www.katarzyna-porzycka.pl

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Facebook
Napisz emaila

Prawo do kontaktów z dzieckiem uregulowane jest w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jednak w kodeksie nie znajdziemy przepisów jak często ani w jaki sposób mają być uregulowane kontakty.
Art. 113 § 2 stanowi, że kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Z kolei w art. 1131 § 1 podkreślono, że określając sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem należy kierować się dobrem dziecka i brać pod uwagę rozsądne życzenia dziecka.
Nie ma problemu, jeśli rodzice potrafią się porozumieć co do kontaktów z dzieckiem rodzica, które z nim nie mieszka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami kontakty zostaną określone przez sąd.
Jak najlepiej uregulować kontakty?

Niestety nie można odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości danej sytuacji. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze wiek dziecka, gdyż jest oczywiste, że inaczej wyglądają kontakty z niemowlęciem, a inaczej z dzieckiem w wieku szkolnym. Trzeba również wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania rodzica ubiegającego się o kontakty. Przy niewielkiej odległości mogą to być częstsze kontakty, przy dużej- rzadkie, ale dłuższe wizyty. Nie bez znaczenia są godziny pracy rodzica, gdyż może się okazać, że kontakty są możliwe tylko w niedziele.

Gdy występuje konflikt między rodzicami sądy bardzo szczegółowo regulują kwestie kontaktów. Pozwala to uniknąć w przyszłości nieporozumień np. z którym z rodziców dziecko ma spędzać Święta Bożego Narodzenia, czy też jak mają wyglądać kontakty w wakacje.

 
We wniosku o uregulowanie kontaktów należy przedłożyć własną propozycję kontaktów np.

w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca od godziny 10.00 do godziny 19.00,
w każdą druga i czwartą niedzielę miesiąca od godziny 12.00 do godziny 19.00,
w każdy drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych w godzinach od 10.00 do 20.00 (można przemiennie- w roku parzystym w pierwszym dniu Świąt, w roku nieparzystym- w drugi dzień Świąt)
w każdym roku przez cały drugi miesiąc wakacji oraz drugi tydzień ferii zimowych

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Krystyna
Krystyna
13 lipca 2016 22:50

Pani Mecenas, synowa utrudnia nam kontakty z wnuczką, wiemy że wnuczka chce się z nami spotykać, lubi u nas być. Mieszkamy 60 km od wnuczki i chcielibyśmy ją zabierać czasami na weekend. Czy możemy wystąpić o kontakty, bo powiedziano nam że skoro syn ma ustalone kontakty to my nie możemy się starać, a syn z nami nie mieszka. Pozdrawiam Panią.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Krystyna
14 lipca 2016 11:36

Dzień dobry, jako dziadkom przysługuje Państwu prawo do kontaktów z wnuczką. Jeśli nie uda się Państwu porozumieć z synową proszę skierować do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. Nie ma znaczenia, czy syn z Państwem mieszka czy też czy ma ustalone kontakty. Pozdrawiam.

Krzysztof
Krzysztof
8 kwietnia 2016 14:15

Witam

Żona utrudnia mi kontakty z naszymi dziećmi.Chcę wystąpić do sądu o uregulowanie kontaktów, czy do czasu kiedy sąd zajmie się naszą sprawą może sąd jakoś żonę zobowiązać, żeby dała mi dzieci.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Krzysztof
8 kwietnia 2016 16:14

Dzień dobry,
proszę wraz z wnioskiem o uregulowanie kontaktów złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów, czyli o uregulowanie kontaktów z dziećmi do czasu zakończenia postępowania sądowego. Pozdrawiam.

Ula
Ula
14 marca 2016 13:55

Pani mecenas, czy mogę wystąpić do sądu o uregulowanie kontaktów mojego byłego partnera z naszym półrocznym synem w mojej obecności. Mój były partner nadużywa alkoholu i boję się mu wydać nasze dziecko.Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ula
14 marca 2016 19:31

Oczywiście, proszę wnosić aby spotkania odbywały się w Pani miejscu zamieszkaniu, w Pani obecności lub innego członka rodziny. Uzasadni to Pani wiekiem dziecka i alkoholizmem ojca dziecka. Pozdrawiam.

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

6
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content