www.katarzyna-porzycka.pl

Jak podzielić spadek?

Jak podzielić spadek?

Facebook
Napisz emaila

Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku bądź po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia spadkobiercy mogą dokonać działu spadku. Do czasu podziału majątku spadkobiercy są współwłaścicielami całego majątku spadkowego.

Dział spadku może zostać przeprowadzony przez spadkobierców w drodze umowy (jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość umowa musi być zawarta u notariusza). Oczywiście można podzielić spadek w drodze umowy, jeśli między spadkobiercami istnieje zgoda, co ma komu przypaść z masy spadkowej. Jeżeli spadkobiercy nie mogą się porozumieć, wówczas dział spadku musi zostać przeprowadzony przed sądem.

Składając wniosek do sądu należy wskazać co wchodzi w skład spadku, jak również przedstawić propozycję podziału spadku. Sąd nie jest związany przedłożoną propozycją. Pozostali spadkobiercy muszą się odnieść do propozycji wnioskodawcy, mogą przedłożyć własną propozycję podziału majątku.

Jak można podzielić spadek?

Przede wszystkim można zastosować, jeśli to możliwe, podział fizyczny np. każdy ze spadkobierców otrzyma po jednej działce budowlanej. Jeśli wartości nieruchomości są różne, to można te różnice wyrównać w formie pieniężnej tzw. dopłaty. Należy mieć na uwadze udziały przypadające poszczególnym spadkobiercom w spadku.

Można cały majątek przyznać jednemu spadkobiercy, z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców.

Jeśli spadkobiercy nie dojdą do porozumienia co do wartości majątku spadkowego sąd będzie musiał skorzystać z pomocy biegłego sądowego, co generuje niemałe koszty. To pozwoli na określenie wysokości dopłat czy spłat.

Jeżeli żaden ze spadkobierców nie chce majątku, bądź żaden ze spadkobierców nie jest w stanie spłacić pozostałych wówczas możliwa jest sprzedaż majątku spadkowego. Jest to rozwiązanie najmniej korzystne dla spadkobierców. Sprzedaży dokonuje komornik sądowy.

Spadkobiercy mogą również w sądzie zawrzeć ugodę.

Zawsze namawiam do porozumienia się co do sposobu podziału spadku- chodzi o czas i o pieniądze. Poza tym zazwyczaj dział spadku następuje między najbliższymi sobie osobami.

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiesława
Wiesława
14 października 2016 10:17

dziękuję

Wiesława
Wiesława
12 października 2016 22:18

Proszę o informację, czy w sądzie muszą się wszyscy zgłosić. Mamy problem, bo rodzeństwo jest za granicą, a dzieci zmarłej siostry mieszkają nad morzem. Wszyscy zgadzają się na dział spadku, i mamy ustalone jak podzielimy majątek po mamie.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Wiesława
12 października 2016 23:07

Witam, wystarczy jeśli w sądzie zgłosi się tylko wnioskodawca. Pozdrawiam

Marcin
Marcin
7 października 2016 09:45

Dzień dobry,
czy można podzielić w sądzie spadek bez spłat dla rodzeństwa. Już 12 lat prowadzę gospodarstwo rolne i wszyscy się z tym zgadzają.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marcin
7 października 2016 10:28

Witam, oczywiście, że można. Jeśli jest zgoda między Państwem możecie przeprowadzić dział spadku w sądzie lub u notariusza, pozdrawiam.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

5
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content