www.katarzyna-porzycka.pl

Urlop proporcjonalny

Urlop proporcjonalny

Facebook
Napisz emaila

Często pracodawcy nie wiedzą w jakim wymiarze przysługuje pracownikowi urlop wypoczynkowy, gdy w trakcie roku kalendarzowego przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim, czy też zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim. Nierzadko w trakcie roku pracownik nie świadczy pracy ani przez jeden dzień. Czy w takim przypadku ma prawo do urlopu wypoczynkowego, a jeśli tak – to w jakim wymiarze ?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w § 1 art. 155(2) kodeksu pracy.

§ 1. Przepis art. 1551 § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
1) urlopu bezpłatnego,
2) urlopu wychowawczego,
3) odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
4) tymczasowego aresztowania,
5) odbywania kary pozbawienia wolności,
6) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

W/w przyczyny nieobecności w pracy uzasadniają zastosowanie reguły urlopu proporcjonalnego. Najważniejsze, że wskazane przyczyny nieobecności stanowią katalog zamknięty, czyli w razie wystąpienia innych przyczyn nieobecności pracownika w pracy ma on prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego (oczywiście w wymiarze mu przysługującym). Również nieobecność trwająca nie dłużej niż miesiąc nie ogranicza wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Należy mieć również na uwadze, że okresy nieobecności w pracy należy zliczać łącznie w roku kalendarzowym.

Najczęstszym okresem nie wykonywania pracy, który uzasadnia zastosowanie urlopu proporcjonalnego jest okres urlopu bezpłatnego.

Tak więc nieobecność pracownika z powodu choroby czy urlopu macierzyńskiego -bez względu na jego okres- nie powoduje proporcjonalnego skrócenia przysługującego pracownikowi za ten rok urlopu wypoczynkowego.
Reasumując, jeżeli pracownica będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim należy jej się urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze. Zasada ta ma również zastosowanie do pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, która na mocy art. 177 § 3 k.p. uległa przedłużeniu do dnia porodu.

Jestem przekonana, że do tematu urlopu proporcjonalnego jeszcze powrócę…..

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Jolka
Jolka
10 listopada 2015 07:32

Witam

Mam króciutkie pytanie, czy urlop na żądanie to dodatkowe 4 dni do urlopu wypoczynkowego.

Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Jolka
10 listopada 2015 13:56

Niestety, to nie dodatkowe dni urlopu, mieszczą się w ramach przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego 🙂

ANIGER
ANIGER
5 marca 2015 10:05

DZIĘKUJĘ ZA TAK FAJNY BLOK W DNIU DZISIEJSZYM DOPIERO GO ODKRYŁAM JEST PROSTY I BARDZO ZROZUMIAŁY, BĘDĘ NA-PEWNO Z NIEGO KORZYSTAĆ A JEDNOCZEŚNIE PRZEKAŻĘ INNYM , ŁĄCZĘ POZDROWIENIA REGINA.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Odpowiedź do  ANIGER
7 marca 2015 14:39

Dziękuję i zapraszam do odwiedzania bloga 🙂

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

4
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content