www.katarzyna-porzycka.pl

Częste choroby pracownika jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Częste choroby pracownika jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Facebook
Napisz emaila

Stosownie do art. 30 § 4 Kodeksu Pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy. Pracownik musi być poinformowany, dlaczego pracodawca rozwiązuje z nim umowę o pracę. Jednocześnie znajomość przyczyny wypowiedzenia pozwala pracownikowi na podjęcie decyzji, czy złożyć odwołanie do sądu. Pracownik może kwestionować przyczynę wypowiedzenia umowy. Jeśli wypowiedzenie było bezzasadne, pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie.


Przyczyna wypowiedzenia może być zawiniona przez pracownika, jak i niezawiniona np. częste nieobecności w pracy z powodu choroby pracownika lub jego dziecka.

 
Orzecznictwo sądowe dopuszcza jako usprawiedliwioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę częste, choćby usprawiedliwione, nieobecności pracownika w pracy.
Przytoczę dwa najważniejsze orzeczenia:
1) W nowych warunkach ustrojowych i społeczno-gospodarczych jest w pełni aktualne uznanie, że długotrwała choroba pracownika może stanowić przyczynę wypowiedzenia mu umowy o pracę (Wyrok Sądu Najwyższego z 3.11.1997 r., I PKN 327/97);
2) Nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione (Wyrok Sądu Najwyższego z 4.12.1997 r., I PKN 422/97).

 

W późniejszych orzeczeniach Sąd Najwyższy, w pełni akceptując w/w orzeczenia, zaznaczył, że nie można zarzucić pracodawcy, że narusza zasady współżycia społecznego jeśli wypowiada umowę o pracę ze względu na brak dyspozycyjności pracownika. Przeciwieństwem dyspozycyjności pracownika są częste absencje pracownika spowodowane złym stanem jego zdrowia lub dzieci.

 

Reasumując: Częsta nieobecność w pracy z powodu choroby pracownika może być wystarczającą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, nawet w stosunku do pracownika nienagannie wykonującego swoje obowiązki. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek podlega indywidualnej ocenie.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
moniowy
moniowy
13 października 2018 22:21

Dobry wieczór, Pani mecenas.
W mojej firmie dochodzi do zwolnień grupowych. Przełożony teoretycznie wybierał ludzi do zwolnienia według kryteriów wypracowanych w porozumieniu opracowanym przez zespół przedstawiciel pracodawcy+przedstawiciele organizacji związkowych. Czy w takim wypadku w treści samego wypowiedzenia również powinien być jasno określony powód uzasadniający wypowiedzenie, czy taka ogólnikowa lista kryteriów wystarczy? Umowy na czas nieokreślony obejmujące wieloletnich pracowników.
Pozdrawiam, moniowy.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  moniowy
16 października 2018 17:00

Witam,
przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i rzeczywista, ale przede wszystkim musi być zrozumiała dla pracownika. Orzecznictwo sądowe przyjmuje np. że brak konkretyzacji przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o nie stanowi podstawy roszczenia o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie, jeżeli pracodawca w inny sposób zapoznał pracownika z tą przyczyną. Tak więc wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

2
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content