www.katarzyna-porzycka.pl

Porzucenie pracy – i co dalej?

Porzucenie pracy – i co dalej?

Facebook
Napisz emaila

W mojej pracy spotkałam się z pytaniami pracowników, czy mogą z dnia na dzień zrezygnować z pracy (tzw. porzucenie pracy), a jeśli tak, to jakie konsekwencje im grożą.
Odradzam taki sposób zakończenia stosunku pracy i zaraz wyjaśnię dlaczego.

Umowa o pracę, jak każda umowa, wiąże obie strony, kreuje prawa i obowiązki każdej strony.
Obecnie kodeks pracy nie reguluje sytuacji porzucenia pracy. Nie oznacza to, że pracownik może swobodnie porzucić pracę nie narażając się na żadne dolegliwości.

Przede wszystkim porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracownika, a to uzasadnia rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Taka też podstawa rozwiązania umowy o pracę zostanie wskazana w świadectwie pracy.

Jednakże najpoważniejszą konsekwencją porzucenia pracy jest możliwość dochodzenia przez pracodawcę odszkodowania.
Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Przy czym umyślne naruszenie przez pracownika jego obowiązków nie jest równoznaczne z umyślnym wyrządzeniem szkody.

 

Sąd Najwyższy poszedł jeszcze dalej, dając pracodawcy – na podstawie art. 415 k.c. – prawo do dochodzenia od pracownika odszkodowania również za dalsze następstwa jego zachowania, będącego podstawą rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia.
Co to oznacza?
Pracownik może zostać zobowiązany do naprawienia szkody jaką pracodawca poniósł w związku z nieświadczeniem przez niego pracy np. konieczność zamknięcia sklepu do czasu zatrudnienia nowego pracownika, odmowa przyjęcia zlecenia, wykonania usługi, nieterminowe wykonanie dzieła czy zlecenia itp.

Tak więc polecam rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (o ile to możliwe :)).

Oczywiście pracodawca nie musi zwolnić pracownika dyscyplinarnie, to jest jego prawo, nie obowiązek. Ponadto rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Polecam również wpis z 27.08.2018 r. dotyczący wysokości szkody należnej pracodawcy.

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

270 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Jola
Jola
1 września 2017 15:39

Witam,
Proszę o radę. Pracuje w prywatnym przedszkolu. Dostałam ofertę pracy z przedszkola państwowego. Chciałam rozwiązać umowę za porozumieniem stron na co pracodawca się nie zgodził. Zaproponowałam że przez okres 1 miesiąca wypowiedzenia będę pracować 5h dziennie tak abym mogła podjąć pracę w państwowe (prywatne przedszkole jest czynne 10 h) na co pracodawca się zgodzi (pracodawca jest na urlopie więc było to poprzez wiadomości). Przyjęła więc ofertę pracy w Państwowym przedszkolu poczym obecny pracodawca powiedział że nie mogę tak jednak odejść, że mam pracować przez kolejne 3 miesiące po 8h i to będzie moj okres wypowiedzenia. Czy mogę dać wypowiedzenie w trybie natychmiastowym poprzez złamanie umowy przez pracodawcę gdyż nie jestem w stanie wywiązać się z umowy jaka dałam nowemu pracodawcy? Dziękuję i pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Jola
2 września 2017 10:40

Witam,
polecam Pani skorzystanie z pomocy prawnika, który pomoże Pani przygotować pisma do pracodawcy. Proszę pamiętać, że ustne ustalenia tak samo są wiążące, jak pisemne. Pozdrawiam

Joanna
Joanna
21 sierpnia 2017 19:02

Witam,
chciałabym odejść z pracy w której przepracowałam 2 tygodnie, umowę mam na 3 miesiące. Według prawa mam 2 tygodnie wypowiedzenia, według umowy mam tydzień. Mam pytanie czy jeśli miesiąc kończy się dzień przed zakończeniem wypowiedzenia to mogę to wypowiedzenie napisać do końca miesiąca? ( według artykułu 30 § 2(1)).

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Joanna
21 sierpnia 2017 20:08

Witam, okres wypowiedzenia w Pani przypadku zawsze upłynie w sobotę (z końcem miesiąca upływa okres wypowiedzenia 1 lub 3 miesięczny). Pozdrawiam

Joanna
Joanna
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
21 sierpnia 2017 20:27

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Kasia
Kasia
17 sierpnia 2017 12:06

Witam, Dostałam nowa prace lepsza. Pracodawca nie chce zgodzić się na porozumienie stron. Dlaczego? z czystej złośliwości! proszę o pomoc i odp: jakie konsekwencje groza jak na płynącym już okresie wypowiedzenia porzucę prace? Przypuśćmy ze kierownik podpisze mi wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem a ja tydzień później porzucę prace? Przecież nie może wypowiedzenie mi umowy która już została przeze mnie wypowiedziana??

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Kasia
17 sierpnia 2017 12:18

Witam,
pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie w okresie wypowiedzenia (polecam mój artykuł na ten temat). Pozdrawiam

Skikut
Skikut
11 sierpnia 2017 09:56

Witam,
Pracodawca nie chce ze mną podpisać porozumienia stron. Rozważam porzucenie pracy, proszę o odpowiedź czy wystarczy, że oznajmię pracodawcy iż z dniem dzisiejszym porzucam pracę czy muszę np nie przychodzić przez 5 dni do pracy bez podania przyczyny. Dodatkowo proszę o informacje jak ma się porzucenie pracy do 23 dni urlopu które jeszcze posiadam, czy będzie on jakoś rozliczony?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Skikut
11 sierpnia 2017 10:00

Witam,
proszę złożyć lub wysłać pisemne oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Urlop wypoczynkowy musi zostać rozliczony tzn. może go Pan wykorzystać (za zgodą pracodawcy) lub otrzyma Pan ekwiwalent. Pozdrawiam

Skikut
Skikut
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
11 sierpnia 2017 10:17

Rozumiem, że jeżeli złożę takie oświadczenie, że np z dniem jutrzejszym rozwiązuję umowę to będę musiał otrzymać ekwiwalent?

Tomek
Tomek
5 sierpnia 2017 09:04

Witam.
Mam następującą sytuację. Mam umowę na czas nieokreślony, z racji że pracuje juz w firmie ponad 3 lata obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia, szef zgodzil by się na miesięczny okres ale ja nie mogę tyle czekać bo dostałem ofertę ktorą muszę przyjąć w ciągu najbliższych dni. Jaki mam złożyć dokument jeśli chciałbym porzucić pracę i co mi grozi w takim przypadku ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Tomek
7 sierpnia 2017 13:11

Witam, składa Pan oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, a co do konsekwencji – to opisałam w artykule.Pozdrawiam

Ninek
Ninek
28 lipca 2017 08:12

W obecnej firmie przepracowałem ponad 20 lat, więc obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Planuję zmianę pracy (trwają rozmowy z nowym pracodawcą). Niestety praktyką mojego obecnego pracodawcy jest utrudnianie odejścia pracowników, więc obawiam się, że również w moim przypadku nie uda skrócić okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron. Rozważam porzucenie pracy (w porozumieniu z nowym pracodawcą, który mnie zatrudni). Jakie są ewentualne konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego (poza tym co Pani wcześniej przedstawiła)? Np. czy ma to wpływ na czas urlopuu nowego pracodawcy (lub innych pracodawców, czego nie mogę wykluczyć), staż pracy, uprawnienia emerytalne czy inne konsekwencje?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ninek
8 sierpnia 2017 21:16

Witam, polecam Panu skorzystanie z pomocy prawnika, któremu przedstawi Pan szczegółowo swoją sytuację, a zwłaszcza kim jest obecny i przyszły pracodawca, czy obowiązują u nich np. regulaminy nagradzania, 13-tki czy inne uprawnienia wprowadzone w układach zbiorowych czy w regulaminach wynagradzania. Porzucenie pracy nie wpływa na Pana prawo do urlopu wypoczynkowego. Pozdrawiam.

