www.katarzyna-porzycka.pl

Skrócenie okresu wypowiedzenia czyli jak szybciej się rozstać

Skrócenie okresu wypowiedzenia czyli jak szybciej się rozstać

Facebook
Napisz emaila

Przy wpisie o wadliwym okresie wypowiedzenia obiecałam, że w kolejnym wpisie omówię skrócenie okresu wypowiedzenia, a obietnice trzeba dotrzymywać 🙂

I tak z wypowiedzeniem umowy o pracę związana jest kolejna instytucja – skrócenie okresu wypowiedzenia.
Kodeks pracy przewiduje dwie sytuacje:
Pierwsza, zawarta jest w art. 36 § 6 k.p
Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 

Druga, w art. 36(1) k.p.
§ 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
§ 2. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Dziś omówię częściej stosowaną sytuację, a więc przypadek pierwszy – art. 36 § 6 k.p.

Jest to sytuacja, kiedy w trybie porozumienia stron dochodzi do wcześniejszego rozwiązania umowy poprzez skrócenie okresu wypowiedzenia. Nie jest to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (choć porozumienie o rozwiązaniu umowy jest również dopuszczalne w okresie wypowiedzenia umowy).
Z inicjatywą skrócenia okresu wypowiedzenia może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik, ale czynność taka nie jest dopuszczalna przed dokonaniem wypowiedzenia umowy o pracę. Może się zdarzyć, że pracodawca wypowie umowę o pracę, a pracownik znajdzie już inną pracę i będzie zainteresowany skróceniem okresu wypowiedzenia.
Jeżeli skrócono okres wypowiedzenia to umowa rozwiązuje się z upływem tego skróconego okresu wypowiedzenia i nadal mamy rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem.
Za porozumieniem stron można skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę każdego rodzaju i każdy okres wypowiedzenia.

Co istotne, Sąd Najwyższy uznał, że w razie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 k.p. tj. roszczeń w związku z nieuzasadnionym lub naruszającym przepisy wypowiedzeniu umowy.

 

Mimo iż instytucja skrócenia okresu wypowiedzenia jest jasna i prosta, zarówno pracodawcy jak i pracownicy częściej korzystają z rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Wówczas strona składająca wypowiedzenie, za zgodą drugiej strony, wycofuje złożone oświadczenie. Wydaje się to bardziej skomplikowane, ale cóż poradzić, mamy zasadę swobody umów………

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content