www.katarzyna-porzycka.pl

Praca domownika w gospodarstwie rolnym cz. III

Praca domownika w gospodarstwie rolnym cz. III

Facebook
Napisz emaila

W nawiązaniu do wpisów z dnia 14.10.2014 r. i 07.12.2014 r. dziś przedstawię zasady zaliczenia pracy domownika w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy po 1 stycznia 1991 r..
Kwestię wliczenia okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy reguluje ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).
Art.1.1.Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Definicję „domownika” znajdziemy w ustawie z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, a następnie w obowiązującej od dnia 1 stycznia 1991 r. ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników przez „domownika” rozumie się:
1) osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat,
2) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
3) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym,
4) nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

„Bliskie sąsiedztwo” oznacza zamieszkiwanie na tyle blisko gospodarstwa rolnego, aby w każdej chwili domownik mógł przystąpić do wykonywania pracy, a więc może to oznaczać zamieszkiwanie w bezpośrednim sąsiedztwie, klika domów dalej lub w ostateczności w tej samej miejscowości (wsi).

Najwięcej problemów interpretacyjnych budziło pojęcie „stałej pracy”. Pojęcie to zostało wyjaśnione w licznych orzeczeniach sądowych, i tak:

-z samego faktu, iż domownik był uczniem szkoły średniej nie można wnioskować o niemożności stałej jego pracy w gospodarstwie rolnym;
– wykonywanie stałej pracy w gospodarstwie nie wyklucza co do zasady innych form aktywności domownika, w tym np. pobierania nauki;
– przesłanki stałej pracy nie należy utożsamiać z koniecznością nieustannego, przez cały czas wykonywania prac w gospodarstwie rolnym;
– domownikiem rolnika może być także osoba, dla której praca w gospodarstwie rolnym nie stanowi podstawowego zajęcia i stałego źródła utrzymania. Nie jest wymagane, by domownik poświęcał cały swój czas pracy w gospodarstwie rolnym osoby bliskiej, jak też nie musi czerpać środków utrzymania wyłącznie z tej pracy;
– o stałości pracy domownika w gospodarstwie rolnym decyduje zachowanie przez niego gotowości do świadczenia jej na rzecz gospodarstwa osoby bliskiej w wymiarze czasu stosownym do zakładanego przez rolnika prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, zgodnie ze strukturą gospodarstwa rolnego, przy uwzględnieniu jego obszaru, liczby pracujących w nim osób oraz używanego sprzętu rolniczego;
– nie podlega zaliczeniu praca osoby polegająca na incydentalnych, drobnych świadczeniach domownika na rzecz rolnika, czyli pomocy, jaką w warunkach wiejskich zwyczajowo udziela się członkom rodziny prowadzącym gospodarstwo rolne;
– o stałej pracy w gospodarstwie rolnym można mówić przy pewnej systematyczności oraz co najmniej gotowości do wykonywania pracy, gdy jest to niezbędne rolnikowi (a nie wówczas, gdy pomoc taką oferuje domownik);
– charakter pracy domownika w gospodarstwie rolnym nie może być utożsamiany z charakterem pracy rolnika w takim gospodarstwie (domownik nie prowadzi działalności rolniczej na własny rachunek, lecz wyłącznie pomaga rolnikowi).

Tak więc ocena, czy praca domownika miała charakter stały, musi być dokonana w odniesieniu do konkretnych okoliczności faktycznych.

Zaznaczę, że ustawodawca w ustawie z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy nie zamieścił warunku podlegania domowników ubezpieczeniu społecznemu i opłacania składek na to ubezpieczenie.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Iwona
Iwona
25 października 2022 20:22

Witam w 2000 roku, mając 13 lat po śmierci taty stałam się współwłaścicielem gospodarstwa rolnego (1/3 udziałów). W 2003 roku miałam 16 lat. Do czerwca 2005 r. uczyła się w szkole średniej (otrzymywałam rentę rodzinną po zmarłym tacie). Dopiero od 2006 roku podjęłam pracę zarobkową. Wcześniej nigdzie nie pracowałam i nie kontynuowałam nauki. Czy jako współwłaściciel mogę zaliczyć sobie okres pracy na roli od ukończenia 16 roku życia do podjęcia pracy zawodowej (tj. od 2003 roku do 2006 roku).