Michał
Michał
24 lipca 2017 00:07

Witam,

Mam następującą sytuację. Podpisałem umowę na czas nieokreślony w którym jest zapis z dwumiesięcznym wypowiedzeniem (nie miałem możliwości negocjacji, każdy pracownik, który podpisuje taką umowę ma taki zapis). Mam przepracowane u obecnego pracodawcy nieprzerwanie 12 miesięcy. Dostałem ofertę lepszej pracy od września a pracodawca nie zgodził się rozwiązać umowy za porozumieniem stron. Czy w takim wypadku gdybym złożył wypowiedzenie obowiązuje mnie zapis w umowie czy ten w kodeksie pracy, który mówi że w moim przypadku okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc ??

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Michał
24 lipca 2017 08:47

Witam, niestety wiąże Pana okres z umowy. Za możliwością wydłużenia okresu wypowiedzenia wypowiedział się Sąd Najwyższy. Pozdrawiam

Michał
Michał
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
24 lipca 2017 08:59

Ale czy kodeks pracy nie mówi o uprzywilejowaniu pracownika w takich sytuacjach i o tym, że umowa nie może być mniej korzystna dla pracownika ? Czy w takiej sytuacji ten zapis nie jest dla mnie niekorzystny ? Firma podpisuje taką umowę z każdym pracownikiem bo wie, że na rynku pracy nie jest konkurencyjna i w ten sposób chce zatrzymać pracownika „siłą”. Nie miałem możliwości negocjacji tego zapisu tylko umowa została sporządzona i miałem ją podpisać albo nie. Dziękuję za odpowiedź.

Marcin
Marcin
15 lipca 2017 09:32

Witam,
Moja narzeczona ma mały problem z pracodawcą. 10 lipca złożyła wypowiedzenie z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czyli u obecnego pracodawcy musiałaby pracować do końca sierpnia. Okazało się, że nowy pracodawca chce aby przyszła do pracy już 24 sierpnia. Obawiamy się, że obecny pracodawca nie zgodzi się na skrócenie okresu wypowiedzenia. We wcześniejszych rozmowach mówił, że się postara ale nie obiecuję. Ponadto koleżanka mojej narzeczonej z pracy złożyła wypowiedzenie z z zachowaniem okresu wypowiedzenia trzy dni wcześniej a kilka dni później pracodawca zgodził się jej na skrocenie okresu wypowiedzenia, natomiast mojej narzeczonej robi problemy.
Mojej narzeczonej zależy na nowej pracy i nie wiemy jak to rozwiązać. Najlepiej byłoby gdyby pracodawca zgodził się na skrócenie okresu wypowiedzenia ale na to są nie wielkie szansę. Co zrobić w takim wypadku?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marcin
17 lipca 2017 07:50

Witam,
nie można zmusić pracodawcę, żeby zgodził się na wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy. Pozostaje rozmowa z pracodawcą, z zaznaczeniem, że już 10 lipca zostało złożone wypowiedzenie, a stosunek pracy ma się rozwiązać tylko 1 tydzień przed upływem okresu wypowiedzenia. Pozdrawiam

Marcin
Marcin
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
17 lipca 2017 13:10

Rozumiem, że fakt, że jedna osoba została potraktowana ulgowy a druga nie, nie ma najmniejszego znaczenia
Pozdrawiam

Pusia
Pusia
6 lipca 2017 09:50

mówie ze to jest jego obowiazkiem ,,,a on tak to czemu nie ma cie od 1 lipca w pracy ze mi utracenie pracy wpisze itd pozniej dyscyplinarke itd od stycznia tego roku ma mi zapłacic urlop niewykorzystany ,,,,,ale nie wiem czy jest sens sie szarpac to nie na moje nerwy

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Pusia
6 lipca 2017 14:14

Witam,
pracodawca ma obowiązek rozliczyć się z Panią za urlop wypoczynkowy, proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. A co do trybu rozwiązania umowy o pracę to decyzja należy do Pani, czy zgadza się Pani na rozwiązanie na mocy porozumienia stron. Pozdrawiam

Pusia
Pusia
6 lipca 2017 09:46

Witam ja mam jeszcze inna sytuacje mam umowe na czas nieokreslony pracuje w restauracji i w miesiacu czerwcu Szef wzioł sobie urlop na 2 tyg zamknol restauracje i pojechal nie interesowałogo to czy pracownicy beda mieli z czego zyc ,,,,gdybym ja nie pochorowała sie pare dni przed wyjazdem to mialabym 200zzł za miesiac ale miałam l4 do 24 czerwca 25 czerwca zadzwoniłam do szefa pytajac co z praca czy idziemy od poniedziałku a on ze zadzwoni ze nie ma kto pracowac itd ale ja chciałam pracowac ,,,,1 lipca były chrzciny i ja byłam od pierwszego lipca w pracy kazal mi przyjechac 3 w poniedzialek i oddałam mu klucze i on mi mówi ze bedzie mnie musial zwolnic z powodu zawieszenia firmy
Wypłacil mi l4 za czerwiec ,,,i na drugi dzien mi kazal przyjsc po swiadectwo pracy ja zapytalam go a co z moim wypowiedzeniem a on ze co ja chce od niego

Magdalena
Magdalena
26 czerwca 2017 12:40

Mam problem, dałam pracodawcy 30.03.2017 wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, następnie 03.04.2017 dałam wypowiedzenie za porozumiem stron z dniem 19.05.2017 z wykorzystaniem 14 dniowego urlopu. Pracodawca ustnie poinformował mnie że nie zgadza się na porozumienie stron, wkroczyły związki zawodowe również bez efektu. 02.05.2017 poinformowała mailowo pracodawcę że mam podpisana umowę z innym pracodawca i nie przyjdę już do pracy. 20.06.2017 otrzymałam oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia art 52 par.1 pkt 1. czy nie jest to po terminie i mogę się od tego odwołać??

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Magdalena
26 czerwca 2017 14:26

Witam,
rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika. Pozdrawiam

Magdalena
Magdalena
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
26 czerwca 2017 14:45

dziękuję za szybka odpowiedź.
Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
7 czerwca 2017 14:11

Dzień Dobry!
Chciałem się zorientować jak to jest, przyjąłem się do pracy na okres próbny 3’miesięczny i była gadka, że nie będzie premii itp itd. Lecz na podpisanej umowie widnieje jak byk wypłata w brutto i pod tym „premia uznaniowa”.
Jak dla mnie to chore, że „ustnie” przekazane jest, że nie dostanie się premii, jednak umowę podpisuje się z „premią uznaniową”.
Można wyciągnąć jakieś konsekwencje w tej sprawie?
Bo z tego co wiem to „ustnie sobie można..”, liczy się to co jest na papierku.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Krzysztof
7 czerwca 2017 17:37

Dzień dobry, proszę sprawdzić czy w zakładzie pracy został wprowadzony regulamin premiowania. Pozdrawiam

Michał
Michał
31 maja 2017 23:32

Witam,
chciałbym się zorientować co zrobić w mojej sytuacji – już tłumaczę.
Zatrudniłem się do firmy na dział aluminium (chciałem na całkiem inny, gdzie pracują moi znajomi/żona – dojazdy do pracy wspólne itp, ale jakoś nikt nie odpowiadał na moje CV..). Dopiero po interwencji kuzyna, który robi już tam parę lat w końcu udało się załapać na aluminium (tam też pracuje mój kuzyn) wraz słowami kuzyna „jak się dostaniesz to spokojnie będziesz mógł się przenieść, bo ważne jest DOSTANIE SIĘ”.
I tu właśnie są problemy.
Po paru dniach pracy i stwierdzenia, że trafiłem chyba do największej bandy oszołomów (ujmując to kulturalnie) chciałem się wyrwać na inny dział (żona rozmawiała z kierownikiem i nie ma problemu weźmie mnie, pod warunkiem, że mój aktualny kierownik z aluminium się zgodzi). Niestety kierownik z aluminium nie chce się zgodzić „Przyjąłeś się na aluminium to zostaniesz na aluminium, bo tu też potrzebujemy pracowników i Cię nie puszczę.. nie myśl, że jak się zwolnisz to znów Cię zatrudnimy” – słowa kierownika z aluminium.

