www.katarzyna-porzycka.pl

Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Facebook
Napisz emaila

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku bardzo często mylone jest z postępowaniem o dział spadku. Istnieje przekonanie, że już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd rozstrzygnie, co przypadnie spadkobiercom z masy spadkowej.

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd ustala krąg spadkobierców i wielkość ich udziałów. Dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia można dokonać działu spadku czyli ustalić kto i co dostanie z spadku.

Tak więc najpierw trzeba skierować do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sądem właściwym jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wskazać wszystkich spadkobierców. Należy dołączyć akt zgonu spadkodawcy i akty urodzeń lub akty małżeństwa spadkobierców.

Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł. Jeśli chcemy, możemy w jednym wniosku żądać stwierdzenia nabycia spadku po kilku spadkodawcach np. matce i ojcu. Wówczas musimy uiścić opłatę w wysokości 50 zł od każdego spadkodawcy.

Dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia możemy dokonać działu spadku.

W postępowaniu o dział spadku sąd ustali co wchodziło w skład masy spadkowej i dokona podziału masy spadkowej między spadkobiercami. Jeśli między spadkobiercami jest zgoda, sąd dokona podziału zgodnie z wolą wszystkich spadkobierców.

Należy jeszcze pamiętać, że sąd nie wysyła stronom odpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z urzędu. Trzeba wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem i uiścić opłatę w wysokości 6 zł za każdą stronę.

Nie można też zapomnieć o Urzędzie Skarbowym. Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiedni formularz: SD-3 lub SD-Z2 (w zależności od tego czy nabycie spadku podlega opodatkowaniu czy tylko zgłoszeniu).

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Emil
Emil
24 maja 2016 22:40

Mój ojciec zostawił testament, który sam napisał. Gdzie powinienem to zgłosić.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Emil
25 maja 2016 13:21

Może Pan złożyć do Sądu wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu. Wniosek nie podlega opłacie sądowej.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

2
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content