www.katarzyna-porzycka.pl

Wypowiedzenie umowy o pracę w formie ustnej

Wypowiedzenie umowy o pracę w formie ustnej

Share on facebook
Facebook
Share on email
Napisz emaila

Kodeks pracy wymaga, aby oświadczenie każdej ze stron tj. pracodawcy i pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę nastąpiło na piśmie (art. 30 § 3 k.p.).
Co w takim razie dzieje się, jeśli pracodawca wypowie umowę o pracę w formie ustnej?

 

Wypowiedzenie umowy o pracę w formie ustnej jest skuteczne i doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Niemniej pracownik może odwołać się do sądu pracy. Stosownie do art. 45 k.p. w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

 

Oświadczenie pracodawcy w formie ustnej wywołuje ten sam skutek co oświadczenie złożone w formie pisemnej. Jeżeli pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę dokonanym w formie ustnej musi odwołać się do sądu. I co najważniejsze – musi pamiętać, że ma na to 7 dni od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu.

 

Rodzi się pytanie: co należy uznać za zachowanie formy pisemnej?
Sąd Najwyższy przyjmuje, że obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę „na piśmie” oznacza wymaganie zachowania zwykłej formy pisemnej w rozumieniu art. 78 § 1 k.c.
„Minimalnym wymaganiem dla zachowania zwykłej formy pisemnej jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Nie spełnia wymagań pisemnej formy dokument własnoręcznie sporządzony, ale nie podpisany przez składającego oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Podstawową cechą podpisu własnoręcznego jest jego oryginalność, ponieważ wyłącznie taki podpis daje możliwość identyfikacji jego autora. Wymaganie zachowania podpisu własnoręcznego nie jest więc dochowane, gdy dokument zawierający oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę nie zawiera oryginalnego podpisu, lecz znak odtworzony za pomocą kalki, kserokopiarki, skanera lub faksu”.

 

Reasumując:  pracownik nie może zlekceważyć wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę w formie ustnej, gdyż umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia, a pracownikowi minie termin do złożenia odwołania do sądu pracy.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
nieznany
nieznany
10 listopada 2015 07:30

Dzień dobry

Pani adwokat, mam umowę o pracę na czas niekreślony. Pracuje u mojego pracodawcy już ponad 10 lat, chcę złożyć wypowiedzenie. Czy mnie też obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  nieznany
10 listopada 2015 09:29

Witam, obowiązuje Pana 3-miesięczny okres wypowiedzenia, pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

2
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
()
x
Skip to content