Mój okres próbny to 2 miesiące z czego już 1 miesiąc przepracowałem w istnych katorgach psychicznych. Jestem na okresie próbnym więc się uczę.. i jak widzę tą niechęć ludzi do tłumaczenia czegokolwiek to aż mną telepie.. Ogólnie to okres nauki skończył się po 2 tygodniach i samemu już pracuje na maszynach bo jak czegoś nie wiem i idę się zapytać „nauczyciela” to odpowiedzi są na „odwal się”, takie z fochem, bo znów przyszedł się zapytać.. Ogólnie nawet nie ma z kim porozmawiać bo tematy typu: ile wychlałem, kogo przerobiłem, wypaliłem itp w moim przekonaniu to dno..

Dlatego zastanawiam się czy nie spróbować jeszcze porozmawiać z głównym kierownikiem całego działu i postawić rzecz jasno, że Ja tutaj nie pasuje i chce się przenieść bo do głowy dostanę z tymi ludźmi i tą pracą. Albo umożliwi mi przeniesienie się „do cywilizowanych ludzi” albo po prostu się żegnamy, dziś jeszcze przepracuje i na tym koniec (czy tak mogę?).

Akurat mam bardzo odpowiedzialną pracę – co zbytnio mi nie leży, bo nie czuję się dobrze w tym temacie – może dlatego, że mój „nauczyciel” mnie tak fajnie wyszkolił z tekstami „pytasz się?!przecież już robisz tydzień to powinieneś wiedzieć.”.
I zdecydowanie nawet jakbym dostał umowę „rzekomo na rok po okresie próbnym” to nie mam najmniejszych zamiarów ją podpisywać. Tylko nie wiem czy dam radę psychicznie jeszcze miesiąc w tym bagnie.

Ogólnie wszyscy są zdziwieni, że nie potrafię się przenieść..
Mam olernego pecha, że dostałem się na te aluminium. Jakbym wiedział, że tacy ludzie tam pracują i jest taka atmosfera to dałbym sobie spokój z tym na samym początku.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Michał
1 czerwca 2017 11:40

Witam, może Pan wypowiedzieć umowę na okres próbny. Nie może Pan zmusić pracodawcę, aby przeniósł Pana do innego działu. Proszę rozmawiać. Życzę powodzenia.

Michał
Michał
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
1 czerwca 2017 12:34

Wypowiedzieć czyli siedzieć jeszcze tydzień w pracy? (bo okres wypowiedzenia na umowie próbnej jak się nie mylę to tydzień) W trybie natychmiastowym nie mogę? – z racji, że praca mi nie odpowiada? Ogólnie zostałem przyjęty na aluminium ale nie pisałem się bezpośrednio na te stanowisko, początkowo byłem na innym dopiero po 2 dniach przerzucono mnie na obecne.

Mogę w jakiś sposób zwolnić się natychmiastowo – nie męcząc się z tymi osłami tydzień? Czy jakby pracodawca dał mi dyscyplinarkę (choć mam powody by odejść – ogólnie szurnięci ludzie/ekipa) zostanie to tylko w świadectwie pracy? Czyt. jak wywalę ten 1 miesiąc pracy do kosza to czy ta dyscyplinarka jeszcze gdzieś jest wpisana?
Nie jest to moja pierwsza praca tylko już któraś, bodajże 4 z najbardziej pokręconymi ludźmi (praca w której na okresie próbnym zorientowałem się, że trzeba stąd uciekać bo taki poziom głupoty/ chamstwa / lekceważenia przerasta mój cały cykl edukacyjny wraz ze studiami). Ostatnią zakończyłem w marcu 2017r po 3 latach przepracowanych – zmieniło się kierownictwo, które myślało, że są mega fajni z mega władzą.. i tak parę zwolnień od pracowników poszło.

Ja nikogo nie chce zmuszać do przenoszenia mnie. Tylko chcę usłyszeć poważny powód dlaczego NIE. Powód, że tutaj też potrzeba pracowników, a na innej hali tak samo – to dla mnie nie powód. Tylko po prostu zrobienie nazłość – w sensie pracujesz jesteś dobry, to za olerę Cię nie puszczę! Jestem zdania lepiej mieć pracownika zadowolonego, niż jeżeli nie mieć pracownika.

Bo tak jak piszę nie wiąże z obecnym stanowiskiem jakiejkolwiek przyszłości. Jakbym z góry wiedział, że podpisując umowę na aluminium podpisuję ją (no nie wiem do końca swych dni w tym zakładzie) to za Chiny bym jej nie podpisał.
Niby tak przyjazna firma i pozytywnie nastawiona do pracowników heh.. śmiech na sali.

Joanna
Joanna
26 maja 2017 16:09

Witam. Mąż ma okazję iść do innej pracy. W obecnej ma umowe na czas nieokreślony. Jeśli porzuciłby obecną pracę to jak jest z urlopem. Proszę o odpowiedź

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Joanna
26 maja 2017 22:21

Witam, sposób rozwiązania umowy o pracę nie ma wpływu na wymiar urlopu ani na prawo do urlopu. Urlop należy rozliczyć proporcjonalnie. Jeśli mąż nie wykorzystał urlopu, to pracodawca musi mu wypłacić ekwiwalent. Pozdrawiam

Natalia
Natalia
25 maja 2017 09:05

Witam,
w dniu wczorajszym podpisaliśmy umowę z nowym pracownikiem, jednak dziś nie stawił się do pracy. Rozumiem, że mamy poczekać kilka dni czy się pojawi. Co się stanie jeśli go nie będzie? Jakie mamy rozwiązania? Świadectwo pracy temu pracownikowi nie przysługuje bo nie przepracował u nas ani jednego dnia.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Natalia
26 maja 2017 22:19

Witam, proszę zwolnić dyscyplinarnie za porzucenie pracy. Proszę zobaczyć na mój wpis, jak prawidłowo zwolnić dyscyplinarnie pracownika. Niestety umowa została podpisana i trzeba ją rozwiązać, choć pracownik nie przepracował ani jednego dnia. Pracodawcy przysługują roszczenia odszkodowawcze.

Łukasz
Łukasz
22 maja 2017 17:48

Dodam ze jest to umowa o prace na czas nieokreślony

Łukasz
Łukasz
22 maja 2017 17:42

Witam pani mecenas. Mam taki problem pracuje w pewnwj firmie 3.5 roku. Od tej pory nigdy nie bylem po podwyżkę ani nie uppminalem sie o premię. Moj szef nigdy mnie nie pochwalił caly czas dokladal obowiązków i caly czas nie jest zadowolony z mojej pracy tylko wiecznie narzeka. Moja praca polega na utrzymaniu maszyn w ciaglej pracy plus dodatkowe prace w miedzy czasie jak nie ma awarii do usuniecia. Psychicznie jestem wykonczony i nie mam checi dluzej tam pracowac. 22 maja zanioslem do biura wypwiedzenie umowy za porozumieniem stron ale nie wiem ile mam czekać na odpowiedź. A nie jestem w stanie pracować tam ani godziny dłużej. Maszyny na ktorych ludzie pracują nie powinny byc dopuszczone do pracy a ja sie boje je naprawiać bo przez moja zle usunieta usterke moze stac sie komus krzywda. Nie wiem co robic i jak moge w zgodzie rozstac sie z firmą. Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam Łukasz

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Łukasz
22 maja 2017 20:32

Witam,
nie ma określonego terminu, w jakim pracodawca ma odpowiedzieć na Pana propozycję rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Proponuję złożyć do końca maja oświadczenie o wypowiedzeniu umowy, aby zaczął Panu biec termin wypowiedzenia, zaznaczając w piśmie, że pracodawca nie zgodził się na rozwiązanie na mocy porozumienia stron. Ponadto może Pan podejść do pracodawcy i zapytać wprost, czy zgadza się z Pana propozycją. Życzę powodzenia.

mała
mała
15 maja 2017 21:21

witam, dwa tygodnie temu złożyłam wypowiedzenie, kierownik umówił się ze mną na knkretną datę na co się zgodziłam. pech chciał że w tym okresie musiałam iść na zwolnienie lekarskie. kierownik powiedział że za to wydłuży mi okres wypowiedzenia bo jeszcze nic nie podpisał. może ta zrobić? proszę o szybką odpowiedz

