Bardzo często władza rodzicielska jest utożsamiana z prawem do kontaktów z dzieckiem. Jednak obowiązek i prawo rodziców do kontaktów z dzieckiem istnieje niezależnie od przysługiwania im władzy rodzicielskiej. Wynika to wprost z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.”
Jeśli więc rodzic ma ograniczoną władzą rodzicielską lub został pozbawiony władzy rodzicielskiej to zachowuje prawo do kontaktów z dzieckiem.
Co to jest władza rodzicielska?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera definicji władzy rodzicielskiej, a jako składniki władzy rodzicielskiej wymienia pieczę nad osobą dziecka, zarząd jego majątkiem, reprezentowanie dziecka, a także wychowywanie dziecka.
Art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
§ 1. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
Na czym polegają kontakty z dzieckiem?
Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Reasumując- pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej nie pozbawia rodzica prawa do osobistej styczności z dzieckiem.