więc Sąd Najwyższy dopuszcza zawieranie długoterminowych umów, jeżeli uzasadniają to okoliczności towarzyszące zawarciu umowy bądź charakter pracy.
Pamiętajmy, że wybór rodzaju umowy należy do stron.

AKTUALIZACJA!

W związku ze zmianą Kodeksu Pracy od dnia 22 lutego 2016 r. proszę zobaczyć wpis z dnia 25 stycznia 2016 r.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content