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  mała
16 maja 2017 14:28

Witam, nie pisze Pani jaki to był rodzaj umowy, jak długi okres wypowiedzenia, czy pracodawca zgodził się na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron czy też na skrócenie okresu wypowiedzenia, a także czy byli świadkowie Waszej rozmowy. Oczywiście pracodawca może zaprzeczyć ustaleniom i wówczas wiąże Panią okres wypowiedzenia. Pozdrawiam

Joanna
Joanna
23 kwietnia 2017 08:33

Witam serdecznie,bardzo prosze o odpowiedzi na moje pytania.27 lutego moje dziecko zachorowalo na cukrzyce typu 1,synek ma 5,lat,od tego dnia jestem na opiece na dziecko,w miedzy czasie zaczelam sie starac o niepelnosprawnosc i wszelkie swiadcznie dla syna i dla mnie zasilek z racji rezygnacji z etatu i wszystko zostalo nam przyznane 18 kwietnis dostalismy decyzje.No i teraz zaczal sie problem bo moja opieka konczy sie 27,kwietnia i bylam dogadana ze swoim pracidawca ze 28 rozwiazemy umowe za porozumieniem stron,ale to bylo tylko slownie dogadane pojechalam wiec w piatek do pracodawcy i zawiozlam to wypowiedzenie zeby juz bylo a szef mowi ze niestety musze sie wywiazac z miesiecznego okresu wypowiedzenia i ten miesiac liczy sie poczawszy od 1.05 (w moedzy czasie zwolnilo sie 4 pracownikow) i dlatego nie chce mi porozumienia podpisac.Czy pracodawca mogl tsk postspic?I czy wypowiedzenie liczy sie od poczatku miesiaca?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Joanna
24 kwietnia 2017 23:09

Witam,
niestety jeśli to były rozmowy miedzy Panią i pracodawcą, bez świadków, to pracodawca zawsze może się wyprzeć i powiedzieć, że to były tylko Pani propozycje. Jeśli nie stawi się Pani w pracy, bez usprawiedliwienia nieobecności, może zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne. Okres wypowiedzenia upłynie Pani z końcem maja (liczy się na ostatni dzień miesiąca). Pozdrawiam

Aleksandra D
Aleksandra D
20 kwietnia 2017 15:36

Witam narzeczony od dwoch dni nie pojawil sie w pracy, stosowano wobec niego mobing, podjal prace ba budowie, czy poprzedni pracodawca może zwolnic go dyscyplinarnie oraz nie wypłacając mu pieniędzy za niewykorzystany urlop oraz przepracowany miesia??

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Aleksandra D
20 kwietnia 2017 18:45

Witam, nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego. Jednak niezależnie od sposobu rozwiązania stosunku pracy pracodawca musi zapłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i wynagrodzenie za pracę. Pozdrawiam.

Michał
Michał
8 kwietnia 2017 10:39

Witam serdecznie. Mam takie pytanie pracuje w firmie 6lat okres wypowiedzenia obowiązującego mnie wynosi 3miesiace. Znalazlem lepsza prace za lepsze pieniadze oraz jako operator koparki i wczoraj zanoslem wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron ale szef nie przyja mi tego wypowiedzenia i grozil mi sadem. Wiem tylko ze podwyżkę bym dostał ale pracy na koparce nie. Kurs na koparki robilem przez firmę licze sie z tym że bede musial za to zaplacic. Z tym ze ani dnia nie pracowalem na koparce. Czy na wypowiedzeniu 3 miesiecznym moze szef isc do sad?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Michał
8 kwietnia 2017 16:17

Witam, odpowiedź na Pana pytanie znajdzie Pan w moim wpisie. Niestety wiąże Pana okres wypowiedzenia. Wypowiedzenie pracy przez pracownika nie wymaga uzasadnienia, a tym samym jeśli zachowa Pan okres wypowiedzenia, to pracodawca nie ma podstaw, aby pójść do sądu. Natomiast jeśli nie zachowa Pan okresu wypowiedzenia- ma takie prawo. Pozdrawiam.

Małgorzata
Małgorzata
4 kwietnia 2017 17:12

Witam, 30 marca wręczyłam pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z okresem wypowiedzenia 3 miesiące. Chcę wcześniej opuścić firmę tj. za miesiąc, dlatego też w trakcie rozmowy z pracodawcą złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron i zaproponowałam jako datę rozwiązania umowy 30.04. Pracodawca przyjął oba wypowiedzenia ale obawiam się, że nie wyrazi zgody na moje wcześniejsze odejście. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Dodam, że dostałam propozycję pracy w innej firmie gdzie potrzebują pracownika od 01.05.
Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Małgorzata
4 kwietnia 2017 19:56

Witam, na cofnięcie wypowiedzenia musi być zgoda pracodawcy. Jeśli Pani złożyła wypowiedzenie, a potem porozumiała się Pani z pracodawcą, że rozwiązanie nastąpi na mocy porozumienia stron czyli – pracodawca zgodził się na wycofanie oświadczenia o wypowiedzeniu i wiąże Państwo oświadczenie o rozwiązaniu na mocy porozumienia stron z dniem 30.04.2017 r. Skoro pisze Pani, że pracodawca się zgodził, to czemu Pani się obawia, że może się nie zgodzić na wcześniejsze odejście. Proszę to w sposób jednoznaczny wyjaśnić z pracodawcą, żeby nie było niejasności. Pozdrawiam

Małgorzata
Małgorzata
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
4 kwietnia 2017 20:25

Dziękuje ja odpowiedź.Pisząc przyjął mam na myśli, że napisał na nich że je otrzymał i podpisał się pod nimi. Wczoraj gdy rozmawiałam z kadrami okazało się, że prezes jeszcze nie zdecydował czy chce rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Prezes obecnie jest w delegacji i będzie dopiero 10.04. W związku z tym mam pytanie ile czasu ma pracodawca na udzielenie mi odpowiedzi czy zgadza się na rozwiązanie za porozumieniem stron czy nie? A jak nie, to co wtedy?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Małgorzata
5 kwietnia 2017 18:38

Nie ma terminu ustawowego, więc przy złożeniu propozycji rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron trzeba zaznaczyć, że oczekuje Pani odpowiedzi do konkretnego dnia. Myślę, że skoro nie dali Pani od razu negatywnej odpowiedzi to będzie dobrze 🙂 Pozdrawiam

Paweł
Paweł
13 marca 2017 14:34

Witam. Z dniem 24. lutego wręczyłam pracodawcy wypowiedzenie z pracy za okresem wypowiedzenie – czyli 3 miesiące. Chce wcześniej wyjść z firmy czyli po miesiącu. Informowałem pracodawcę o tym ale on mi zagroził iż będzie się starał o odszkodowania za to że wyjdę wcześniej. Czy ma wówczas do tego prawo? Nie jest t porzucenie pracy z dnia nadzień informowałem pracodawcę iż odejdę wcześniej niż wypowiedzenie. Czy jest to jakiś argument w razie rozprawy?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Paweł
13 marca 2017 14:59

Witam, niestety terminy wypowiedzenia wiążą obie strony. W jaki sposób informował Pan pracodawcę (czy ma Pan dowód)?. Proszę pamiętać, że pracodawca musi wykazać szkodę i tu może mieć trudności. Jeśli wykaże to nie uchroni Pana wcześniejsze go informowanie. pozdrawiam

Monika
Monika
16 lutego 2017 19:00

Przy takim podejsciu do pracownika, chcialabym tylko wiedziec co moze mnie czekac i spotkac na swiadectwie pracy, napewno jest kilka mozliwosci tylko ze ja nie mam sie kogo poradzic i prosze pania o pomoc.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Monika
17 lutego 2017 15:31

Witam, jeśli na świadectwie pracy będą zawarte nieprawdziwe informacje, może się Pani zwrócić do pracodawcy o jego sprostowanie. W przypadku odmowy-pozostaje Pani droga sądowa. Pozdrawiam

Monika
Monika
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
17 lutego 2017 17:17

Dziekuje pani bardzo za porade.

