www.katarzyna-porzycka.pl

Urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Facebook
Napisz emaila

W przypadku zmiany pracy w trakcie roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym.
Na czym polega ta proporcjonalność?
Pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy np. pracownik pracuje od stycznia do kwietnia to przysługuje mu urlop w wymiarze 4/12 z 20 lub z 26 dni;
2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego np. pracuje od maja do grudnia to przysługuje mu urlop w wymiarze 8/12 z 20 lub 26 dni,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego np. pracuje od maja do września to przysługuje mu urlop w wymiarze 5/12 z 20 lub 26 dni.

Jeżeli pracownik przed rozwiązaniem stosunku pracy wykorzystał u dotychczasowego pracodawcy urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze niż wynikałoby to z proporcji do okresu przepracowanego, to u kolejnego pracodawcy przysługuje mu za ten rok kalendarzowy urlop w wymiarze odpowiednio niższym, ale łączny wymiar urlopu nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców np. mamy umowę o pracę na czas nieokreślony, pracownik w styczniu i lutym wykorzystał 14 dni urlopu, a w marcu rozwiązano umowę na mocy porozumienia stron. Jeśli w kwietniu zawrze kolejną umowę o pracę na czas co najmniej do końca roku to u nowego pracodawcy będzie miał prawo do 6 lub 12 dni.
Stąd konieczne jest wskazanie w świadectwie pracy urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w danym roku kalendarzowym.

Pracodawca nie ma żadnych roszczeń z tytułu wykorzystania przez pracownika urlopu w wyższym wymiarze niż wynikający z zatrudnienia u tego pracodawcy.

Zasada proporcjonalności nie będzie miała zastosowania, jeśli przed rozwiązaniem stosunku pracy pracownik wykorzysta cały urlop wypoczynkowy. Nie dotyczy ona również urlopu zaległego oraz pierwszego urlopu pracownika.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Mariusz
Mariusz
8 stycznia 2016 09:09

Wypowiedziałem umowę o pracę, pracodawca nie rozliczył się z urlopu wypoczynkowego za 9 miesięcy, nowy pracodawca udzielił mi tylko urlopu w 2015 r. za 3 miesiące, czy słusznie, co mogę zrobić, dziękuję

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Mariusz
8 stycznia 2016 11:28

Nowy pracodawca nie ma obowiązku udzielania urlopu wypoczynkowego nabytego u poprzedniego pracodawcy. Proszę wystąpić o wypłatę ekwiwalentu za urlop do poprzedniego pracodawcy, pozdrawiam.

Adam
Adam
4 stycznia 2016 15:55

Podzielę się swoim doświadczeniem- mi pracodawca nie wypłacił żadnego ekwiwalentu, ani za zaległy ani bieżący urlop, wystarczyło wezwanie z kancelarii adwokackiej do zapłaty i zapłacił 🙂

Agnieszka
Agnieszka
3 stycznia 2016 15:39

Witam, w grudniu złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę, proszę o informację, czy muszę wykorzystać cały urlop z 2015 r. czy też mogę do września wykorzystać u nowego pracodawcy, dziękuję za pomoc; życzę Pani szczęśliwego Nowego Roku.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Agnieszka
4 stycznia 2016 08:35

Witam, jak pisałam urlop proporcjonalny nie dotyczy urlopu zaległego. Oznacza to, że może Pani wykorzystać urlop zaległy w okresie wypowiedzenia, a jeśli Pani nie wykorzysta to pracodawca wypłaci Pani ekwiwalent za zaległy urlop i ewentualnie za urlop w wymiarze proporcjonalnym za dany rok. W świadectwie pracy będzie informacja tylko o urlopie wypoczynkowym z danego roku kalendarzowego (czasami pracodawcy w uwagach zaznaczają, że wypłacili ekwiwalent za zaległy urlop). Również Pani życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

5
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content