www.katarzyna-porzycka.pl

Wadliwy okres wypowiedzenia

Wadliwy okres wypowiedzenia

Facebook
Napisz emaila

Z wypowiedzeniem umowy o pracę związany jest okres wypowiedzenia. Może się zdarzyć, że pracodawca wadliwie obliczy okres wypowiedzenia. Może to wyniknąć z błędu rachunkowego bądź braku znajomości przepisów prawa (np. źle policzy bieg okresu wypowiedzenia, błędnie uzna, że pracownikowi należy się krótszy okres wypowiedzenia), czy też pracodawca świadomie naruszy przepisy. Tak samo źle okres wypowiedzenia może wyliczyć pracownik.
W takiej sytuacji przyjmuje się, że nieprawidłowe ustalenie okresu wypowiedzenia nie jest wypowiedzeniem umowy o pracę z naruszeniem przepisów. Umowa rozwiąże się z mocy prawa z upływem wymaganego okresu wypowiedzenia, a nie błędnie wskazanego przez pracodawcę lub pracownika.
Art. 49 Kodeksu Pracy
W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.
Tak więc pracownik nie może żądać przywrócenia do pracy z tego tylko tytułu, że wadliwie został obliczony okres wypowiedzenia. Przysługuje mu wtedy odrębne roszczenie z art. 49 k.p. czyli wynagrodzenie do czasu do kiedy umowa – przy prawidłowym obliczeniu okresu wypowiedzenia – powinna trwać.
Nie można wykluczyć, że dojdzie do zbiegu roszczeń np. źle obliczono okres wypowiedzenia, jak również wypowiedzenie umowy o pracę było wadliwe. Wówczas pracownik może żądać odszkodowania lub przywrócenia do pracy (art. 45 k.p.) i jednocześnie wynagrodzenia z art. 49 k.p.
Przy czym roszczenie o wynagrodzenie z art. 49 podlega 3-letniemu okresowi przedawnienia. Natomiast w przypadku roszczeń z art. 45 pracownik ma 7 dni na złożenie odwołania, liczone od dnia doręczenia mu wypowiedzenia.

Niewątpliwie artykuł 49 k.p. ma zapobiegać skracaniu okresów wypowiedzenia. Co prawda wypowiedzenie jest skuteczne i umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu, ale – z mocy prawa- ulegnie przesunięciu termin rozwiązania umowy. Jednak obowiązek zapłaty pracownikowi wynagrodzenia powoduje, że pracodawcy nie opłaca się świadomie skrócić okres wypowiedzenia.

Zaznaczę jeszcze, że sytuację wadliwie obliczonego okresu wypowiedzenia należy odróżniać od sytuacji skrócenia okresu wypowiedzenia, o czym w następnym wpisie 🙂

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Dorota
Dorota
1 listopada 2023 11:42

Dzień dobry! Wystawiając wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 19.09.2023, na czas określony, zawartą 21.03.2023 omyłkowo wpisałam datę 1 miesięcznego wypowiedzenia na dzień 25.10.2023 zamiast na 31.10.2023. Czy moje wypowiedzenie jest nadal aktualne? Jeżeli tak to jaka jest podstawa prawna. A druga sprawa – muszę sprostować świadectwo pracy. Rozumiem że wystawiam nowe z datą aktualną i piszę notatkę czemu wydaję drugie świadectwo? Pracownik nie zwróci mi poprzedniego świadectwa. Czy w w związku z tym poprzednie świadectwo mama usuwać z akt osobowych czy nie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Dorota

Jolanta Ratkowska
Jolanta Ratkowska
20 marca 2019 12:05

Jaki okres powinien być zawarty w rozwiązaniu umowy?

