Obecnie na terenie powiatu suskiego trwają prace związane z modernizacją ewidencji gruntów. Często okazuje się, że zakres posiadania w terenie nie jest zgodny z granicami ewidencyjnymi działek. I tak np. ogród jest na działce sąsiada, czy też zabudowania położone są na dwóch działkach, różnych właścicieli, ogrodzenie nie jest wybudowane w granicy.
Jeżeli jest zgoda- można to w sposób bezkonfliktowy wyprostować. Natomiast, jeżeli nie ma zgody, bądź stany prawne działek są nieuregulowane pozostaje założyć w sądzie sprawę o zasiedzenie nieruchomości. Podobnie wygląda sytuacja, gdy nastąpiła zamian działek czy też sprzedaż działki bez zachowania formy aktu notarialnego np. ustnie lub na piśmie. Takie nabycie traktowane jest jako nabycie w złej wierze.
Do zasiedzenia nieruchomości konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek, tj.:
- samoistne posiadanie nieruchomości,
- upływ okresu samoistnego posiadania.
Okres czasu potrzebny do stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości uzależniony jest od tego, czy jest się posiadaczem w dobrej, czy złej wierze. I tak do zasiedzenia nieruchomości w dobrej wierze konieczny jest upływ 20 lat, a w złej 30 lat.
Samoistnym posiadaczem jest osoba, która nie jest właścicielem nieruchomości, ale włada nieruchomości jak właściciel, czyli samodzielnie, we własnym imieniu.
Jeżeli podczas biegu terminów zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada nieruchomość, czas posiadania swojego poprzednika. Co to oznacza? Aby wykazać 30-letni okres możemy doliczyć okres posiadania przez rodziców, dziadków, czy też sprzedawcy.
Wniosek o zasiedzenie składa się w sądzie rejonowym, w którego okręgu położona jest nieruchomość. Wniosek podlega stałej opłacie w wysokości 2 000 zł.
Po nabyciu nieruchomości przez zasiedzenie trzeba w urzędzie skarbowym zapłacić podatek w wysokości 7% wartości nieruchomości.