www.katarzyna-porzycka.pl

Brak dojazdu do nieruchomości

Brak dojazdu do nieruchomości

Facebook
Napisz emaila

Nieruchomość musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Niestety nie zawsze tak jest. Często dojazd wykonywany jest po cudzej nieruchomości i niestety często nie jest to prawnie uregulowane. Zgoda grzecznościowa sąsiada na przejazd po jego nieruchomości może nie trwać wiecznie.

Co można zrobić, aby uregulować prawnie dostęp do drogi publicznej?

Oczywiście najłatwiej będzie, gdy istnieje zgoda między właścicielem nieruchomości władnącej (czyli tej która nie ma dostępu) i nieruchomości obciążonej (czyli tej na której ma być ustanowiona droga). Wówczas można ustanowić służebność drogi koniecznej poprzez zawarcie umowy – najlepiej w formie aktu notarialnego. Forma aktu notarialnego jest tu obligatoryjna jedynie dla oświadczenia woli właściciela nieruchomości obciążonej. Umowa oraz oświadczenie o ustanowieniu służebności stanowią podstawę jej wpisu do ksiąg wieczystych nieruchomości władnącej i nieruchomości obciążonej służebnością.

Jeżeli właściciele sąsiadujących ze sobą nieruchomości są skłóceni to pozostaje droga sądowa. Do sądu rejonowego (właściwego dla miejsca położenia nieruchomości gruntowej) należy złożyć wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej (opłata sądowa wynosi 200 zł).

Podstawą żądania ustanowienia drogi koniecznej jest art. 145 kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

Nieodpowiedni dostęp do drogi publicznej może polegać na:

– braku dostępu,

– istnieniu dostępu, ale nieodpowiedniego np. utrudniony lub niemożliwy przez znaczną część roku ze względu na zły stan techniczny drogi, zagrażający bezpieczeństwie w ruchu drogowym (wyjazd z nieruchomości przylegającej do drogi publicznej stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym).

We wniosku należy wskazać proponowany przebieg drogi. Jednak sąd nie jest związany żądaniem wniosku co do przeprowadzenia drogi koniecznej. Co więcej, może ustanowić drogę przez nieruchomość właścicieli, przeciwko którym wniosek nie był skierowany (oczywiście sąd wezwie ich do wzięcia udziału w postępowaniu).

Uwzględnienie interesu społeczno-gospodarczego przy ustanawianiu służebności drogi koniecznej oznacza, że należy starać się tak wytyczyć drogę konieczną, aby nie była ona zarzewiem konfliktów i przyszłych sporów pomiędzy sąsiadami.

Możliwe jest również uzyskanie dostępu w drodze zasiedzenia. Zgodnie z art. 292 kodeksu cywilnego służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Ponadto konieczne jest nieprzerwane posiadanie służebności przez 20 lat (tj. zasiedzenie w dobrej wierze) albo 30 lat (tzw. zasiedzenie w złej wierze).

Służebność drogi koniecznej- to temat rzeka… dlatego jeszcze do niego powrócę 🙂

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Agnieszka Panek
Agnieszka Panek
3 grudnia 2018 11:13

Witam,
posiadam dojazd do nieruchomości ale z ograniczonym tonażem (do 3,5 tony). Jest to niewystarczające, aby można było zbudować dom. Czy to również jest „nieodpowiedni dojazd” i powinnam wystąpić do sądu o służebność drogi koniecznej? Prawnik w moim miejscu zamieszkania zaproponował ,żeby najpierw spróbować umowy cywilno-prawnej i dojazdu od strony pola, gdzie jest nielegalna droga polna utwardzona. Czy to dobry pomysł?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Agnieszka Panek
4 grudnia 2018 13:35

Witam,
Pani prawnik zna sprawę, więc proszę z nim omówić Pani wątpliwości. Pozdrawiam.

Weronika Meinert
Weronika Meinert
25 lipca 2018 00:00

Witam,mam problem przeprowadziłam się do domku jedno rodzinnego gdzie nie ma drogi dojazdy tylko pole i piach sytuacja była ogłaszana sołtysowi oraz wójtowi
Wójt przywiózł płyty gipsowe i na tym się skończyło,A sołtys nie zdradza uwagi na nasze prośby
Czy można to jakoś prawnie załatwić bo nie wiem jak z nimi rozmawiac

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Weronika Meinert
27 lipca 2018 13:01

Witam, to zależy czyja jest droga: prywatna czy gminna. Jeśli gminna to proszę zwrócić się na piśmie do gminy. Pozdrawiam!

dogaw
dogaw
24 lipca 2017 21:24

Witam. Staram się sądownie o ustanowienie służebności drogowej po prywatnej drodze sąsiada (400 m kw.) ponieważ nie posiadam dostępu do drogi publicznej. Czy wynagrodzenie za drogę konieczną ustala sąd, czy sam właściciel gruntu. Czy w Bielsku – Białej są jakieś miejskie stawki za drogę konieczną? Nie wiem jakich kwot mogę się spodziewać. Pozdrawiam.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  dogaw
24 lipca 2017 21:56

Witam, wynagrodzenie ustali sąd zgodnie z opinią biegłego. Oczywiście wysokość wynagrodzenia zależy od rodzaju gruntu, przez który ma przebiegać droga.Pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

6
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content