www.katarzyna-porzycka.pl

Odmowa przyjęcia oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę

Odmowa przyjęcia oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę

Facebook
Napisz emaila

Pozostając w tematyce rozwiązania umowy o pracę chcę przedstawić problem odmowy przyjęcia przez pracownika oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia tzw. zwolnienie dyscyplinarne).
Jak zaznaczyłam w poprzednim wpisie oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę musi być w formie pisemnej.

Najczęściej spotykamy się z dwoma następującymi sytuacjami:

 
pierwsza – pracownik jest wzywany do pracodawcy i pracodawca oświadcza mu, że rozwiązuje z nim umowę o pracę. Pracownik, będąc nieraz zaskoczony, odmawia przyjęcia oświadczenia pracodawcy i potwierdzenia na piśmie otrzymania oświadczenia. Wówczas pracodawca powinien sporządzić notatkę służbową z odmowy przyjęcia oświadczenia przez pracownika. Dobrze, jeśli pracodawca będzie dokonywał wręczenia oświadczenia w obecności innego pracownika np. księgowej lub kadrowej. Osoba ta może być świadkiem w ewentualnym sporze przed sądem (oczywiście podpisuje też notatkę).
Pracownik, odmawiając przyjęcia oświadczenia, jest w błędnym przekonaniu, że oświadczenie pracodawcy jest nieważne, skoro go nie otrzymał i nie potwierdził odbioru. Niestety tak nie jest. Oświadczenie pracodawcy jest ważne i skuteczne. Od chwili próby wręczenia pracownikowi oświadczenia biegną terminy do złożenia odwołania do sądu;

 

druga– pracownik jest nieobecny w zakładzie pracy i pracodawca wysyła mu oświadczenie pocztą. Pracownik, przewidując zachowanie pracodawcy, unika przyjęcia korespondencji. Ponieważ sytuacje takie zdarzały się bardzo często, mamy w tym zakresie bogate orzecznictwo sądowe. Ostatecznie Sąd Najwyższy przyjął, że dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią. Oznacza to przerzucenie na pracownika ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy. Ponadto Sąd Najwyższy przyjął, że jeśli pismo pozostawiono w placówce pocztowej z jednoczesnym poinformowaniem poprzez awizo o możliwości podjęcia przesyłki „za datę złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę należy uznać dzień, w którym nastąpiła pierwsza próba doręczenia pisma pod właściwym adresem potwierdzona pozostawieniem awizo”.

 
Reasumując: odmowa pracownika przyjęcia pisma pracodawcy o rozwiązaniu umowy bądź odmowa przyjęcia do wiadomości złożonego oświadczenia nie ma znaczenia prawnego, jeśli tylko pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
27 kwietnia 2018 21:30

Podczas mojego pobytu na L4 pracodawca wezwał mnie na rozmowę. Okazało się, że chce mnie zwolnić dyscyplinarnie. Przeczytałem notatkę, ale nie podpisałem, ponieważ nie zgadzam się z zarzutami mi postawionymi.Poza tym przebywam na zwolnieniu lekarskim i tylko moją dobrą wolą i w miarę dobrą kondycją fizyczną było wstawienie się na rozmowę. Czy w tym wypadku zwolnienie dyscyplinarne wchodzi w życie z dniem w którym zostałem o nim poinformowany, czy powinien mi je przesłać pocztą, listem poleconym? Nie wiem, czy już kierować sprawę do sądu pracy, czy mam czekać na jakieś pismo.Bardzo proszę o odpowiedź.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Tomasz
1 maja 2018 19:02

Odpowiedź Pan znajdzie w moich wpisach dotyczących zwolnienia dyscyplinarnego. Zwolnienie jest skuteczne, pracodawca nie musi Panu wysyłać. Pozdrawiam.

AP
AP
29 października 2015 14:09

Dzień dobry!
Pani adwokat czy potrzebuję zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem? Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  AP
30 października 2015 11:56

Witam,
nie potrzebuje Pani zgody pracodawcy, składa Pani oświadczenie na piśmie, nie musi Pani uzasadniać wypowiedzenia. Pozdrawiam.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

4
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content