Monika
Monika
16 lutego 2017 18:53

Witam. Od 3dni nie moge dogadacsie z pracodawca. Co prawda rozchorowalam sie a moj stan zdrowia byl ciezki. O czym swiadcza wyniki badan. Dostalam L4 od lekarza i raptem nie bylo mnie tylko miesiac w pracy. Mialam czas na to by przemyslec sobe czy warto tak ciezko pracowac dla pracodawcy ktory mnie nie docenia. Postanowilam zajrzec do biura i delikatnie zapytac czy mogli bysmy na dzien dzisiejszy rozwiazac umowe za porozumieniem stron. Odpowiedz byla negatywna- ze w zyciu sie na to nie zgodzi. Wiec pogrzebalam w internecie i na drugi dzien znow prubowalam pokazac mu pismo o wypowiedzenie umowy o prace z zachowaniem okresu wypowiedzenia., nie chcial ze mna dyskutowac. Na trzeci dzien poszlam by wreczyc mu ponownie wypowiedzenie o ktorym wczesniej wspomnialam i przeczytal. Pieknie napisalas- dodal. Podpisal moj i swoj egzemplarz i dal mi 6 dniowy urlop a reszte dni do pracy. Ja z pytaniem do pani czy moglby mi wypisac na swidectwie dyscyplinarke? Bo tego sie obawiam. Wiem ze nie ma podstaw bo nic zlego nie zrobilam, ale obawy sa.

Pytanie
Pytanie
15 lutego 2017 10:04

Porzucilem pracę kilka lat temu dziś jestem na rozmowie o pracę w tej samej firmie nie uwzgledniajac na cv danego porzucenia… 😀 jakie konsekwencje? Jest możliwość że nikt nie zwróci na temu uwagi ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Pytanie
15 lutego 2017 19:01

Witam, z tytułu porzucenia nie może ponieść Pan już żadnych konsekwencji. A czy to będzie miało znaczenie przy podjęciu decyzji o Pana zatrudnieniu-nie wiem 🙂 życzę powodzenia!

Janusz
Janusz
14 lutego 2017 15:31

Witam.
Złożyłem w tamtym tygodniu na piśmie wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, co oczywiście poskutkowało dyscyplinarką, byłem na to gotowy. Pytanie tylko, kiedy mogę podjąć pracę u nowego pracodawcy? Czy zgodnie z prawem dopiero po otrzymaniu wszystkich dokumentów od byłego pracodawcy, czy już teraz, skoro pismo zostało oddane w tamtym tygodniu, wraz z załatwieniem całej obiegówki i zebraniem kompletu podpisów?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Janusz
14 lutego 2017 18:53

Witam,
pracodawca ma obowiązek wydać Panu wszystkie dokumenty, w tym świadectwo pracy, bez względu na sposób rozwiązania stosunku pracy. Pracę może Pan podjąć od razu po zakończeniu stosunku pracy. Pozdrawiam

Pytanie
Pytanie
8 lutego 2017 18:04

Witam, mam pytanie pracuje w sklepie spożywczym od 02.01.na umowę o pracę niestety zaszły komplikacje i mama która opiekuje się moimi dziećmi poważnie zachorowała i nie mam z kim zostawić ich pod opieką a mąż całymi dniami jest w pracy, okres wypowiedzenia należy mi się 2 tygodnie ale ja nie mam na to tyle czasu i muszę zrezygnować z pracy w trybie natychmiastowym. Co mam robić?a porozumienie stron odpada bo pracodawca się nie zgadza na to.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Pytanie
9 lutego 2017 12:24

Witam, niestety jest Pani związana umową o pracę i okresem wypowiedzenia. Nie ma możliwości rozwiązania umowy w każdej chwili, bez zgody pracodawcy. Pozdrawiam.

Piotr
Piotr
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
11 listopada 2017 16:27

Chciałbym zapytać pani adwokat jak jeszcze nie podpisałem umowy pracy na próbę a już z kierownikiem ustaliłem kiedy mam być pierwszy dzień w pracy to jak nie pójdę będę miał konsekwencje?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Piotr
13 listopada 2017 10:55

Zgodnie z art. 29 kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Oznacza to, że Pan zawarł umowę o pracę, a pracodawca potwierdzi Panu na piśmie Wasze ustalenia. Pozdrawiam.

Paweł
Paweł
17 stycznia 2017 15:43

Witam, Złożyłem u pracodawcy Rozwiązanie umowy o prace na mocy porozumienia stron. Przyjęte przez HR opieczętowane i podpisane. Jako ze pracuje 4 lata obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia, jednocześnie złożyłem wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia (do 2) co nie zostało rozpatrzone od 1,5. Miesiąca. Oczywiście wnioskowałem o skrócenie ze względu na rozpoczęcie nowej pracy w trzecim miesiącu wypowiedzenia. Posiadam również urlop 26 dni których pracodawca nie chce udzielić w trakcie ostatniego miesiąca wypowiedzenia. Jakie mogą być konsekwencje nie stawienia się do pracy na 3 miesiąc wypowiedzenia. Nie wyobrażam sobie dyscyplinarki bo pracodawca przyjął porozumienie stron 2 miesiące wcześniej , odszkodowania również bo pracodawca posiadał wiedzę o planowanym odejściu od dwóch miesięcy, zapłata za urlop jak rozumiem również będzie musiała być uregulowana. Zamierzam również na tydzien przed niestawienie się w pracy poinformować o tym współpracowników i zamknąć wszystkie zadania. W skrócie spełniam wszystkie warunki aby zabezpieczyć firmę na moją nie obecność jak również zapobiec jakim kolwiek kosztom. (Wręcz pomagam pozbyć się firmie pracownika wcześniej) Czy może pani posiada racjonalne i prawne argumenty aby przekonać pracodawcę o bezsensownym brnięciu w dyscyplinarkę jeżeli sprawa w razie interwencji w sądzie będzie pokazywała moją całkowicie dobra wole zabezpieczenia pracodawcy przed moim odejściem .

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Paweł
17 stycznia 2017 20:49

Witam, bez szczegółowego zapoznania się ze sprawą nie mogę Panu pomóc. Jeżeli pracodawca nadal będzie stał przy swoim stanowisku polecam skorzystanie z pomocy prawnika. Pozdrawiam

Maximus
Maximus
27 grudnia 2016 08:53

Witam.
Mam podobna sytuacje jak moi poprzednicy. Chce się rozstać z moim pracodawca w zgodzie na zasadzie porozumienia stron. Idzie ciężko prawdopodobnie będę musiał porzucić pracę. Wobec tego mam pytanie czy u nowego pracodawcy będę miał z tego tytułu ograniczone „przywileje” typu „13” naliczanie do pensji wysługi lat (mam obecnie 20), nagrody kwartalne? Przyszły pracodawca to instytucja „państwowa” wiec te wymienione wcześniej „przywileje” istnieją.
Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Maximus
27 grudnia 2016 12:05

Witam, sposób rozwiązania umowy o pracę nie będzie miał wpływu na Pana „przywileje” u nowego pracodawcy. Ma znaczenie u dotychczasowego pracodawcy: pozbawia Pana 13-tki i może nagrody (proszę zobaczyć na regulamin nagradzania). Pozdrawiam

maria123
maria123
6 grudnia 2016 19:09

Dobry wieczor,Pani adwokat mam umowe na czas okreslony.Ta umowa jest powiazana z urzedem pracy,jest dotacja na mnie, ja z dniem 2 grudnia 2016r.napisalam prosbe o rozwiazanie umowy o prace na mocy poruzemnia stron z zachowaniem 2 tygodniowego wypowiedzenia,okazuje sie ze czas wypowiedzenia wynosi 1 miesiac.Mialabym od 2 stycznia nowa prace ale jakos pracodawca nie idzie mi na reke ,mysli nawet o rekrutacji osoby na moje miejsce,zeby jakies kary nie placic w urzedzie pracy.Jak rozstac sie z firma?Prosze o porade

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  maria123
6 grudnia 2016 19:14

Dobry wieczór, rozwiązanie na mocy porozumienia stron a wypowiedzenie umowy to dwa różne tryby. Przede wszystkim pracodawca powinien ustalić, czy poniesie jakieś konsekwencje, jeśli rozwiąże z Panią umowę o pracę na mocy porozumienia stron na Pani wniosek. Nie wiem jaką ma umowę z urzędem pracy, ale nie powinno być problemów, jeśli to Pani wystąpi o rozwiązanie umowy. Pozdrawiam

Agek
Agek
27 listopada 2016 09:11

Witam. Pracuje w przedszkolu na czas okreslony umowe mam na 10msc przepracowalam miesiac. Mam pytanie
1. Jaki mam okres wypowiedzenia
2. Czy tutaj rownieZ moge placic jakas kare lub byc pozwana do sadu jesli porzuce prace?
Chyba nie bedzie tu zadnej szkody materialnej.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Agek
27 listopada 2016 17:45

Witam, co do okresu wypowiedzenia powinna Pani otrzymać przy zawarciu umowy informację w tym zakresie. Jeśli porzuci Pani pracę pracodawca może ponieść szkodę. Nie pisze Pani na jakim stanowisku Pani jest zatrudniona. Bez szczegółowego zapoznania z Pani sytuacją nie mogę Pani pomóc. Pozdrawiam

Agek
Agek
27 listopada 2016 00:14

Witam. Pracuje w przedszkolu na czas okreslony umowe mam na 10msc przepracowalam miesiac. Mam pytanie
1. Jaki mam okres wypowiedzenia
2. Czy tutaj rownieZ moge placic jakas kare lub byc pozwana do sadu?
Chyba nie bedzie tu zadnej szkody materialnej.

