Zgodnie z art. 1048 Kodeksu Cywilnego „Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.”
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest jedyną umową, którą przyszły spadkodawca może zawrzeć ze spadkobiercą ustawowym za swojego życia.
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia dotyczy tylko i wyłącznie spadkobierców ustawowych. Nie ma możliwości zrzeczenia się dziedziczenia w drodze umowy przez spadkobiercę testamentowego. Zrzekający się dziedziczenia jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Co ważne, zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje także zstępnych zrzekającego się tj. jego dzieci, wnuków. Ale jeżeli umowę o zrzeczenie się dziedziczenia zawiera małżonek spadkodawcy, wówczas umowa ta nie obejmuje ich dzieci.
Nie można zrzec się dziedziczenia na korzyść innej osoby tj. ze wskazaniem kto ma dziedziczyć zamiast zrzekającego się dziedziczenia.
Aby umowa była ważna musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Czy warto zawierać taką umowę ? Tak, dzięki tej umowie spadkodawca ma wpływ na to, kto po nim będzie dziedziczył, a ponadto umowa ta wyłącza możliwość ubiegania się o zachowek.
W praktyce często umowa o zrzeczenie się dziedziczenia zawierana jest przy innej umowie np. darowizny, gdy jedno z dzieci zostaje obdarowane majątkiem. Wówczas spadek przypadnie innemu spadkobiercy, który za życia nie otrzymał żadnego majątku od spadkodawcy.
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest ważna bez względu na to, jak długi czas upłynął od jej zawarcia do daty śmierci spadkodawcy.
Zrzeczenie się dziedziczenia może być w każdej chwili uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Również ta umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.