Pisałam już o zaliczeniu przypadających przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresów pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (wpis z 14.10.2014r.). Dziś przedstawię zasady zaliczenia pracy domownika w okresie po dniu 31 grudnia 1982 r. do dnia 1 stycznia 1991 r.
Przypominam, że kwestię wliczenia okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy reguluje ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).
Art.1.1.Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 do stażu pracy wlicza się pracownikowi przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Pojęcie „domownika” nie zostało zdefiniowane, lecz ustawodawca odesłał do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Praca w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika powinna być przy tym oceniana z punktu widzenia tych przepisów, które obowiązywały w całym czasie jej wykonywania.
Tak więc pojęcia „domownika” należy poszukać w ustawie z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, a następnie w obowiązującej od dnia 1 stycznia 1991 r. ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Zgodnie zaś z ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin – która obowiązywała do dnia 31 grudnia 1990 r. – pod pojęciem domownika należało rozumieć członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli:
1) pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem,
2) ukończyły 16 lat i nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na podstawie innych przepisów,
3) praca w gospodarstwie rolnym stanowiła główne źródło utrzymania.
W przytoczonej definicji ustawodawca nie zamieścił warunku podlegania ubezpieczeniu społecznemu i opłacania składek na to ubezpieczenie, co obecnie zostało przesądzone w orzecznictwie sądowym.
Z kolei § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin stanowi, że praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowi głównego źródła utrzymania, jeżeli domownik kształci się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej.
Nauka w szkole ponadpodstawowej wyklucza uznanie danej osoby za domownika, ale tylko dla potrzeb ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Powołany przepis § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia służył zatem w istocie zwolnieniu z ustawowego obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu osób kształcących się w szkołach ponadpodstawowych i wyższych.
I tu polecam wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października 2010 r. (I OSK 650/10) potwierdzający, że nie można przyjąć, iż samo kształcenie się w szkole ponadpodstawowej oznacza, iż praca w gospodarstwie rolnym nie jest głównym źródłem utrzymania.
Oczywiście ustalenie, czy spełnione są przesłanki warunkujących zaliczenie pracy domownika w gospodarstwie rolnym zależy od konkretnego stanu faktycznego.
W kolejnym wpisie przedstawię zasady zaliczenia pracy domownika w gospodarstwie rolnym po 1 stycznia 1991 r.
Witam, urodzilam sie w 1989 roku. Oczywiście po skończeniu 16 lat pracowalam u rodziców w gospodarstwie o pow. 5.8 ha. Do sredniej szkoly dojeżdżałam. Studia ukończyłam zaocznie. Czy mogę się ubiegac o wliczenie mi tego okresu do stażu pracy?
Witam,
na blogu nie udzielam porad prawnych w indywidualnych sprawach. Pozdrawiam.
Dzień Dobry Pani Katarzyno, bardzo proszę o pomoc ponieważ nie jestem w stanie znaleźć odpowiedź dotyczącą mojej sytuacji, dokładnie mojego ojca.
ma 75lat (1943rocznik) , brakuje jemu 2,5 roku pracy aby mieć 20 lat przepracowane i móc uzyskać emeryturę, o którą wcześniej się nie starał. Teraz pytanie czy jeżeli on pracował (gdzie również mieszkał – był zameldowany) od Grudnia 1981 Roku do Grudnia 1985roku w gospodarstwie rolnym (ponad 2hektary) swojego teścia to czy jemu ten czas można wliczyć do uzupełnienia lat emerytury? Jego teść nie odprowadzał przez ten czas składek a mojego ojca, natomiast część ziemi w 2000roku zostało przepisane na moją mamę z którą są małżeństwem, jednak nigdy tego gospodarstwa nie prowadzili. Dodam jeszcze ze poświadczenie jego pracy miałoby nastąpić przez 2 świadków. Zastanawia mnie tutaj właśnie kwestia czy zięć może być uznany za domownika oraz czy nie jest problem kwestia braku odprowadzanych za niego składek po 1 stycznia 1983r. Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Dzień dobry,
każda sprawa jest inna, wiec nie mogę Panu pomoc bez szczegółowego zapoznania się ze stanem faktycznym. Podejrzewam, że ZUS nie uwzględni okresu pracy i trzeba będzie odwołać się do Sądu. Powodzenia.
Witam w 1983 roku 2 kwietnia ukończyłem 16 lat i pracowałem u rodziców na gospodarstwie rolnym o pow . 5 ,9 ha do czerwca 1986 roku . W tym czasie nie chodziłem do żadnej szkoły , to było moje jedyne zródło utrzymania . Czy pracodawca obecny powinien mi zaliczyć to do stażu pracy .
Witam, problematyka wliczenia pracy w gospodarstwie do stażu pracy jest złożona i każdy stan faktyczny jest inny, więc nie można nic przesądzić z góry. Bez szczegółowego zapoznania się z Pana sytuacją nie mogę nić doradzić. Polecam pomoc prawnika.Pozdrawiam
Urodziłam się 31 X 1970. Czy może mi być zaliczony okres pracy w gospodarstwie rodziców od 1 listopada 1986 r do 31 sierpnia 1991r, jeśli w tym czasie pobierałam naukę w szkole średniej, a potem w Studium Nauczycielskim, jednocześnie cały czas mieszkałam w domu i pracowałam w gospodarstwie. Radca prawny z gminy odpowiada, że nie może mi zaliczyć tego okresu do pracowniczego stażu pracy, ponieważ praca domownika nie stanowiła głównego źródła utrzymania, jeśli kształciłam się w szkole ponadpodstawowej
Witam,
odpowiedź na Pani pytania znajdzie Pani w moich wpisach na blogu, gdzie dokładnie opisałam zasady zaliczania pracy w gospodarstwie rolnym. Jeżeli gmina będzie utrzymywała swoje stanowisko proszę skorzystać z pomocy prawnika, który może np. przygotować dla Pani opinię prawną. Pozdrawiam