Niedawno obchodziliśmy Dzień Dziecka. Niestety niektórzy rodzice nie rozumieją, że dziecko kocha i potrzebuje obojga rodziców i żadne z nich nie jest w stanie zastąpić drugiego.
Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie kontaktów z dzieckiem, wówczas kontakty rodzica z dzieckiem są ustalane wyrokiem sądu rodzinnego lub ugodą zawarta przed sądem. Jednak mimo uregulowania kontaktów zdarzają się sytuacje, że rodzic, pod którego pieczą dziecko pozostaje, utrudnia lub uniemożliwia drugiemu z rodziców realizację kontaktów z dzieckiem.
Co może zrobić rodzic uprawniony do kontaktów?
Przede wszystkim powinien zwrócić się do sądu opiekuńczego aby zagrozić rodzicowi, pod którego pieczą dziecko pozostaje, a która nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązek wynikający z orzeczenia lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Jeżeli rodzic, któremu sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje mu zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.
Może również zwrócić się do sądu opiekuńczego o zwrot wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem kontaktu w przypadku, gdy do takiego kontaktu nie doszło wskutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania obowiązków wynikających z orzeczenia lub ugody przez osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje. Mogą to być wydatki związane z dojazdem na kontakt, ale również zakupu biletów do kina, parku rozrywki itp.
W obu przypadkach do wniosku należy dołączyć odpis zaopatrzonego w klauzulę wykonalności orzeczenia lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem w przedmiocie kontaktów. Również w obu sytuacjach prawomocne postanowienie sądu jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności, co przyśpiesza ich egzekucję.