www.katarzyna-porzycka.pl

Praca domownika w gospodarstwie rolnym cz.II

Praca domownika w gospodarstwie rolnym cz.II

Facebook
Napisz emaila

Pisałam już o zaliczeniu przypadających przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresów pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (wpis z 14.10.2014r.). Dziś przedstawię zasady zaliczenia pracy domownika w okresie po dniu 31 grudnia 1982 r. do dnia 1 stycznia 1991 r.
Przypominam, że kwestię wliczenia okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy reguluje ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).

 
Art.1.1.Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 do stażu pracy wlicza się pracownikowi przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Pojęcie „domownika” nie zostało zdefiniowane, lecz ustawodawca odesłał do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Praca w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika powinna być przy tym oceniana z punktu widzenia tych przepisów, które obowiązywały w całym czasie jej wykonywania.

Tak więc pojęcia „domownika” należy poszukać w ustawie z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, a następnie w obowiązującej od dnia 1 stycznia 1991 r. ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zgodnie zaś z ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin – która obowiązywała do dnia 31 grudnia 1990 r. – pod pojęciem domownika należało rozumieć członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli:
1) pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem,
2) ukończyły 16 lat i nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na podstawie innych przepisów,
3) praca w gospodarstwie rolnym stanowiła główne źródło utrzymania.

W przytoczonej definicji ustawodawca nie zamieścił warunku podlegania ubezpieczeniu społecznemu i opłacania składek na to ubezpieczenie, co obecnie zostało przesądzone w orzecznictwie sądowym.

Z kolei § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin stanowi, że praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowi głównego źródła utrzymania, jeżeli domownik kształci się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej.
Nauka w szkole ponadpodstawowej wyklucza uznanie danej osoby za domownika, ale tylko dla potrzeb ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Powołany przepis § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia służył zatem w istocie zwolnieniu z ustawowego obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu osób kształcących się w szkołach ponadpodstawowych i wyższych.

I tu polecam wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października 2010 r. (I OSK 650/10) potwierdzający, że nie można przyjąć, iż samo kształcenie się w szkole ponadpodstawowej oznacza, iż praca w gospodarstwie rolnym nie jest głównym źródłem utrzymania.

Oczywiście ustalenie, czy spełnione są przesłanki warunkujących zaliczenie pracy domownika w gospodarstwie rolnym zależy od konkretnego stanu faktycznego.

W kolejnym wpisie przedstawię zasady zaliczenia pracy domownika w gospodarstwie rolnym po 1 stycznia 1991 r.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Gosia
Gosia
29 grudnia 2018 00:18

Witam, urodzilam sie w 1989 roku. Oczywiście po skończeniu 16 lat pracowalam u rodziców w gospodarstwie o pow. 5.8 ha. Do sredniej szkoly dojeżdżałam. Studia ukończyłam zaocznie. Czy mogę się ubiegac o wliczenie mi tego okresu do stażu pracy?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Gosia
31 grudnia 2018 10:22

Witam,
na blogu nie udzielam porad prawnych w indywidualnych sprawach. Pozdrawiam.

Olaf
Olaf
29 listopada 2018 11:42

Dzień Dobry Pani Katarzyno, bardzo proszę o pomoc ponieważ nie jestem w stanie znaleźć odpowiedź dotyczącą mojej sytuacji, dokładnie mojego ojca.

ma 75lat (1943rocznik) , brakuje jemu 2,5 roku pracy aby mieć 20 lat przepracowane i móc uzyskać emeryturę, o którą wcześniej się nie starał. Teraz pytanie czy jeżeli on pracował (gdzie również mieszkał – był zameldowany) od Grudnia 1981 Roku do Grudnia 1985roku w gospodarstwie rolnym (ponad 2hektary) swojego teścia to czy jemu ten czas można wliczyć do uzupełnienia lat emerytury? Jego teść nie odprowadzał przez ten czas składek a mojego ojca, natomiast część ziemi w 2000roku zostało przepisane na moją mamę z którą są małżeństwem, jednak nigdy tego gospodarstwa nie prowadzili. Dodam jeszcze ze poświadczenie jego pracy miałoby nastąpić przez 2 świadków. Zastanawia mnie tutaj właśnie kwestia czy zięć może być uznany za domownika oraz czy nie jest problem kwestia braku odprowadzanych za niego składek po 1 stycznia 1983r. Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Olaf
30 listopada 2018 08:25

Dzień dobry,
każda sprawa jest inna, wiec nie mogę Panu pomoc bez szczegółowego zapoznania się ze stanem faktycznym. Podejrzewam, że ZUS nie uwzględni okresu pracy i trzeba będzie odwołać się do Sądu. Powodzenia.

Jarek
Jarek
13 listopada 2018 10:36

Witam w 1983 roku 2 kwietnia ukończyłem 16 lat i pracowałem u rodziców na gospodarstwie rolnym o pow . 5 ,9 ha do czerwca 1986 roku . W tym czasie nie chodziłem do żadnej szkoły , to było moje jedyne zródło utrzymania . Czy pracodawca obecny powinien mi zaliczyć to do stażu pracy .

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Jarek
13 listopada 2018 13:53

Witam, problematyka wliczenia pracy w gospodarstwie do stażu pracy jest złożona i każdy stan faktyczny jest inny, więc nie można nic przesądzić z góry. Bez szczegółowego zapoznania się z Pana sytuacją nie mogę nić doradzić. Polecam pomoc prawnika.Pozdrawiam

nauczyciel
nauczyciel
29 czerwca 2017 23:57

Urodziłam się 31 X 1970. Czy może mi być zaliczony okres pracy w gospodarstwie rodziców od 1 listopada 1986 r do 31 sierpnia 1991r, jeśli w tym czasie pobierałam naukę w szkole średniej, a potem w Studium Nauczycielskim, jednocześnie cały czas mieszkałam w domu i pracowałam w gospodarstwie. Radca prawny z gminy odpowiada, że nie może mi zaliczyć tego okresu do pracowniczego stażu pracy, ponieważ praca domownika nie stanowiła głównego źródła utrzymania, jeśli kształciłam się w szkole ponadpodstawowej

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  nauczyciel
30 czerwca 2017 08:09

Witam,
odpowiedź na Pani pytania znajdzie Pani w moich wpisach na blogu, gdzie dokładnie opisałam zasady zaliczania pracy w gospodarstwie rolnym. Jeżeli gmina będzie utrzymywała swoje stanowisko proszę skorzystać z pomocy prawnika, który może np. przygotować dla Pani opinię prawną. Pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

8
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content