www.katarzyna-porzycka.pl

Odwołanie do sądu pracy

Odwołanie do sądu pracy

Facebook
Napisz emaila

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika o prawie odwołania do sądu pracy. Zgodnie z art 30 § 5
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Pouczenie powinno zawierać samą możliwość złożenia odwołania, ale także termin do złożenia odwołania oraz wskazywać sąd pracy, do którego należy skierować odwołanie.

 

Brak pouczenia pracownika o prawie odwołania do sądu pracy czy błąd w takim pouczeniu (wskazanie złego terminu do odwołania czy niewłaściwego sądu, wadliwego adresu sądu) nie stanowi naruszenia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. Rozwiązanie umowy o pracę jest ważne. Jednakże te nieprawidłowości w pouczeniu, czy też brak pouczenia mogą stanowić podstawę do przywrócenia terminu do wytoczenia powództwa.

Terminy do złożenia odwołania określa art. 264 k.p.
§ 1. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.
§ 2. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

Terminy do złożenia odwołania do sądu pracy są krótkie. Wynoszą one 7 dni w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem oraz 14 dni w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

 

W obu tych przypadkach bieg terminu rozpoczyna się od daty doręczenia pracownikowi oświadczenia pracodawcy. Dlatego zalecam pracodawcom doręczenie oświadczenia za potwierdzeniem odbioru.
A co w sytuacji gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia lub zawiadomienia o rozwiązaniu bez wypowiedzenia?
Sąd Najwyższy przesądził, że pismo pracodawcy doręczone jest w tym momencie, kiedy pracownik mógł zapoznać się z jego treścią. Zdaniem SN o doręczeniu pracownikowi oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia należy mówić nie tylko wtedy, gdy pismo zawierające zawiadomienie zostało mu wręczone osobiście (do jego rąk), ale i wtedy, gdy nie zostało mu wręczone, lecz dotarło do niego w taki sposób, iż miał możliwość zapoznania się z jego treścią (np. w przypadku gdy pracownik odmawia przyjęcia czy podpisania zapoznania się z oświadczeniem w zakładzie pracy, odmawia przyjęcia korespondencji, unika odbioru korespondencji, która jest awizowana).
Jak widać nie opłaca się unikać odbioru oświadczenia pracodawcy.
W kolejnym wpisie przedstawię co należy zrobić w przypadku uchybienia terminowi do złożenia odwołania.

AKTUALIZACJA- W SPRAWIE TERMINÓW ODWOŁANIA PROSZĘ ZOBACZYĆ WPIS Z DNIA 27 STYCZNIA 2017 R.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
MM23
MM23
13 maja 2015 13:09

Dziękuję za szybką odpowiedź.

MM23
MM23
13 maja 2015 12:28

Witam

Chciałam się spytać jak należy złożyć odwołanie od wypowiedzenia tzn. czy składa się je do pracodawcy,a on to przesyła do sądu, czy może trzeba osobiście złożyć w sądzie, czy może ktoś w moim imieniu złożyć odwołani.?
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  MM23
13 maja 2015 12:41

Odwołanie należy złożyć do sądu. Sąd zwróci się do pracodawcy o nadesłanie Pani akt osobowych. Odwołanie można wysłać pocztą lub złożyć w sądzie (w sądzie nie musi Pani składać osobiście). Pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

3
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content