Arkadiusz3313
6 listopada 2016 10:47

Przez swoją głupotę kilkukrotnie w 2015 i w 2016 roku nie przyszedłem do pracy mówiąc ze przebywam na l4. 17/10 przełożony poinformował mnie o tych brakach dając czas na dostarczenie zwolnień z 2015/16 do 21/10. Atmosfera w pracy 18 i 19 spowodowała ze 19/10 złożyłem wypowiedzenie. Od 20/10 idąc na l4. W dniu 31/10 otrzymałem list ze zwolnieniem dyscyplinarnym . Co moge zrobic w tej sytuacji? Czy z uwagi na swoja głupotę mam opcje odwołania do sadu? Czy cos moze mi zrobic jeszcze pracodawca ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Arkadiusz3313
7 listopada 2016 09:19

Witam, polecam Panu skorzystanie z pomocy prawnika. Przypominam, że pracodawca nie może zwolnić dyscyplinarnie po upływie 1 miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Pozdrawiam

Paweł
Paweł
16 października 2016 13:16

Witam,
Pani Mecenas. Mam następujący problem. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Zaistniała pilna potrzeba rozwiązania stosunku o pracę (w 7 listopada mam podpisać rozkaz wstąpienia do Policji i na ten dzień muszę być bezrobotny). W jaki najszybszy sposób to zrobić? Zaproponować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia? A jeśli pracodawca się nie zgodzi to w jaki sposób porzucić prace tak,aby stosunek o pracę ustał w możliwe najszybszym czasie (dyscyplinarka w niczym mi nie przeszkadza)? Proszę o radę,bo moja sytuacja jest nietypowa.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Paweł
17 października 2016 09:25

Witam, proszę porozmawiać z pracodawcą. Nie powinno być problemu z rozwiązaniem umowy na mocy porozumienia stron, gdyż do 7 listopada jest trochę czasu i pracodawca może znaleźć nowego pracownika, na Pana miejsce. Życzę powodzenia.

Tamara
Tamara
13 września 2016 17:33

Witam,

Pani mecenas w dniu dzisiejszym złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę. W piśmie napisałam że z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia a to okazało się błędne. Okazuje się że teraz po zmianach obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. Kierownik o tym poinformował mnie dzwoniąc do mnie i powiedział że moje wypowiedzenie jest nieważne i ląduje w koszu. czy miał prawo tak tą sprawę załatwić? Niestety nie mam potwierdzenia że takie pismo zaniosłam do pracy ponieważ kierownika nie było i poinformowałam o tym osobę która była wówczas na zmianie.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Tamara
14 września 2016 16:10

Witam, pracodawca nie mógł tak postąpić. Wskazanie złego okresu wypowiedzenia powoduje, że umowa rozwiązuje się z upływem prawidłowego okresu wypowiedzenia czyli w Pani przypadku z końcem października. Polecam mój wpis z 28.11.2014 r. dot. wadliwego okresu wypowiedzenia oraz z 22.08.2016. Pozdrawiam

Adam Kuś
Adam Kuś
27 sierpnia 2016 19:08

Dzień dobry Pani Mecenas
Chciałbym zapytać czy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony za porozumieniem stron będzie w porządku w stosunku do szefa, jeśli ten zgodził się wcześniej na urlop bezpłatny, aby wyjechać do pracy za granicę w celach zarobkowych. teraz mam możliwość podjęcia pracy legalnej za czterokrotnie większe pieniądze niż tu w Polsce (tu tylko najniższa krajowa) i czy grożą mi jakieś konsekwencje z tego tytułu. Urlop bezpłatny mam do końca miesiąca, i w poniedziałek chciałbym oddać wypowiedzenie przez żonę.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Adam Kuś
29 sierpnia 2016 07:39

Dzień dobry,
proszę Pana wypowiedzenie umowy o pracę a rozwiązanie na mocy porozumienia stron to dwa różne tryby rozwiązania stosunku pracy. Na mocy porozumienia stron można rozwiązać umowę w każdym czasie. Przy wypowiedzeniu- obowiązuje Pana okres wypowiedzenia (zależny od stażu pracy u danego pracodawcy), najkrótszy okres wypowiedzenia to 2 tygodnie. Pozdrawiam

Monika
Monika
23 sierpnia 2016 16:47

Witam Pani mecenas mam pytanie moj kolega jest na okresie probnym (3miesiecznym) ktory konczy mu sie 6 wrzesnia to zaledwie niecale dwa tygodnie jego pracy bynajmniej chodzi o to ze w tym czasie (2-tygodni) wyszedl z pracy 3h wczesniej niz powinien (powinien pracowac od 20 do 4, wyszedl o 1) z powodu zdenerwowania sie (zdaje sobie sprawe ze to bardzo nieracjonalna odpowiedz no ale jenak taka jest prawda). Pracodawca powiedzial mu ze poniesie tego konsekwencje po czym spytal sie z laska czy przyjdzie do pracy na nastepny dzien. Moje pytanie jest natepujace chciala bym sie od Pan dowiedziec jezeli mozna jakie moga byc tego konsekjwencje. Z powazaniem

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Monika
24 sierpnia 2016 11:59

Dzień dobry,
pracodawca może , ale musi wyciągnąć konsekwencje. Opuszczenie stanowiska pracy, bez zgody pracodawcy, może stanowić przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego. Pracodawca może zażądać odpracowania tego czasu, bądź zmniejszyć wynagrodzenie za nieświadczenie pracy. Może również zastosować karę porządkową, a jeśli została pracodawcy wyrządzona szkoda- żądać jej naprawienia. Bez dokładnej znajomości sprawy nie mogę Pani więcej pomóc. Pozdrawiam

Andrzej Krosny
Andrzej Krosny
26 lipca 2016 22:20

Witam, proszę o informację czy jeśli pracodawca przenosi firmę kilka, kilkanaście kilometrów dalej niż dotychczas to czy pracownikowi który nie zgodzi się na pozostanie w firmie przysługuje jakaś odprawa, czy w ogóle może się nie zgodzić?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Andrzej Krosny
27 lipca 2016 11:38

Witam, generalnie zmiana miejsca świadczenia pracy stanowi wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy. Jeśli dojdzie do rozwiązania stosunku pracy (bo nie przyjmie Pan nowych warunków) odprawa będzie się należała tylko jeśli do pracodawcy stosuje się tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych, w przeciwnych razie odprawa się nie należy.Pozdrawiam

Arek
Arek
26 lipca 2016 17:36

Jestem zatrudniony w firmie od 12 lat należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie którego z chęcią bym zrezygnował Wysłałem do pracodawcy pismo informujące go o wymówienie pracy z mojej strony w trybie natychmiastowym liczę na to że zrobi mi porzucenie pracy w jakim terminie musi dać mi świadectwo pracy jestem z pracodawcą pokłócony i nie liczę na inne rozwiązanie sytuacji Pracodawca przysłał mi pismo w którym nie zgadza się na moje porzucenie pracy informuje mnie o 3 miesięczne wypowiedzenie co w związku z tym

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Arek
27 lipca 2016 11:39

Witam, jeśli złożył Pan pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, to pracodawca jest związany tym oświadczeniem. Może odwołać się do sądu, jeśli uważa, że nie było podstaw do takiego rozwiązania umowy (art. 61(1) i 61(2) kodeksu pracy). Pracodawca powinien Panu niezwłocznie wydać świadectwo pracy. Z uwagi na złożony problem, w tym konieczność wykazania, czy miał Pan prawo rozwiązać stosunek pracy w trybie natychmiastowym , polecam skorzystanie z pomocy adwokata.