Renata
Renata
10 października 2018 22:49

Witam!
Okres jaki chciałam doliczyć do stażu pracowniczego przypada na lata 1987 – 1990.
Odmówiono mi zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców gdyż uczęszczałam do szkoły średniej. Otrzymałam uzasadnienie ustne: ” pobieranie nauki w szkole średniej jest przeszkodą dyskwalifikującą, ponieważ dla osoby uczącej się, praca w gospodarstwie rolnym nie jest głównym źródłem utrzymania”. Co to są za bzdury? Przecież pieniądze na utrzymanie całej rodziny czerpaliśmy tylko i wyłącznie z 6 ha gospodarstwa. Mam rozumieć, że uczęszczanie do szkoły średniej było moim źródłem utrzymania? Raczej chyba źródłem wydatków na dojazdy, książki itp. Zostałam też poproszona o dostarczenie zaświadczenia z KRUS, że rodzice odprowadzali tam za mnie składki. Co Pani o tym sądzi? Pozdrawiam.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Renata
13 października 2018 10:37

Witam,
polecam skorzystanie z pomocy prawnej, gdyż każda sytuacja jest inna i trudno coś z góry przesądzić. Pozdrawiam

Monika
Monika
18 lipca 2018 08:52

Witam,
Mąż posiada gospodarstwo rolne jednak pracuje i jest ubezpieczony w ZUS czy w takiej sytuacji mogę się starać aby został mi wliczony okres mojej pracy do stażu ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Monika
18 lipca 2018 22:20

Witam,
nie mogę Pani pomóc, bo nie przedstawiła Pani żadnego stanu faktycznego i na jakiej podstawie miałby być zaliczony okres pracy, w jakich latach Pani pracowała. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika.

Dawid
Dawid
26 listopada 2016 14:45

Dzień dobry,
Ja natomiast mam takie pytanie- jeśli byłem zameldowany w innym miejscu, tzn . miasto oddalone ponad 30 km od gospodarstwa ( inna gmina), to czy wtedy mogę się też mogę się starać o zaliczenie tego starzu pracy? Dojeżdżałem po szkole pomagać babci, której gospodarstwo było przepisane już na wujka, natomiast w wakacje też tam spędzałem i pracowałem.
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Dawid
27 listopada 2016 17:49

Witam, polecam Panu skorzystanie z pomocy prawnika. Należy ustalić, czy faktycznie mógł Pan pracować w gospodarstwie rolnym po szkole (jak daleko miał Pan do szkoły).Pozdrawiam

Hanna
Hanna
28 października 2016 19:04

Dzień dobry,
A jeśli 16 lat ukończyłam w 1981 r. i pracowałam w gospodarstwie rodziców jako domownik to czy okres od 1981 do 1984 może być doliczony do pracowniczego stażu pracy?
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Hanna
30 października 2016 19:02

Witam, przedstawiłam ogólne zasady wliczania pracy domownika do stażu pracy. Jednak każda sytuacja jest inna i bez szczegółowego zapoznania się z Pani sytuacją nie mogę udzielić odpowiedzi. Pozdrawiam.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
20 kwietnia 2015 08:18

Witam, przedmiotem wpisów było zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (pisze Pani o złożeniu dokumentów do ZUS-u).
Na blogu nie udzielam porad prawnych w indywidualnych sprawach.
Pozdrawiam.

Dorota
Dorota
18 kwietnia 2015 17:00

Witam mam pytanie w moim przypadku sytuacja wygląda tak: chciałabym złożyć dokumenty z zeznaniami świadków do zus oczywiście dotyczące okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców.16 lat skończyłam w roku 1989r.pierwszą pracę podjęłam w roku 94.Czy jeśli rodzice nie płacili za mnie ubezpieczenia społecznego tylko samo zdrowotne te okresy mogą zostać doliczone do moich lat pracy.
Do roku 93 uczyłam się i dojeżdżałam do szkoły 20km.Rok 94 już się nie uczyłam,ale też nie pracowałam poza domem.Po 94 pracowałam w szpitalu.Proszę o odpowiedź.Dziękuję i pozdrawiam

Robert M.
Robert M.
12 marca 2015 22:29

Dziękuję Pani Mecenas, pracodawca uwzględnił mi okres pracy w gospodarstwie rolnym, pozdrawiam.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Odpowiedź do  Robert M.
13 marca 2015 08:50

Gratuluję i pozdrawiam 🙂

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

14
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content