W sprawie o zasiedzenie nieruchomości wnioskodawca ma obowiązek wskazać, na czyją rzecz ma nastąpić stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości.
W uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 11 czerwca 2015 r., III CZP 112/14 Sąd Najwyższy przyjął, że sąd prowadzący sprawę o zasiedzenie jest związany żądaniem wniosku. Nie może więc z urzędu stwierdzić nabycie zasiedzenia na rzecz osoby nie objętej żądaniem wniosku.
W trakcie postępowania, zwłaszcza po przesłuchaniu świadków, może się okazać, że nabycie nieruchomości w drodze zasiedzenia powinno nastąpić przez inną osobę niż wskazana przez wnioskodawcę np. zasiedzenie powinno nastąpić na rzecz rodziców wnioskodawcy w związku z doliczeniem czasu posiadania przez poprzedników prawnych.
Wówczas wnioskodawca musi dokonać modyfikacji wniosku, gdyż w przeciwnym wypadku sąd oddali wniosek. Wnioskodawca będzie mógł wystąpić z nowym wnioskiem, ale znów musi ponieść koszty sądowe (sama opłata od wniosku wynosi 2.000 zł).
Obowiązek informacyjny sądu wobec uczestników postępowania sądowego wymaga zwrócenia przez sąd uwagi na konieczność modyfikacji wniosku.
Podobnie wygląda sytuacja przy nabyciu przez zasiedzenie – ze względu na zasadę małżeńskiej wspólności majątkowej -na rzecz obojga małżonków. Problem pojawia się, gdy we wniosku zostaje wskazany tylko jeden małżonek, bo np. drugi małżonek nie żyje w chwili złożenia wniosku, ale żył w dniu, w którym nastąpiło zasiedzenie. Sąd Najwyższy podjął w tej kwestii uchwałę w dniu 19 października 2017 r. III CZP 49/17 o następującej treści:
Stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości może nastąpić tylko na rzecz osoby wskazanej przez wnioskodawcę lub innego uczestnika postępowania także wtedy, gdy z ich twierdzeń oraz ustaleń sądu wynika, że na skutek zasiedzenia nieruchomość weszła do majątku wspólnego wnioskodawcy oraz jego małżonka, którego wniosek nie dotyczył. W takiej sytuacji sąd powinien jednak zwrócić uwagę uczestników na ewentualną potrzebę zmiany wniosku, czyniąc to w sposób gwarantujący uczestnikom pełną swobodę podjęcia decyzji.
Jeżeli wnioskodawca zaniedba i nie dokona modyfikacji wniosku sąd może oddalić wniosek.