W procesie o alimenty najczęściej spór dotyczy wysokości alimentów. Strona dochodząca alimentów chce jak najwyższe alimenty, a strona zobowiązana – jak najniższe.
Sąd ustalając wysokość alimentów musi wziąć pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka, ale i możliwości zarobkowego i majątkowego pozwanego.
Jak ustalić usprawiedliwione potrzeby dziecka?
Przede wszystkim musimy ustalić w jakim wieku jest dziecko. Inne są potrzeby niemowlęcia, dziecka w wieku przedszkolnym, szkolnym czy na studiach. Należy określić średniomiesięczne koszty utrzymania dziecka, w tym np. wyżywienie, ubrania, obuwie, środki czystości, wydatki na zajęcia dodatkowe, wydatki szkolne, na zdrowie (lekarstwa, witaminy, wizyty lekarskie). To są wydatki, które są ponoszone w każdym miesiącu. Należy również uwzględnić koszty długookresowe jak np. wakacje, imieniny, wycieczki szkolne, sprzęt sportowy.
Można również doliczyć koszty utrzymania domu przypadające na każdego domownika czy koszty urządzenia pokoju dla dziecka.
Niewątpliwie należy bardzo dobrze przygotować się do procesu i wykazać rzeczywiste koszty utrzymania dziecka. To pozwoli na uzyskanie alimentów, które zaspokoją potrzeby dziecka.
Zostałem pozwany o alimenty, żona chce bardzo wygórowane. Co sąd weźmie pod uwagę oprócz mojego wynagrodzenia. Nie posiadam żadnego majątku.
Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe zobowiązanego, czyli nie tylko to ile zarabia, ale ile mógłby zarabiać (mając na uwadze posiadany zawód, doświadczenie, stan zdrowia). Tematyce tej poświęcę kolejny wpis.
Proszę o informację, czy mogę i jak ując w wydatkach na dziecko zieloną szkołę i wycieczki szkolne.
Może Pani dodać wszystkie wydatki na wycieczki szkolne, następnie podzielić przez 12, otrzymany wynik podać jako średniomiesięczne wydatki z tytułu wycieczek szkolnych.Pozdrawiam.
Witam
Pani mecenas, czy występując o alimenty na syna mogę do kosztów jego utrzymania doliczyć ratę za laptop, który kupiłam synowi.Pozdrawiam
Może Pani doliczyć,pozdrawiam