www.katarzyna-porzycka.pl

Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia umowy

Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia umowy

Facebook
Napisz emaila

Istnieje takie przekonanie, że skoro nastąpiło wypowiedzenie umowy o pracę to umowa ta musi trwać do końca okresu wypowiedzenia. Tymczasem wypowiedzenie umowy o pracę, czy to dokonane przez pracownika czy pracodawcę, nie wyklucza rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) w okresie biegu wypowiedzenia. Naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (np. notoryczne spóźnianie się do pracy, niestawianie się do pracy bez usprawiedliwienia nieobecności) uzasadnia zwolnienie dyscyplinarne. Jednakże gdy pracownik uważa, że rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia było nieuzasadnione, może odwołać się do sądu.

Czy przysługują mu jakieś roszczenia skoro umowa o pracę i tak miała ulec rozwiązaniu?

Musimy sięgnąć do art. 60 Kodeksu Pracy
Jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia.

Przede wszystkim rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia musi nastąpić w okresie wypowiedzenia tj. w czasie od dokonania wypowiedzenia (złożenia pracownikowi przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia (rozwiązania umowy o pracę).
Po drugie wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia musi być niewadliwe, natomiast wadliwe ma być rozwiązywanie umowy o pracę bez wypowiedzenia czyli zwolnienie dyscyplinarne.

W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje tylko odszkodowanie. Nie może wnosić o przywrócenie do pracy, co wydaje się logiczne, skoro umowa o pracę i tak miała ulec rozwiązaniu.
Sąd Najwyższy przyjął, że jeśli wadliwe rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia, pracownikowi nie będzie z tego tytułu przysługiwać odszkodowanie, chociaż pracodawca naruszył przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia ( wyrok Sądu Najwyższego z 11września 2007 r., II PK 19/07). Wynika to z faktu, że odszkodowanie z art. 60 k.p. ma charakter kompensacyjny, bo jego wysokość ma wyrównać szkodę, jaką pracownik ponosi na skutek pozbawienia go wynagrodzenia przez okres wypowiedzenia.

Jeżeli pracownik uważa, że został bezpodstawnie zwolniony powinien dochodzić swoich praw w sądzie. Nawet jeśli nie zależy mu na odszkodowaniu, które w konkretnej sprawie może być niewielkie bądź wcale nie wystąpi, to pracodawca jest zobowiązany sprostować świadectwo pracy.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Marek
Marek
13 listopada 2017 16:19

Witam!
Mój pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę z okresem 2 tygodniowym
Nie opłacał wynagrodzenia od kilku miesięcy i nie opłacał składek ZUS, więc w trakcie trwania okresu wypowiedzenia rozwiązałem z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia lecz pracodawca nie zwraca na to uwagi i obstaje przy swoim.
Wszystko odbywało się pocztą i MMSem.
Proszę o pomoc co robić

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marek
13 listopada 2017 21:33

Witam,
w sprawie zaległego wynagrodzenia może Pan skierować sprawę do Sądu. Natomiast co do rozwiązania stosunku pracy, bez zapoznania się z dokumentami, nie mogę Panu pomóc. Skoro pracodawca obstaje przy swoim, a Pan nie zgłosi się do pracy to musi podjąć jakieś kroki, chyba, że miał Pan w okresie wypowiedzenia wykorzystać urlop wypoczynkowy. Proszę zwrócić uwagę na świadectwo pracy i żądać sprostowania, jeśli będzie wskazana niewłaściwa podstawa rozwiązania stosunku pracy. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika, który szczegółowo zapozna się z Pana sytuacją. Pozdrawiam.

Joanna
Joanna
26 maja 2016 09:38

Witam,
Pracodawca wręczył mi rozwiązanie umowy z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Podczas okresu wypowiedzenia przebywałam na urlopie. W trakcie urlopu zachorowałam i zaniosłam zwolnienie lekarskie. Czy w takim przypadku pracodawca może zmienić rozwiązanie umowy z okresem wypowiedzenia na rozwiązanie umowy dyscyplinarne ze skutkiem natychmiastowym?
Proszę o odpowiedź
Dziękuję i pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Joanna
30 maja 2016 20:59

Witam, polecam Pani skorzystanie z pomocy adwokata. Z Pani opisu wynika, że sprawa jest złożona. Pisałam o tym, że w okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika. Bez szczegółowego zapoznania się ze sprawą nie mogę Pani pomoc. Pozdrawiam.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

4
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content