Waldemar
Waldemar
25 lipca 2016 10:05

Dzień dobry, bardzo proszę o radę.
Wypowiedziałem umowę o pracę za wypowiedzeniem, ponieważ szef nie chciał się zgodzić na porozumienie stron i telefonicznie powiadomił mnie, że zostanie mi wpisane porzucenie pracy, bo nie mogliśmy dojść do porozumienia o długości przepracowanego okresu wypowiedzenia. Moje pytanie brzmi czy mogę się odwoływać w sądzie pracy od tej decyzji i czy w tym przypadku podpisywać wcześniej świadectwo pracy czy nie?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Waldemar
25 lipca 2016 13:45

Dzień dobry, jeśli złożył Pan wypowiedzenie umowy, to w okresie wypowiedzenia pracodawca może Pana zwolnić dyscyplinarnie, ale musi mieć do tego powód. Ponadto pracodawca powinien złożyć oświadczenie na piśmie. Jeśli uzna Pan, że zwolnienie jest bezpodstawne proszę odwołać się do sądu. Przyjęcie świadectwa pracy nie zamyka Panu drogi do złożenia odwołania. Pozdrawiam

Piotr Skonieczny
Piotr Skonieczny
22 lipca 2016 23:10

Dzień dobry; proszę o radę, chodzi mi głownie o to żeby okres wyprzedzenia był jak najkrótszy i z jak najmniejszymi konsekwencjami (nie zależy mi na zasiłku), stąd kilka moich pytań
1. Czy dobrze rozumiem że porzucenie pracy nawet w okresie wypowiedzenia (po złożeniu wniosku wypowiedzenia) wiąże się z odpowiednim wpisem w świadectwie pracy i możliwością domagania się odszkodowania przez pracodawcę?
2. Czy jeśli ja złoże wypowiedzenie umowy o pracę to czy też będzie musiał obowiązywać okres wypowiedzenia, który muszę uzgodnić z pracodawcą?
3. Jak to wszystko wygląda jeśli przez cały okres wypowiedzenia będę przebywał na zwolnieniu L4?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Piotr Skonieczny
25 lipca 2016 08:56

Dzień dobry, zawsze porzucenie pracy może wiązać się z odpowiednim wpisem w świadectwie pracy, niezależnie czy dzieje się to w okresie wypowiedzenia umowy. Okresy wypowiedzenia wynikają z Kodeksu Pracy, z pracodawcą można się porozumieć co do skrócenia tego okresu. Pozdrawiam

Piotr Skonieczny
Piotr Skonieczny
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
26 lipca 2016 13:38

Problem tkwi w tym że nie można się porozumieć z pracodawcą i szukam innego wyjścia.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Piotr Skonieczny
27 lipca 2016 11:45

Jeśli złożył Pan oświadczenie o rozwiązaniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia to proszę się tego trzymać. Nie potrzebuje Pan zgody pracodawcy na złożenie takiego oświadczenia, ani nie musi go Pan uzasadniać. Jeśli wskazał Pan w piśmie zły okres wypowiedzenia, to pracodawca powinien pisemnie Pana poinformować jaki obowiązuje Pana okres wypowiedzenia.

Tomasz
Tomasz
22 czerwca 2016 17:20

Dzień Dobry Pani adwokat.
Zwracam się do Pani z prośbą o informacje w sprawie rozwiązania stosunku pracy. Jestem na wypowiedzeniu od dwóch miesięcy , w trakcie trwania wypowiedzenia złożyłem pismo o skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 do 2 miesięcy. Spodziewam się że moja prośba zostanie odrzucona i co w takiej sytuacji można zrobić? czy w trakcie wypowiedzenia mogę porzucić pracę? Czy to skutkuje konsekwencjami jakie Pani opisała w artykule ?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Tomasz
22 czerwca 2016 19:55

Dzień dobry,
porzucić pracę można w każdej chwili, również w okresie wypowiedzenia umowy. Niestety musi się Pan liczyć z konsekwencjami związanymi z porzuceniem pracy. Nie wiem z jakiej przyczyny pracodawca nie chce skrócić okresu wypowiedzenia, ale z tego wynika, że również nie będzie zadowolony z porzucenia przez Pana pracy.

Monika
Monika
20 czerwca 2016 14:13

Dzień dobry,
jak można rozwiązać stosunek pracy, żeby nie stracić świadczenia przedemerytalnego?
Mam 59 lat, pracuję w małej prywatnej firmie od 16 lat. Rozpoczęłam pracę 1.09.1978 r.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Monika
21 czerwca 2016 10:46

Dzień dobry,
proszę o informację czy Pani pobiera świadczenie czy też chce się Pani dopiero starać o to świadczenie. Oczywiście sposób rozwiązania umowy o pracę, a dokładnie przyczyna rozwiązania umowy ma istotne znaczenie przy ubieganiu się o świadczenie przedemerytalne. Pozdrawiam

Daniel
Daniel
12 czerwca 2016 18:56

Witam ! Mam następujący problem: pracuję na umowie o pracę z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, natomiast wczoraj dostałem telefon od znajomego do pracy w Anglii. Jeśli nie pojadę w przyszłym tygodniu , będę mógł jechać dopiero w przyszłym roku, natomiast pracodawca jest bardzo ,,ciężki ” w uzyskaniu jakiegos porozumienia , dodam , ze nie zależy mi wogóle na pracy u tego człowieka , chciałbym tylko odzyskać pieniadze , które mam zarobione w dniach 1-10 czerwca. Jak wyglada kwestia prawna z tej strony ? Czy jeżeli mam niewykorzystany urlop wypoczynkowy , to może mi to rozpisać na dwa tygodnie , a ja mógłbym w tym czasie wyjechać ? Jutro mam rozmowę z nim i chciałbym byc optymalnie przygotowany . Z góry dziękuję za odpowiedź .

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Daniel
13 czerwca 2016 09:12

Witam, sposób rozwiązania umowy o pracę nie ma wpływu na obowiązek wypłaty wynagrodzenia za pracę. Tak więc pracodawca musi Panu zapłacić za 10 dni pracy. Oczywiście może Pan w okresie 2-tyg. wypowiedzenia korzystać z urlopu, ale na takie rozwiązanie musi się zgodzić pracodawca. Jeśli Panu nie udzieli urlopu, po ustaniu stosunku pracy będzie musiał wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Pozdrawiam!

Daniel
Daniel
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
13 czerwca 2016 16:32

Byłem dzisiaj na rozmowie z pracodawcą , no i niestety osiągnięcie jakiegokolwiek kompromisu jest nierealne…. Chciałbym jeszcze zapytać panią , czy pracodawca ma obowiązek np. wysłania świadectwa pracy na mój adres ? I jakie konsekwencje poniosę , jeśli w przyszłości chciałbym sie zarejestrować w Urzędzie Pracy , a na świadectwie pracy będę miał ,, porzucenie pracy ” . Dziękuję za odpowiedź

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Daniel
13 czerwca 2016 18:57

Po zakończeniu stosunku pracy pracodawca wyśle Panu świadectwo pracy na adres podany w Pana aktach osobowych. Sposób rozwiązania umowy o pracę nie wpływa na możliwość zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (jednak ma znaczenie przy ubieganiu się o zasiłek dla bezrobotnych).Pozdrawiam

natalia zamojska
natalia zamojska
5 czerwca 2016 19:37

Witam
Znalazłam inną pracę w której miałabym lepsze warunki
Jakbym porzuciła obecną pracę co wtedy z zaległym urlopem?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  natalia zamojska
6 czerwca 2016 08:43

Pracodawca musi się z Panią rozliczyć za zaległy urlop i za obecny, proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Pozdrawiam