Miałam umowę na czas nieokreślony od 02.04.2015 roku. W 2017 roku rozwiązałam stosunek pracy aby uruchomić swoją emeryturę.Dostałam świadectwo pracy ( okres zatrudnienia od 31.03.2015 do 27.11 2017).
Po rozwiązaniu umowy otrzymałam z tej samej firmy umowę na czas nieokreślony od 01.12.2017.
1 lutego 2019 roku nastąpiło przejęcie prawne bez rozwiązania stosunku pracy i nie wydane świadectwo pracy.Dostałam umowę o pracę.
5 marca 2019r. otrzymałam rozwiązanie umowy z tygodniowym okresem wypowiedzenia.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Jolanta Ratkowska
22 marca 2019 07:59

Witam, Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Pozdrawiam.

Małgorzata Dmitroca
Małgorzata Dmitroca
26 listopada 2018 10:10

Dzień dobry
W dniu 26-11-2018 otrzymałam wypowiedzenie o pracę z przyczyn ekonomicznych (likwidacja oddziału) z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Moje zatrudnienie w firmie to okres od 01-01-2016 wypowiedzenie do 31-12-2018 roku. rozwiązanie umowy przypada na trzyletni okres zatrudnienia. Czy w tym przypadku należy zastosować tzymiesięczny okres wypowiedzenia? Jakie przysługują mi uprawnienia gdyż jestem w okresie ochronnym przedemerytalnym. Zakład zatrudnia 21 osób

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Małgorzata Dmitroca
30 listopada 2018 08:20

Witam,
proszę skorzystać z porady prawnej u prawnika, gdyż w Pani przypadku jest wiele kwestii, które trzeba wyjaśnić, a które będą miały odzwierciedlenie w Pani uprawnieniach. Pozdrawiam.

Pracownik
Pracownik
12 października 2018 11:32

Witam,
Pani Mecenas,
Wczoraj otrzymałem wypowiedzenie z okresem dwutygodniowym. W obecnej firmie pracuję już ponad rok (5 miesięcy na stażu, później 4 miesiące na 1/2 etatu, po czym sam złożyłem wypowiedzenie i teraz ponownie 5 miesięcy na cały etat). Zdecydowanie mam ponad 6 miesięcy przepracowane, więc powinienem otrzymać wypowiedzenie z okresem miesięcznym.

I tutaj pojawia się moje pytanie – czy powinienem zwrócić pracodawcy na to uwagę, że wypowiedzenie jest błędne, czy siedzieć cicho, przepracować 2 tygodnie, przesiedzieć miesiąc „w domu”, po czym upomnieć się o przysługującą mi wypłatę – mimo że w pracy mnie nawet nie było?

Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Pracownik
13 października 2018 10:35

Witam,
proszę pamiętać, że wynagrodzenie należy się za świadczoną pracę lub jej gotowość. Przyjęcie świadectwa pracy i siedzenie w domu nie jest dobrym rozwiązaniem. Proszę ustalić z pracodawcą okres wypowiedzenia. Pozdrawiam

wKropce...
wKropce...
6 listopada 2017 07:19

Czyli dobrze rozumiem, że muszę jednak przepracować 3 miesiące?
W takim razie bardzo dziękuję Pani Mecenas za odpowiedź i pomoc!
Pozdrawiam 🙂

wKropce...
wKropce...
3 listopada 2017 13:23

Pani Mecenas,

złożyłam w dniu 27.10 wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Szef podpisał mi to wypowiedzenie i zwrócił mi podpisany egzemplarz. Po kilku dniach szef dopatrzył się jednak, że obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Domaga się, abym ten okres przepracowała. Czy faktycznie muszę odpracować jeszcze 3 miesiące czy skoro mam podpisany 1-miesięczny okres wypowiedzenia to taki też mnie obowiązuje ??
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  wKropce...
3 listopada 2017 18:25

Dzień dobry,
pracodawca prawidłowo przyjął Pani oświadczenie. Wskazanie przez Panią wadliwego okresu wypowiedzenia nie ma znaczenia. Umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia jaki Panią obowiązuje. Przyjęcie przez pracodawcę Pani oświadczenia nie jest równoznaczne z jego zgodą na skrócenie okresu wypowiedzenia. Pracodawca ma obowiązek poinformować Panią, jaki właściwy jest okres wypowiedzenia. Pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

11
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content