www.katarzyna-porzycka.pl

Separacja a dziedziczenie małżonków

Separacja a dziedziczenie małżonków

Facebook
Napisz emaila

Separacja małżonków, choć nie powoduje formalnego rozwiązania małżeństwa, wywiera istotny wpływ na ich wzajemne prawa i obowiązki, w tym na kwestie dziedziczenia. W polskim prawie rodzinnym i cywilnym separacja została szczegółowo uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 9351 Kodeksu cywilnego orzeczenie separacji przez sąd skutkuje wyłączeniem małżonków od dziedziczenia ustawowego po sobie. W praktyce oznacza to, że:

  1. Małżonek w separacji nie dziedziczy z mocy ustawy – nie jest on uwzględniany jako spadkobierca ustawowy, tak jakby małżeństwo nie istniało.
  2. Wyłączenie dotyczy tylko separacji orzeczonej przez sąd – jeśli separacja nie została formalnie stwierdzona, małżonkowie nadal mają prawo do dziedziczenia po sobie, nawet jeśli faktycznie nie prowadzą wspólnego życia.

Orzeczenie separacji nie wyklucza możliwości powołania małżonka do dziedziczenia w testamencie. Małżonek w separacji może  być spadkobiercą testamentowym, zapisobiercą windykacyjnym lub zapisobiercą zwykłym. Warto odróżnić separację faktyczną od separacji formalnej. Separacja faktyczna, czyli sytuacja, w której małżonkowie nie prowadzą wspólnego życia, ale nie wnieśli do sądu wniosku o separację, nie wpływa na prawo do dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, że w przypadku śmierci jednego z małżonków drugi nadal dziedziczy po nim na mocy przepisów ustawy, tak jakby separacji w ogóle nie było

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content