www.katarzyna-porzycka.pl

Zmiana kontaktów

Zmiana kontaktów

Facebook
Napisz emaila

Jeżeli rodzice potrafią się porozumieć w sprawie kontaktów z dzieckiem, to nie ma potrzeby sądownie regulować tych kontaktów. Wówczas sąd w wyroku rozwodowym orzeknie, że pozostawia kwestię kontaktów do każdoczesnej zgodnej decyzji rodziców. Z czasem może się okazać, że jednak rodzice nie potrafią się porozumieć i konieczne stanie się uregulowanie kontaktów.

Podobnie zmiana kontaktów może być konieczna, gdy kontakty są uregulowane sądownie ale np. uprawniony ich nie realizuje, sposób realizacji kontaktów nie sprzyja dziecku, kontakty są uregulowane zbyt wąsko, za rzadko, bez możliwości zabrania dziecka przez uprawnionego.

Zgodnie z art. 1135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka”.

Co to oznacza?

Kontakty mogą być w każdej chwili zmienione, jeżeli wymaga tego dobro dziecko, czyli np. mogą zostać rozszerzone bądź ograniczone, sąd może zakazać kontaktów lub uchylić zakaz kontaktów.

Kontakty muszą być dostosowane do wieku dziecka. Trudno niemowlę zabrać na cały weekend, ale już w przypadku 5-latka jest to możliwe. Początkowo kontakty mogą się odbywać w obecności matka dziecka, ale z czasem może to ograniczenie być zbyteczne. Tak więc sam upływ czasu może wymusić zmianę formy kontaktów.

Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o zmianę kontaktów jest sąd rejonowy wydział rodzinny. Właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Opłata od wniosku wynosi 40 zł.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content