Każdy pracownik ceni sobie urlop wypoczynkowy, rozsądnie planuje wykorzystanie każdego dnia urlopu (bo cóż to jest 20 czy 26 dni), a zwłaszcza z utęsknieniem czeka na dłuższy urlop, który będzie mógł wykorzystać na odpoczynek z rodziną.
Niestety czasami w trakcie urlopu wypoczynkowego wystąpią okoliczności, które uniemożliwią pracownikowi wykorzystanie urlopu zgodnie z planami.
Najczęstszą taką okolicznością jest choroba pracownika lub członka jego rodziny.
Mamy wówczas do czynienia z tzw. przerwaniem urlopu wypoczynkowego.
Art. 166 Kodeksu Pracy
Część urlopu nie wykorzystaną z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Ważne jest, aby pracownik rozpoczął korzystanie z urlopu, a w trakcie urlopu zaistniały przyczyny uniemożliwiające jego dalsze wykorzystywanie.
W/w cztery przesłanki stanowią katalog zamknięty, co oznacza, że zaistnienie innych okoliczności nie przerywa urlopu wypoczynkowego.
Jednocześnie wystąpienie przedmiotowych przesłanek powoduje obligatoryjne przesunięcie niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego i obowiązek pracodawcy jego udzielenia w terminie późniejszym.
Jeżeli więc pracownik zachoruje w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego to jego wymiar urlopu nie zmniejszy się (oczywiście o ilość dni niewykorzystanych z powodu choroby). Przy czym nawet jeden dzień niewykorzystanego urlopu powoduje jego odliczenie od urlopu wypoczynkowego. Natomiast jeżeli pracownik nie zamierza wykorzystać zwolnienia lekarskiego to nie ma obowiązku dostarczenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego jego niezdolność do pracy w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 6 lutego 1985 r., I PR 4/85)
Z kolei przedłożenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym dzieckiem (do 14 roku życia) lub innym członkiem rodziny nie przerywa urlopu wypoczynkowego, a tym samym nie powoduje odliczenia dni opieki od urlopu wypoczynkowego. Przepis wyraźnie mówi o niezdolności do pracy pracownika wskutek choroby, natomiast korzystanie z opieki występuje, gdy pracownik jest zdrowy, a chory jest członek jego rodziny.
Podobnie, nie powoduje przerwania urlopu wypoczynkowego korzystanie przez pracownika z tzw. urlopu okolicznościowego np. w przypadku ślubu pracownika lub jego dziecka, urodzenia się dziecka, zgonu osób bliskich (o urlopie okolicznościowych pisałam 14.10.2014r).
Dodam jeszcze, że od niemożności wykorzystania urlopu należy odróżnić przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, które ma miejsce wówczas, gdy pracownik nie rozpoczął jeszcze urlopu. Kwestię tę reguluje art. 165 Kodeksu Pracy, który w przeciwieństwie do art. 166 k.p., nie zawiera katalogu zamkniętego przyczyn powodujących przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu.