Przy wpisie o wadliwym okresie wypowiedzenia obiecałam, że w kolejnym wpisie omówię skrócenie okresu wypowiedzenia, a obietnice trzeba dotrzymywać 🙂
I tak z wypowiedzeniem umowy o pracę związana jest kolejna instytucja – skrócenie okresu wypowiedzenia.
Kodeks pracy przewiduje dwie sytuacje:
Pierwsza, zawarta jest w art. 36 § 6 k.p
Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
Druga, w art. 36(1) k.p.
§ 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
§ 2. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Dziś omówię częściej stosowaną sytuację, a więc przypadek pierwszy – art. 36 § 6 k.p.
Jest to sytuacja, kiedy w trybie porozumienia stron dochodzi do wcześniejszego rozwiązania umowy poprzez skrócenie okresu wypowiedzenia. Nie jest to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (choć porozumienie o rozwiązaniu umowy jest również dopuszczalne w okresie wypowiedzenia umowy).
Z inicjatywą skrócenia okresu wypowiedzenia może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik, ale czynność taka nie jest dopuszczalna przed dokonaniem wypowiedzenia umowy o pracę. Może się zdarzyć, że pracodawca wypowie umowę o pracę, a pracownik znajdzie już inną pracę i będzie zainteresowany skróceniem okresu wypowiedzenia.
Jeżeli skrócono okres wypowiedzenia to umowa rozwiązuje się z upływem tego skróconego okresu wypowiedzenia i nadal mamy rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem.
Za porozumieniem stron można skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę każdego rodzaju i każdy okres wypowiedzenia.
Co istotne, Sąd Najwyższy uznał, że w razie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 k.p. tj. roszczeń w związku z nieuzasadnionym lub naruszającym przepisy wypowiedzeniu umowy.
Mimo iż instytucja skrócenia okresu wypowiedzenia jest jasna i prosta, zarówno pracodawcy jak i pracownicy częściej korzystają z rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Wówczas strona składająca wypowiedzenie, za zgodą drugiej strony, wycofuje złożone oświadczenie. Wydaje się to bardziej skomplikowane, ale cóż poradzić, mamy zasadę swobody umów………