Iwona
Iwona
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
12 kwietnia 2019 15:14

Dzień dobry,

Mam dość nietypowa sytuację. Zatrudniona jestem w dwóch szkołach (4h i 14h) dzięki czemu mam cały etat. Pod koniec marca chciałam złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem jednego miesiąca wypowiedzenia. W szkole dowiedzialam się, że obowiązuje mnie Karta Nauczyciela ( pomimo, że umowa zawarta od 03.09. do 31.08). Zmieniłam wypowiedzenie na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i złożyłam w obydwóch szkołach. Jedna szkoła mi przyjęła, druga nie. Podczas rozmowie z wice dyrektor dowiedziałam się, że ona nie ma uprawnień do przyjęcia dokumentu. Dokument jedynie został pozostawiony w sekretariacie. Data na dokumencie przyjęcia w sekretariacie jest 01.04. Dyrektor upiera się, że nie mam prawa wypowiedzenia umowy zgodnie z przepisami KP i KC, wg niej mam 3 miesiące wypowiedzenia, a wypowiedzenie mogę złożyć z końcem maja.
Na prawdę rozpatruję niestawienie się w pracy z początkiem maja. Proszę o pomoc:)

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Iwona
13 kwietnia 2019 12:35

Witam,
polecam skorzystanie z pomocy prawnika, bo sprawa jest złożona. Pozdrawiam.

Marcin
Marcin
Odpowiedź do  natalia zamojska
27 kwietnia 2019 14:04

Witam , pojutrze wyjeżdżam a mam umowę o pracę w jaki sposób to zrobić ??

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Marcin
29 kwietnia 2019 07:53

Witam,
proszę przeczytać moje artykuły o porzuceniu pracy. Niestety umowa o pracę wiąże obie strony, więc Pana również. Proponuję się dogadać z pracodawcą. Pozdrawiam.

Aga
Aga
3 marca 2016 22:58

Pani mecenas. 3 moich pracowników odeszło z dnia na dzień z pracy. Chcieli na wypowiedzeniu umowy o pracę wpisać ze odchodzą na skutek ciężkiego przewinienia ze strony pracodawcy na co się nie zgodziłem i zaproponowałem porozumienie stron na co oni nie przystali. Do pracy już nie przyszli. Jak w świetle prawa wygląda ta sytuacja? Dodatkowo przeszli do firmy z dnia na dzień do której jeździli ode mnie jako posrednika. Skrócili sobie drogę narażając mnie na straty. Czy to kwalifikuje się do nieuczciwej konkurencji? Dziękuję za odpowiedź.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Aga
4 marca 2016 11:33

Sprawa jest złożona i wymaga porady prawnej. Nie wiem na jakie przewinienie chcieli powołać się pracownicy. Jeśli odeszli z dnia na dzień bez podania przyczyny i stosownego pisma można przyjąć, że porzucili pracę. To otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań, o których pisałam. Polecam skorzystanie z pomocy prawnika. Pozdrawiam.

Robert
Robert
18 listopada 2015 21:01

Dobry wieczór

Pani adwokat, jeżeli porzucę pracę z dnia na dzień i z tego powodu pracodawca poniesie szkodę, to czy może pozwać mnie do sądu. Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Robert
19 listopada 2015 12:31

Dzień Dobry,
jeśli pracodawca poniesie szkodę może żądać od Pana odszkodowania. Oczywiście musi wykazać tę szkodę.Pozdrawiam

Julka
Julka
13 listopada 2015 09:44

Witam

Pani mecenas,proszę o pomoc. Chcę odejść z pracy, pracodawca powiedział, że mogę porzucić pracę i nie będzie robił mi żadnych problemów. Pani mecenas czy w takiej sytuacji mogę bez obaw porzucić pracę?Pozdrawiam

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Julka
13 listopada 2015 11:02

Witam, jeśli pracodawca się zgadza to czemu nie rozwiążecie Państwo umowy na mocy porozumienia stron. Proszę napisać pismo do pracodawcy z taką propozycją rozwiązania umowy. Z porzuceniem pracy może być różnie (nie sądzę, aby pracodawca złożył takie oświadczenie na piśmie),pozdrawiam.

Ania
Ania
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
1 lutego 2018 16:32

Mam pytanie moj kolega dostal dyscyplinarke za porzucenie i niewstawiennictwo do pracy w terminie 2 stycznia do 31 stycznia.W tym okresie nie byl informowany o tym ze jest praca i ze sa zlecenia.Jak sam dzwonil bylo mowione ze nie ma zlecen nie ma pracy.Czy pracodawca mial prawo dac dyscyplinarke jezeli nikt z kierownictwa nie informowal o tym na ktora w danym dniu do pracy i gdzie.Skoro przez inne miesiace pracownik zawsze dostawal telefonicznie informacje czy ma sie wstawic do pracy czy tez nie?

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Ania
1 lutego 2018 18:19

Witam,
proszę sprawdzić, gdzie było wskazane miejsce pracy. Dziwne, żeby pracownik cały miesiąc nie stawił się w pracy. Bez znajomości szczegółów nie mogę pomóc. Polecam skorzystanie z porady prawnej. Pozdrawiam.

Iwona
Iwona
9 listopada 2015 19:39

Szanowna Pani
Bardzo proszę o podpowiedź co zrobić jeżeli pracodawca nie chce zgodzić się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Otrzymałam pismo z odmową i wskazaniem możliwości rozwiązania umowy po 3 miesięcznym wypowiedzeniu. Zależy mi na czasie ponieważ znalazłam pracę z wyższym wynagrodzeniem a nowy pracodawca nie będzie za mną tak długo czekał. Rozważam porzucenie pracy, ale po lekturze Pani publikacji chyba z tego zrezygnuję. Obecnie przebywam na urlopie. Czy wystąpić z wnioskiem o urlop bezpłatny, raczej znam odpowiedź. Proszę o poradę jak szybko rozstać się z pracodawcą.

Katarzyna Porzycka
Katarzyna Porzycka
Admin
Odpowiedź do  Iwona
9 listopada 2015 20:38

Witam,
tak jak pisałam, umowa o pracę wiąże obie strony, więc Panią również. Dlatego wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy o pracę, aby każda strona miała możliwość zakończenia umowy. Jeżeli pracodawca nie zgadza się na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a Pani nie zdecyduje się na rozwiązanie umowy bez zachowania okresów wypowiedzenia, to nie ma Pani innej możliwości jak wypowiedzieć umowę. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego pracodawca nie chce rozwiązać umowy na mocy porozumienia stron i ewentualnie podjąć rozmowy w celu skrócenia okresu wypowiedzenia, czy też rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron np. za 1,5 czy 2 miesiące, czy też porozmawiać o ewentualnej podwyżce (jeśli jest to jedyna przyczyna, dla której chce Pani zakończyć umowę o pracę). Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozmowach.

Iwona
Iwona
Odpowiedź do  Katarzyna Porzycka
9 listopada 2015 21:42

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Podwyżki nie otrzymam więc muszę cierpliwie czekać.
Pozdrawiam

Magda
Magda
Odpowiedź do  Iwona
21 sierpnia 2018 00:05

Dzień dobry,

Mam taki problem. Z powodów osobistych musiałam się przeprowadzić i mam problem z dojazdem do pracy (aktualnie to jakieś 60-70 kilometrów). Auta nie posiadam a na dojazdy bym traciła w sumie jakieś 6 godziny. Mam miesięczny okres wypowiedzenia, nie ukrywam że to dla mnie dużo. Chciałam uzyskać wypowiedzenie za porozumieniem stron lub skrócenie, jednak firma się nie zgodziła. Rozumiem ich powody, ale na prawdę wolałabym uniknąć tak długiego dojezdzania do pracy to bardzo męczące i na nic innego nie mam czasu. Jest jakaś inna możliwość rozwiązania umowy, porzucenie odpada?

Pozdrawiam

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej.
Prowadzę kancelarię adwokacką
w Suchej Beskidzkiej.

Blog
Archiwa
KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT KATARZYNA PORZYCKA

ul. Mickiewicza 119, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 793397673, e-mail: kancelaria@katarzyna-porzycka.pl

270
0
Chciałbym zaprezentować Twoje myśli, proszę o komentarz.x
Skip to content