www.katarzyna-porzycka.pl

Uchybienie terminu do złożenia odwołania

Uchybienie terminu do złożenia odwołania

Facebook
Napisz emaila

Pisałam już o terminach do złożenia odwołania (wpis z dnia 24 marca 2015r.). Dziś pokażę co może zrobić pracownik, jeśli nie złoży w terminie odwołania do sądu.

Przypomnę terminy do dochodzenia roszczeń:

Art. 264 Kodeksu Pracy
§ 1. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.
2. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.
§ 3. Żądanie nawiązania umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Bardzo ważne- są to TERMINY PRAWA MATERIALNEGO, a to oznacza że:
1. brane są przez sąd pod uwagę z urzędu,
2. skutkiem uchybienia terminu jest oddalenie powództwa,
3. bieg tego terminu nie ulega przerwaniu ani zawieszeniu (wyjątek art. 248 § 2 k.p.– zgłoszenie przez pracownika wniosku do komisji pojednawczej o wszczęcie postępowania pojednawczego).

 

Ponieważ uchybienie terminu skutkuje oddaleniem powództwa, a jednocześnie terminy te są bardzo krótkie, ustawodawca w art. 265 k.p. przewidział możliwość przywrócenia terminu do złożenia odwołania:

 

§ 1. Jeżeli pracownik nie dokonał – bez swojej winy – w terminie czynności, o których mowa w art. 97 § 21 i w art. 264, sąd pracy na jego wniosek postanowi przywrócenie uchybionego terminu.
§ 2. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Czyli:

1. jeżeli pracownik nie dokonał w terminie czynności, czyli nie złożył odwołania, o którym mowa w art. 264 kp lub art. 97 § 2¹ kp (jest to odwołanie od świadectwa pracy, w którym pracownik może domagać się sprostowania treści świadectwa pracy),
2. pracownik może złożyć wniosek powołując się na brak swojej winy (że zachodziły niezależne od niego przeszkody),
3. musi podać okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu,
4. musi zachować 7 dniowy termin od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.
W treści odwołania należy zamieścić wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania i wskazać przyczynę uzasadniającą to uchybienie.
Najczęstszą przyczyną jest:
1. brak w oświadczeniu pracodawcy informacji o prawie czy terminie odwołania do sądu,
2. oświadczenie pracodawcy złożone ustnie,
3. wprowadzenie pracownika w błąd co do rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę,
4. choroba pracownika, która uniemożliwiała mu złożenie w terminie odwołania ( jedynie wówczas, jeśli pracownik na skutek choroby faktycznie pozbawiony jest możliwości odwołania sądu lub znajduje się w stanie psychicznym uniemożliwiającym mu należyte rozeznanie i podjęcie działań w tym zakresie).

 

Co ważne – jeżeli pracownik występuje bez profesjonalnego pełnomocnika procesowego, to już samo złożenie odwołania po terminie, ze wskazaniem w nim okoliczności przemawiającym za przywróceniem terminu, traktowane jest przez sąd jako wniosek o przywrócenie terminu.
Dodam jeszcze, że sąd nie wydaje odrębnego postanowienia o przywróceniu terminu. Jeśli uzna, że zachodzą przesłanki do przywrócenia terminu, to przystępuje do merytorycznego rozpoznania odwołania.

AKTUALIZACJA: W SPRAWIE TERMINÓW ODWOŁANIA ZOBACZ WPIS Z DNIA 27 STYCZNIA 2017R.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
ola
ola
20 listopada 2015 19:31

Dobry wieczór

Pani mecenas, proszę o pomoc, nie wiem co mam robić. Pracodawca dwa miesiące temu złożył mi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. W wypowiedzeniu nic nie pisze,że mogę się od niego odwołać. Nie zgadzam się z zawartymi w nim przyczynami. Myślałam, że do sądu mogę złożyć pozew dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Dziś w czasie rozmowy pracodawca powiedział mi, że nie mam szans w sądzie, bo przegapiłam termin do złożenia odwołania. Pani mecenas co mam robić, czy mogę poprosić sąd o przywrócenie mi tego terminu.
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  ola
21 listopada 2015 11:21

Witam, proszę złożyć odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu, w terminie 7 dni od dowiedzenia się, pozdrawiam

Ania
Ania
29 kwietnia 2015 09:23

Pani Mecenas rewelacyjny blog.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

3
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content