Z dniem 22 lutego 2016 r. uległy zmianie również przepisy dotyczące umowy o pracę na okres próbny.
Art. 25 Kodeksu Pracy otrzymał brzmienie:
§ 1. Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony.
§ 2. Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
§ 3. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:
1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Nie uległ zmianie okres na jaki można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny.
Natomiast dookreślono specyfikę umowy o pracę na okres próbny, wskazując cel zawarcia takiej umowy. Ma nim być sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Jednocześnie wprowadzono możliwość zawarcia kolejnej umowy o pracę. Zawarcie takiej umowy uzależnione będzie od rodzaju pracy. Jeśli będzie to inny rodzaj pracy, można zawrzeć kolejną umowę; jeśli ten sam rodzaj pracy- można zawrzeć po upływie 3 lat.
Ustawodawca nie zamieścił definicji „rodzaju pracy”. Często rodzaj pracy określony jest przez pryzmat wykonywanego zawodu.